Změny v polském soudnictví nesplňují očekávání Evropské komise, řekla Jourová

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie, oznámila ve čtvrtek podle agentury AP místopředsedkyně Komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Duda v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která však podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová uvedla, že dosavadní změny „nesplňují“ požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Navázala tím na vyjádření své šéfky Ursuly von der Leyenové ze začátku měsíce, která uvedla, že finanční prostředky v celkové výši přibližně šestatřiceti miliard eur (890 miliard korun) nebudou uvolněny, dokud Polsko nedosáhne stanovených „milníků“.

Mezi podmínkami je zrušení disciplinární komory, přepracování jejích pravidel a uzákonění možnosti, aby případy kázeňských postihů či propouštění soudců mohly být přezkoumány.

Polský premiér Mateusz Morawiecki reagoval tím, že Polsko bude hájit své stanovisko. „Pevně věřím, že koncem tohoto roku nebo začátkem příštího roku budou vyplaceny první prostředky na obnovu pro určené projekty v Polsku,“ nechal se slyšet.