V USA obvinili Rusku z účasti na vměšování do voleb

Americké úřady obvinily Rusku žijící v Petrohradu ze spiknutí s cílem vměšovat se do politického systému USA a ovlivnit blížící se kongresové volby. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo spravedlnosti. Jde o první kauzu spojenou s ovlivňováním parlamentních voleb, v nichž budou 6. listopadu Američané rozhodovat o obsazení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

Obviněnou je čtyřiačtyřicetiletá Jelena Chusjajnovová, která se podle obvinění podílela na pokusech „vnést rozepře a spory do amerického politického systému“ prostřednictvím cílené reklamy na sociálních sítích a webových stránkách.

K tomuto účelu mělo být vynaloženo víc než deset milionů dolarů (225 milionů korun) od počátku letošního roku, píše se v obvinění. Operace měla krycí název Projekt Lachta.

Celý plán podle amerických úřadů financoval ruský oligarcha Jevgenij Prigožin přes dvě firmy, které vlastní. Prigožin a jeho společnosti Concord Management and Consulting LLC a Concord Catering jsou v médích spojovány s takzvanou Agenturou pro výzkum internetu (AII) a Federální zpravodajskou agenturou (FAN), které jsou údajně hlavním zdrojem demagogické propagandy a falešných zpráv šířených z Ruska.

Prigožin je známý financováním soukromé Wagnerovy armády

Prigožin je podle ruských médií osobou blízkou Kremlu, podílí se mimo jiné i na financování takzvané Wagnerovy soukromé armády, která vysílá žoldnéře na bojiště v Sýrii a Iráku. Agentury AII i FAN stejně jako Prigožina letos z vměšování do prezidentských voleb v roce 2016 obvinil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller.

Chusjajnovová v Prigožinových agenturách působí jako hlavní účetní, uvádí se ve zprávě ministerstva spravedlnosti USA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 19 mminutami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 2 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 3 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...