Začal Air Defender 23, do největšího leteckého cvičení v dějinách NATO se zapojilo i Česko

NATO zkouší nad Německem leteckou obranu, začalo cvičení Air Defender 23 (zdroj: ČT24)

Severoatlantická aliance zahájila dvanáctidenní letecké cvičení Air Defender 23, jímž chce vyzkoušet a ukázat schopnosti bránit členské země před napadením. Vzdušné manévry, které jsou největší v dějinách NATO, se konají v době vyhrocených vztahů s Ruskem. Německé letectvo předem oznámilo, že cvičením nechce spory s Moskvou prohloubit, a opakovaně ujistilo, že NATO bude zkoušet výhradně obranné operace.

Do cvičení se přímo zapojilo 25 států, jenž jsou s výjimkou Švédska a Japonska členy Aliance. Nasazeno je deset tisíc vojáků a 250 letadel, která podniknou okolo dvou tisíc letů. „Největší kontingent letadel, přibližně sto, posílají Spojené státy americké. Česká republika se zapojí čtyřmi gripeny,“ informoval zpravodaj ČT v Berlíně Pavel Polák. 

„Manévry se budou odehrávat zejména v německém vzdušném prostoru, ale letadla budou startovat také z Nizozemska a z Česka, konkrétně z Čáslavi,“ dodal Polák.

Americká velvyslankyně v Německu Amy Gutmannová označila cvičení za působivou ukázku připravenosti NATO. „Pro každého, kdo to bude sledovat, to bude absolutně impozantní přehlídka jednoty, síly a připravenosti,“ konstatovala.

Agrese fiktivního východního vojenského bloku

NATO ani Německo, které operaci vede, v rámci cvičení nijak nezmiňují Rusko. Aliance podle scénáře čelí agresi od fiktivního východního vojenského bloku OCCASUS. Tomuto bloku se podařilo z východu vpadnout do Německa a obsadit zhruba čtvrtinu země. Nyní se OCCASUS snaží za pomoci speciálních jednotek i sabotážních akcí proniknout na sever k Baltu a ovládnout přístav Rostock.

Scénář zahrnuje také prvky hybridní války, kdy část obyvatelstva v Německu sympatizuje s nepřátelským blokem, hospodářství je po pandemii nemoci covid-19 vyčerpané, inflace je vysoká a země se potýká s nedostatkem energie.

Velitel německého letectva Ingo Gerhartz již před týdnem na tiskové konferenci opakovaně zdůrazňoval, že cvičení není namířeno proti žádné zemi a že celá akce je zkoušením obrany. V pondělním rozhovoru s rozhlasovou stanicí RBB zopakoval, že NATO nechce cvičením vztahy s Ruskem vyhrotit. „Nebudeme podnikat žádné lety směrem ke (ruskému) Kaliningradu,“ zdůraznil. Zároveň poznamenal, že NATO chce ukázat, že Aliance je připravena své území bránit.

Pro manévry jsou v německém vzdušném prostoru vyčleněna tři rozsáhlá území, konkrétně na jihozápadě země, na severovýchodě včetně Baltu a na severu se zapojením oblastí nad Severním mořem. Rozsáhlost cvičení může vést ke komplikacím v civilní letecké dopravě. Letiště Willyho Brandta na pomezí Berlína a Braniborska před možnými zpožděními varuje na svém webu. Podle Gerhartze ale budou mít manévry jen minimální dopady na civilní leteckou dopravu. Věří proto, že omezení mohou být jen v řádech minut.

Demonstrace u Hannoveru

Proti manévrům se v Německu o víkendu konaly demonstrace. Před základnou Wunstorf u Hannoveru, která slouží jako logistická křižovatka a kde byl pro cvičení vybudován mobilní sklad pro 2,4 milionu litrů leteckého paliva, v sobotu protestovalo několik stovek lidí. Demonstranti se dožadovali zastavení bojů na Ukrajině, zrušení manévrů a započetí vojenského odzbrojení.

Ohradil se i spolupředseda poslanecké frakce postkomunistické Levice Dietmar Bartsch, podle kterého jsou manévry nácvikem války. Poznamenal, že německá vláda škrtá výdaje, ale ne pro armádu. „Škrty postihnou ty, kteří již tak mají málo: tři miliony (německých) dětí v chudobě, ostudný rekord,“ napsal na Twitteru.