Naděje na délku života vojáka na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny je kolem čtyř hodin, odhaduje bývalý příslušník americké námořní pěchoty, který nyní bojuje po boku Ukrajinců v „mlýnku na maso“, jak se říká bitvě o Bachmut. Jde o jeden z nejkrvavějších a nejdelších střetů plnohodnotné ruské invaze, která začala přesně před rokem. Trosky města ukrajinští vojáci na výročí vpádu stále brání před postupujícími okupanty, napsal server Insider.
Vojáci v Bachmutu padnou průměrně za čtyři hodiny, říká americký voják
Rusko-ukrajinská válka (únor 2023)
„Situace je dost špatná, je spousta obětí. Průměrná délka života na frontě je okolo čtyř hodin,“ řekl Američan Troy Offenbecker z Michiganu televizi ABC News. Bitva o Bachmut představuje jeden z nejkrvavějších bojů od začátku ruské invaze. Boje o město, které mělo před válkou asi 73 tisíc obyvatel, představují dosud nejdelší bitvu v rámci plnohodnotné války, kterou před rokem Rusko rozpoutalo.
Začátkem ledna popsal vysoký americký vojenský představitel boj v tomto městě a jeho okolí, které má omezený strategický význam jak pro Rusko, tak pro Ukrajinu, jako „opravdu tvrdý a divoký“.
„Mluvíme o tisících dělostřeleckých nábojů vypálených oběma stranami. V mnoha případech jsou to tisíce nábojů vystřelených za jediný den,“ uvedl zmíněný představitel.
Podle Prigožina dobyli wagnerovci Berchivku
Bachmut se stal hlavním cílem ruských útočných sil, a to jak pravidelné armády, tak nechvalně známé žoldnéřské organizace zvané Wagnerova skupina a napojené na Kreml. V pátek šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin uvedl, že žoldnéři dobyli ukrajinskou obec Berchivka ležící několik kilometrů severozápadně od Bachmutu. „Berchovka (ukrajinsky Berchivka) je plně pod naší kontrolou,“ napsal na Telegramu. Toto tvrzení se nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinský generální štáb ve své ranní operační svodce uvedl, že ruské invazní síly podnikly několik neúspěšných útočných akcí ve směru na Bachmut, a zmiňuje v této souvislosti také oblast kolem Berchivky. „V bachmutském směru nepřítel provedl několik neúspěšných útočných akcí v oblastech obcí Berchivka, Bachmut, Zalizňanske, Ivanivske, Časiv Jar, Dylijivka a Vasylivka,“ uvedl ve shrnutí bojů za uplynulý den ukrajinský generální štáb.
Za uplynulý den podle něj ukrajinští obránci odrazili v těchto místech asi sto ruských útoků.
Britská vojenská rozvědka na počátku týdne upozornila, že Rusko je pod „zvyšujícím se politickým tlakem“, aby se na výročí plnohodnotné invaze pochlubilo nějakým vítězstvím, a tak je docela pravděpodobné, že Rusko bude tvrdit, že dobylo Bachmut „bez ohledu na realitu“.
Spálené ruiny
Bachmut, který je v Ukrajinci ovládané části Doněcké oblasti, označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v závěru loňského roku za „spálené ruiny“. O jejich dobytí se ruské jednotky snaží už od srpna, ale ukrajinská obrana odolala.
Západní rozvědky mezitím odhadují, že Rusko mohlo během bojů na Ukrajině přijít až o 200 tisíc vojáků, včetně až 60 tisíc zabitých. „V některých kategoriích ztratili v této válce více než polovinu svého vojenského vybavení a více než milion nejchytřejších a nejlepších Rusů opustilo zemi. Co tedy tato válka přináší obyčejnému Rusovi? Nic,“ míní Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí USA.