Útok na Fica povede k zostření polarizace slovenské společnosti, shodují se Fischer a Špidla

14 minut
Události, komentáře: Jan Fischer, Vladimír Špidla a Michal Stehlík o útoku na Roberta Fica
Zdroj: ČT24

Atentát na premiéra Roberta Fica (Smer–SD) slovenskou společnost ještě více roztříští a zpolarizuje, shodli se ve středečních Událostech, komentářích bývalí premiéři Jan Fischer a Vladimír Špidla (SOCDEM) a historik a slovakista Michal Stehlík. Varovali zároveň před využíváním této tragické události k politickým účelům.

Útok na Fica považuje Stehlík za obrovské překvapení. „Samozřejmě se objevily snahy to srovnávat s něčím v historii nebo v dějinách, nemáme tady nic podobného, zejména v tom našem středoevropském prostoru,“ poznamenal s tím, že jde o mimořádnou situaci. „Samozřejmě už teď existuje spousta interpretací, do jaké míry to svědčí o rozdělené společnosti, do jaké míry je Slovensko na nějaké křižovatce. I z hlediska toho, jaké emoce to následně vzbudilo,“ řekl.

Podle Stehlíka je nicméně namístě opatrnost. „Jsme hodiny od samotného útoku, jak ty věci dokážeme dávat k sobě – jestli je to důsledek něčeho, nebo se jedná o konkrétního člověka, který v rámci nějaké životní frustrace udělá zoufalý čin. Byl bych maličko opatrný, dávat to do nějakého velkého interpretačního rámce,“ podotkl.

„Napadání liberální demokracie“

Fischer se domnívá, že událost povede ke zhoršování fragmentace a polarizace slovenské společnosti. „Tohle je, v uvozovkách, skvělá půda pro politiky, aby si na tom odehráli – a už to začalo – svoje. Aby obvinili toho či onoho, aby obviňovali média. A všimněme si prvních výstupů zástupců některých stran, co tam zaznívalo. Ostrá kritika médií, zjevná kritika takzvaných liberálních médií, čili napadání hodnotových principů, jako je liberální demokracie, je něco, co se tam objevuje zjevně, nikoliv poprvé. A to je, myslím si, velmi, velmi varovný signál,“ upozornil Fischer.

„Když toto teď slyšíte, je to něco, co se prostě skutečně nemělo stát, ale stalo se. A nedělám si iluze, že to nepovede k zostření polarizace slovenské společnosti, politického boje a využití této tragédie k politické agendě,“ dodal.

Také podle Špidly událost společnost roztříští a zpolarizuje. „A bude mnoho tendencí to využívat, pracovat s tím v rámci nějakého politického zápasu a třeba velmi bezohledně, to je prostě realita,“ míní. Slovensko je podle něj nicméně dobře zakotvené jak v NATO, tak v Evropské unii. „Takže si nemyslím, že by následovala zásadní změna zahraničně politické orientace Slovenska,“ řekl.

Ani Stehlík nyní příliš nevěří v klid, ale spíše očekává roztříštěnost. „Když už se používají několik desítek minut po tom činu pojmy jako občanská válka, jenom ten vyostřený slovník, který tam padá, tak toho budeme asi svědky i nadále a to je i pro slovenskou společnost vlastně trošku negativní, že se budou vytahovat nějaké historické příklady, budou se ohýbat, manipulovat,“ varoval.

Podle něj to bude možná ale jen jedna část toho, jak bude veřejný prostor na Slovensku po této události vypadat. „Teď je to velmi emoční, ale také souhlasím s tím, že tam rozhodně dojde k manipulaci a využívání této záležitosti, ať to bude jakkoliv,“ dodal.

Fischer vyzval české politiky k rozvážnému hodnocení slovenské situace. „Samozřejmě komentáře se nevyhnou, patří to k politické práci, takže doufám, že ty komentáře budou věcné, budou uměřené s pochopením pro slovenskou realitu, ať už v dobrém, nebo i v tom horším,“ řekl.

Špidla zdůraznil, že zásadní součástí demokracie je, že politické násilí se nepoužívá a není jakýmkoliv způsobem akceptovaným nástrojem. „A druhá věc, samozřejmě, je třeba vyčkat, co se postupně ukáže. Ale z mého hlediska to vypadá opravdu velmi výrazně jako čin nějakého osamělého člověka,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 2 mminutami

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 3 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 7 hhodinami
Načítání...