Válka na Ukrajině škodí celému světu, řekli afričtí lídři Putinovi

3 minuty
Události: Prezident JAR jednal s Putinem o ruské invazi
Zdroj: ČT24

Delegace sedmi afrických zemí se snaží zprostředkovat mírové rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem. V pátek se jejich zástupci setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, v sobotu mluvili v Petrohradě s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Řekli mu, že Ruskem vyvolaná agrese tvrdě dopadá na řadu zemí světa a představili svůj desetibodový mírový plán. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sdělil, že Moskva základní postoje sdílí, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nicméně uvedl, že plán by bylo složité realizovat. Putin ale prý o iniciativu projevil zájem.

Představitelé afrických zemí vedení jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v pátek na Ukrajině navštívili hromadný hrob ve městě Buča. Uctění památky obětí ruské invaze je tradiční součástí programu zahraničních návštěv.

Následovala prohlídka zničené vojenské techniky a jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Delegacím z Afriky program navíc narušil protiletecký poplach. „Od nás pojedou do země, která na ně dnes vystřelila rakety. Je to jejich rozhodnutí. Je ale logické? Já tomu nerozumím,“ pozastavil se nad rozhodnutím afrických představitelů Zelenskyj. 

Jednání s Putinem

Přestože jsou africké země od války zdánlivě daleko, výrazně ji pociťují. Jsou totiž závislé na dodávkách hnojiv a zemědělských produktů z Ukrajiny i Ruska. Od Zelenského ale jejich zástupci slyšeli, že jednat o míru je možné až po stažení ruských sil z ukrajinského území.

Ke stažení vojáků se proto během soboty pokusili přesvědčit, podle všeho neúspěšně, Vladimira Putina. „Slyšeli jsme zde o raketových útocích. To jsou záležitosti, které rozhodně mír nepodporují,“ řekl před hovorem s Putinem prezident Jihoafrické republiky Ramaphosa.

Rusko v květnu ve snaze překazit Kyjevu protiofenzivu spustilo masivní ostřelování ukrajinských měst. Na cíle v napadené zemi od té doby vyslalo stovky raket a útočných dronů. 

Putin po jednání s africkou delegací prohlásil, že oceňuje snahu o dialog. „Jsme otevřeni konstruktivnímu dialogu se všemi, kdo si přejí mír založený na principech spravedlnosti a přihlížejí k legitimním zájmům zainteresovaných stran,“ prohlásil podle agentury Reuters . Podle něj je „Rusko připraveno zvážit jakékoli africké návrhy pro urovnání situace na Ukrajině, Kyjev ale rozhovory odmítá“. 

Válka dopadá na celý svět

Jihoafrický prezident v Petrohradě zdůraznil, že boje na Ukrajině škodí celému světu. „Tato válka nemůže trvat věčně. Je v našem společném zájmu, aby skončila, protože má negativní následky pro africké a mnohé další země po celém světě,“ dodal. 

Členy africké delegace jsou kromě prezidenta Jihoafrické republiky i zástupci Senegalu, Egypta, Zambie, Ugandy, Konžské republiky a souostroví Komory. 

Jedním z důležitých bodů jednání byla černomořská obilná dohoda. Mnoho států afrického kontinentu je totiž závislých na vývozu obilí a hnojiv z Ruska a Ukrajiny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale v sobotu večer prohlásil, že pravděpodobně není šance na její další prodloužení. 

Putin africkým představitelům řekl, že podle něj krize na světovém trhu s potravinami není důsledkem konfliktu na Ukrajině, ale je způsobena kroky západních zemí.

„Vývoz ukrajinského obilí na základě dohody, která zajišťuje jeho bezpečnou přepravu přes Černé moře, nepomáhá řešit problémy Afriky s vysokými cenami potravin, protože jen tři procenta tohoto exportu se dostala do nejchudších zemí,“ citovala agentura Reuters Putina.

Africký plán rovněž obsahuje výzvu k návratu všech dětí z konfliktních oblastí na Ukrajině do svých domovů. Putin k tomu řekl, že Rusko žádným ukrajinským dětem v návratu domů nebrání. „Odvezli jsme je z konfliktní zóny a zachránili tak jejich životy,“ prohlásil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidí musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
před 12 mminutami

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 7 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 10 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 10 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 13 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 13 hhodinami
Načítání...