Před vídeňským soudem stojí bývalý důstojník rakouské tajné služby Egisto Ott, který je podezřelý ze spolupráce s ruskou FSB. Ott je jedním z bývalých kompliců finančníka a manažera Jana Marsalka, Rakušana s českými kořeny, který patří mezi nejhledanější osoby planety. Marsalek uprchl do Ruska, odkud zřejmě špionážní síť řídí. Jeho lidé plánovali podle vyšetřovatelů mimo jiné vraždu investigativního novináře Christo Grozeva.
Vídeň soudí exzpravodajce za špionáž pro Rusy, jde o komplice hledaného Marsalka
Ott je podezřelý, že pro ruskou FSB získal citlivá data ze tří mobilů ministerstva vnitra. Vylovit je měl z Dunaje, kam zaměstnancům spadly, a předat je právě Marsalkovi.
Nyní Ott u soudu vypovídá kvůli dalšímu případu vynášení informací. „Nikdy jsem nikomu nepředal žádná úřední data a nikdy jsem za ně nevzal žádné peníze,“ tvrdí bývalý zaměstnanec Spolkového úřadu pro ochranu ústavy a boj proti terorismu (BVT).
„Léta pracovali pro ruskou rozvědku, předávali data a pátrali po informacích o opozičních představitelích a novinářích, jako jsem já, kteří jsou pro ruské tajné služby důležití. Ale pro Rakušany je ještě děsivější, že vedli špionážní aktivity proti vlastní zemi,“ komentuje případ Marsalka a Otta bulharský novinář Christo Grozev, který pracoval mimo jiné pro investigativní web Bellingcat.
Marsalkovi lidé plánovali vraždu Grozeva
Na Marsalka vydalo v roce 2020 mezinárodní zatykač Německo kvůli finančním podvodům ve firmě Wirecard, kde dělal výkonného ředitele. Před spravedlností podle tajných služeb utekl s pomocí rakouských kompliců do Ruska. Odtamtud podle londýnského vyšetřování vede síť agentů, kteří mimo jiné měli plánovat, jak zabít nepohodlné lidi, včetně novináře Grozeva.
„Možná ho zapálit zaživa na ulici, postříkat nějakou mimořádně silnou kyselinou, (nervovým jedem) VX jako Severokorejci nebo ricinem,“ citoval z konverzace Marsalka s bulharskými agenty list The Telegraph.
Grozev tvrdí, že ho plánovali zavraždit třeba i v Kyjevě. Ukrajina je podle něj dalším terčem aktivit Marsalkovy špionážní sítě. „Jedním z jejich úkolů bylo špehovat na americké vojenské základně v Německu a sbírat data o ukrajinských vojácích, kteří tam procházejí výcvikem,“ uvedl Grozev.
Pro Německo je celý případ velice citlivý. Vyšlo totiž najevo, že právě Marsalkova firma Wirecard zpracovávala transakce pro německé kriminalisty i zpravodajskou službu BND.