V Jeruzalémě vznikne úřadovna české ambasády. Má zlepšit komunikaci s izraelskou vládou

V Jeruzalémě bude od 1. března fungovat úřadovna českého telavivského velvyslanectví, sestávat se bude z diplomata a administrativního pracovníka. Její provoz zajistí česká diplomacie z dosavadního rozpočtu. V tiskové zprávě o tom během pondělí informovalo ministerstvo zahraničních věcí. Rozhodnutí šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) téhož dne také projednala vláda. V Jeruzalémě má nyní Česká republika honorárního konzula.

Ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu, ale o „zlepšení“ služeb pro občany ČR. Věc také podle něj nesouvisí s mírovým procesem na Blízkém východě. „Úřadovna posílí naše působení v Izraeli, přispěje k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů a zlepší také poskytování služeb českým občanům,“ uvedl Petříček v tiskové zprávě.

Diplomatická přítomnost v Jeruzalémě by měla podpořit komunikaci s izraelskými vládními úřady, které až na výjimky ve městě sídlí. Nová úřadovna bude v Jeruzalémě také úzce spolupracovat s Českým domem a honorárním konzulátem. Zřízení úřadovny je podle Černínského paláce součástí snahy ČR prohlubovat a posilovat strategické partnerství mezi Českem a Izraelem.

Nemá mít naopak dopad na vůli ČR nadále rozvíjet politické a ekonomické vztahy s Palestinskou národní správou. Úřadovnu obsadí jeden diplomat, kterého ministerstvo vybralo na základě standardního vnitřního výběrového řízení, a jeden administrativní pracovník.

Náklady na zřízení úřadu nebudou mít dopad na rozpočet

„Náklady na zřízení a provoz úřadovny zajistí ministerstvo zahraničních věcí v rámci stávajícího rozpočtu, otevření úřadovny tak nebude mít dopad na státní rozpočet. Náklady na její zřízení nepřekročí deset milionů korun,“ uvedl Černínský palác.

Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila. Své ambasády přestěhovalo několik států včetně USA, jejich rozhodnutí vyvolalo ostrou reakci Palestinců či arabského světa.