V Hongkongu proběhly první parlamentní volby po reformě. Kandidovat směli jen „vlastenci“

2 minuty
Události ČT: Zinscenované volby v Hongkongu
Zdroj: ČT24

Rekordně nízká třicetiprocentní účast jako forma tichého protestu poznamenala parlamentní volby v Hongkongu. Byly první po reformě volebního zákona, který umožňuje kandidovat pouze lidem loajálním Pekingu. Ze 153 poslanců v Legislativní radě jich z přímé volby vzejde dvacet. Jde o historicky nejhorší účast v hongkongských volbách.

Hlasování mělo skončit v 15:30 SEČ, na některých místech bylo krátce prodlouženo. Hlas odevzdalo 30 procent oprávněných voličů. Jak napsal list South China Morning Post, při volbách v roce 2016 za stejnou dobu svého práva hlasovat využilo už 52,6 procenta lidí, i když tehdy hlasování začalo o hodinu dříve.

Barnabas Fung, který je nejvyšším představitelem odpovídajícím za volby, řekl, že hlas odevzdalo něco přes 1,3 milionu ze 4,47 milionu zapsaných voličů. Přiznal, že je to nejhorší účast za tři desetiletí. Dosud nejnižší účast, necelých 36 procent, byla roku 1996, před předáním Hongkongu Číně.

Právo volit mělo 4,5 milionu lidí. Vybírali ze 153 kandidátů, kteří už ale prošli předchozím posouzením. Všichni kandidáti ve volbách měli razítko na to, že jsou „vlastenci“. Schválila je propekingská komise a státní bezpečnost a mnozí jsou přímo spojení s pevninskou Čínou. Druhý nejvýše postavený člověk ve vládě John Lee řekl k výběru, že ti, kdo byli z kandidatury vyloučeni, jsou „zrádci, kteří nepracovali ve prospěch Hongkongu“.

„V Hongkongu pracuji přes dvacet let. I když pořád neumím dobře kantonsky, Hongkong znám po všech stránkách,“ tvrdil Sun Dong, jeden z kandidátů původem z pevninské Číny.

Po protivládních demonstracích, které umlčel bezpečnostní zákon, je ignorování hlasování pro mnohé poslední formou protestu. Zinscenované volby ale nikoho neošálí. Neexistuje politická konkurence, všichni členové opozice jsou ve vězení nebo v exilu.

Bývalý poslanec Nathan Law, kterému vláda vzala mandát, vyzýval z Velké Británie, aby lidé nevolili. „Neměli bychom předstírat, že máme volby. Peking si vybírá, koho chce mít v zákonodárném sboru,“ uvedl prodemokratický hongkongský aktivista v exilu.

Režim se snažil k volbám motivovat

Hongkongská vláda byla z hlasování nervózní a snažila se voliče motivovat. Městská doprava byla v den hlasování zdarma, úřady volební místnosti umístily i na hraniční přechody, televize chrlila šoty o zářivé budoucnosti pod vedením patriotů. 

„Pro tyto volby jsem stanovila jasný cíl. Tím je, aby Hongkong spravovali vlastenci,“ prohlásila správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Po volbách uvedla, že hlasování bylo „čestné a otevřené a probíhalo hladce“.

Někteří obyvatelé raději vyrazili do okolních kopců s transparenty „Nevolte“, policie je ale rychle odstranila. U jedné volební místnosti stáli tři demonstranti a volali, že chtějí „opravdové všeobecné volby“. Nejméně dva lidi policie zatkla, protože na sociálních sítích sdíleli výzvy aktivistů v exilu, aby voliči odevzdali prázdný hlasovací lístek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
23:50Aktualizovánopřed 2 mminutami

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
22:39Aktualizovánopřed 38 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 4 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 5 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 7 hhodinami
Načítání...