Západ bere na lehkou váhu ruské „nepřekročitelné linie“, stěžoval si Putin svým diplomatům

Západ bere na lehkou váhu varování Moskvy, aby nepřekračoval její „nepřekročitelné linie“. Rusko potřebuje od západních zemí vážně míněné bezpečnostní záruky. V obsáhlém projevu věnovaném zahraniční a bezpečnostní politice to podle agentury Reuters uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

V projevu před kolegiem ruského ministerstva zahraničí Putin označil vztahy se Spojenými státy za „neuspokojivé“. Moskva je však podle něj nadále připravená k dialogu s Washingtonem.

Kreml v září oznámil, že NATO překročí nepřekročitelnou linii, pokud bude rozšiřovat svou vojenskou přítomnost na Ukrajině. Moskva od té doby obviňuje Kyjev a NATO z chování, které prý vede k destabilizaci černomořského regionu.

„Naši západní partneři zhoršují situaci tím, že Kyjevu dodávají moderní zbraně a provádějí provokativní vojenská cvičení v Černém moři a dalších oblastech blízko naší hranice,“ citovala Putina agentura AFP. „Ohledně Černého moře to opravdu překračuje určité meze. Strategické bombardéry létají 20 kilometrů od našich hranic a nesou, jak víme, velmi nebezpečné zbraně,“ řekl Putin.

Západní země mají „velmi povrchní postoj ke všem našim varováním a prohlášením o nepřekročitelných liniích“, dodal Putin s tím, že Severoatlantická aliance, s níž Rusko v říjnu přerušilo oficiální styky, zničila veškeré „mechanismy dialogu“.

Představitelům ruské diplomacie dále Putin sdělil, že Rusko potřebuje získat dlouhodobé záruky své bezpečnosti ze strany Západu. Dodal však, že docílit toho bude obtížné, přičemž neupřesnil, jakou formu by garance měly mít.

Nejhorší vztahy od studené války

Vztahy mezi Ruskem a Západem jsou podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga nejhorší od dob studené války. Rétorika se vyostřila v posledních týdnech, když Ukrajina a země NATO vyjadřovaly obavy z přesunů ruských jednotek poblíž ukrajinských hranic. Rusko přes šest let okupuje ukrajinský Krym a vede proti Ukrajině válku na Donbase.

Navzdory rostoucímu množství sporů udržuje Kreml kontakty na vysoké úrovni s Washingtonem a opakovaně hovoří o možné schůzce Putina a amerického prezidenta Joea Bidena, která by navázala na jejich červnové setkání v Ženevě. To podle Putina otevřelo prostor pro zlepšení vztahů.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev a americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan ve středu telefonicky hovořili o kybernetické bezpečnosti, Ukrajině a migrační krizi na polsko-běloruských hranicích, uvedl Kreml. Podle jeho mluvčího Dmitrije Peskova šlo o přípravy „jednání na vysoké úrovni“.

Načítání...