Vládní plán deportací do Rwandy pohořel. Britský soud ho zamítl

2 minuty
Lukáš Dolanský hovořil o britských deportacích do Rwandy
Zdroj: ČT24

Britský nejvyšší soud ve středu rozhodl, že vládní plán deportací žadatelů o azyl do Rwandy není v souladu se zákonem. Soudci v jednomyslně schváleném verdiktu došli k závěru, že africkou zemi nelze považovat za bezpečnou a že migrantům tam hrozí špatné zacházení. Rozsudek je porážkou pro konzervativní kabinet premiéra Rishiho Sunaka, jenž deportace prosazoval ve snaze snížit počet migrantů, kteří do Británie nelegálně připlouvají přes Lamanšský průliv. Sunak se ale plánu nevzdává a chce lety do Afriky zahájit na jaře 2024.

Předseda nejvyššího soudu Robert Reed řekl, že vláda jednala v dobré víře, existují ale důvodné obavy, které se týkají zacházení s žadateli o azyl v africké zemi. Migrantům podle něj reálně hrozí, že Rwanda nedokáže jejich žádosti o azyl řádně zpracovat a že je vypoví do zemí jejich původu i v případě, že by to pro ně bylo nebezpečné. To by znamenalo porušení mezinárodních principů azylové ochrany.

Mluvčí rwandské vlády v první reakci uvedl, že rozhodnutí ohledně dohody s Británií je plně v pravomoci britské justice, uvedla agentura Reuters. Zároveň vyjádřil nesouhlas se závěrem soudu, že africká země není bezpečná.

2 minuty
Události: Soud odmítl deportaci migrantů z Británie do Rwandy
Zdroj: ČT24

Podle zahraničního zpravodaje ČT Lukáše Dolanského je rozhodnutí soudu pro Sunakovu vládu „nepříjemné“ a „bolestné“. „Premiér stačil prohlásit, že si tento výsledek nepřál a doufal, že soud rozhodne opačně, protože na této politice stavěl. Boj proti nelegální migraci byl jedním z dominantních témat jeho vlády,“ uvedl novinář.

Dolanský připomněl, že Sunakův kabinet zažil před dvěma dny dramatické turbulence, když premiér odvolal z funkce několik ministrů, a to společně se šéfkou resortu vnitra Suellou Bravermanovou. „Pro nového ministra vnitra bude úkolem číslo jedna připravit novou migrační politiku,“ okomentoval věc Dolanský.

9 minut
Zpravodaj Dolanský k rozhodnutí britského soudu o deportaci do Rwandy
Zdroj: ČT24

Soud se nepostavil proti myšlence deportací migrantů

Dolanský posléze ve vysílání ČT24 doplnil, že soudci neřekli, že samotný plán odvážet migranty někam mimo Británii by byl nelegální, ale vyslovili se konkrétně jen proti Rwandě, která není považována za bezpečnou zemi. Podle soudu navíc hrozilo, že by migranti mohli být následně ze Rwandy odsouváni do zemí, z nichž emigrovali. Tam by jim mohly hrozit perzekuce, což je proti mezinárodnímu právu, dodal zpravodaj.

Zklamaný premiér Sunak už oznámil, že vláda pracuje na novém plánu, a překvapivě uvedl, že se bude snažit opět jednat se Rwandou „o jiném momentu“. Teprve v následujících dnech by tak mělo být jasněji, jak bude plán vypadat a které země či zemí by se týkal, řekl Dolanský.

„Plán Rwanda“ podporovalo na 48 procent Britů, zatímco 35 dotázaných bylo proti němu, ostatní neměli žádný názor. Postoj veřejnosti tak podle novináře ukazuje její zájem řešit migrační problém, kterému Británie čelí. Navíc plán měl také odradit některé budoucí migranty do země. Počítal přitom s deportací mužů a pouze těch, kteří přišli za prací, tedy ekonomických migrantů. Neměl se týkat žen a dětí. 

Středeční rozsudek byl sledován i zástupci dalších zemí, kteří o podobném řešení migrační krize uvažují. Mluví se o Německu či Itálii. 

S plánem posílat část žadatelů o azyl z Británie do Rwandy přišel na jaře 2022 tehdejší premiér Boris Johnson. Londýn pak s africkou zemí uzavřel příslušnou dohodu a zaplatil jí 120 milionů liber (3,3 miliardy korun), její realizace ale uvázla kvůli soudním sporům. V červnu 2022 byla britská vláda nucena na poslední chvíli zrušit první deportační let, když Evropský soud pro lidská práva (ECHR) rozhodl, že tento plán je spojen „s reálným rizikem nevratné újmy“.

Loni v prosinci se na stranu britského kabinetu přiklonil vrchní soud, odvolací instance pak ale letos v červnu verdikt zvrátila, když soudce došel k závěru, že Rwanda není pro žadatele o azyl bezpečné místo. Vláda se pak obrátila na nejvyšší soud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidi musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
05:53Aktualizovánopřed 56 mminutami

Orbán obvinil Ukrajinu a maďarskou opozici z „očerňující kampaně“

Maďarský národněkonzervativní premiér Viktor Orbán v úterý obvinil Ukrajinu z toho, že se v Maďarsku snaží narušit vládou spuštěné dotazování veřejnosti týkající se možného vstupu Ukrajiny do EU. Server Telex.hu napsal, že podle Orbána k tomu Ukrajincům slouží hlavní maďarská opoziční strana TISZA. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.
06:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vraždění Židů s válkou neskončilo. Za pogromem v Kielcích stáli komunisti, říká polonista

K vraždění Židů na evropském kontinentě docházelo po mnoho staletí. S porážkou nacistického režimu, který si dal za cíl „konečné řešení židovské otázky“, však násilí neskončilo. Historik Jiří Friedl z Univerzity Karlovy a polonista Jan Jeništa z Univerzity Palackého pro web ČT24 popsali poválečné pogromy na území tehdejšího Československa a v Polsku. Tam se odehrál jeden z nejznámějších poválečných pogromů, který byl podle polonisty odkazujícího se na mnohé zdroje připravený komunistickou tajnou policií a vykazoval prvky promyšleného plánu.
před 1 hhodinou

V USA jsou první Afrikánci, kterým Washington zaručil status uprchlíka

Do Spojených států dorazila první skupina Afrikánců, potomků evropských přistěhovalců, kterým Washington zaručil status uprchlíka. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tito lidé v Jihoafrické republice sami čelí rasové diskriminaci, což tamní vláda popírá. Statistiky přitom dokládají, že bílá menšina stále patří mezi privilegované – vlastní většinu půdy a nezaměstnanost u ní představuje zhruba deset procent. V řadách černošské populace si přitom práci nemůže najít téměř polovina lidí.
před 1 hhodinou

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 10 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 12 hhodinami
Načítání...