USA se vrací do Rady OSN pro lidská práva, zatím budou v roli pozorovatele

Spojené státy se vrací do Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Na ženevském zasedání rady to sdělil americký chargé d'affaires při této instituci Mark Cassayre a po něm to potvrdil ministr zahraničí Antony Blinken. USA budou v UNHRC v roli pozorovatele a později budou usilovat o plné členství. Z rady vystoupily v roce 2018.

„Víme, že má Rada OSN pro lidská práva své chyby, musí reformovat svůj program, členství i zaměření včetně svého nepřiměřeného soustředění se na Izrael. Naše vystoupení v červnu 2018 ale nijak ke smysluplné změně nepřispělo. Místo toho vzniklo vakuum, které ve svůj prospěch využily státy s autoritářským vedením,“ uvedl Blinken.

„USA musejí být přítomny jednání, aby mohly poukázat na nedostatky rady a zajistit, že rada dostojí svému mandátu. USA využijí váhu své diplomacie. Bude-li náležitě fungovat, může rada poukázat na země, kde se lidská práva porušují, a může být významným fórem pro boj proti nespravedlnosti a tyranii,“ dodal ministr.

Jako pozorovatel budou USA zastoupeny při jednání, budou se moci na radu obracet a spolupracovat s ostatními při navrhování rezolucí. Zváží, zda budou při příštích volbách usilovat o plné členství.

To, že bude nová administrativa usilovat o návrat do UNHRC, naznačila při svém slyšení v Kongresu kandidátka na velvyslankyni při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

„Když jsme přítomni jednání, klesá počet rezolucí zaměřených proti Izraeli. Jako nečlenové nemáme žádný hlas, ať jde o UNESCO nebo financování (agentury pro pomoc palestinským uprchlíkům) UNRWA. Musíme být u jednacího stolu, abychom zajistili, že budou zohledněny naše hodnoty, a abychom potlačili ty, kdo je nepodporují,“ řekla.

USA radu kritizovaly za údajné pokrytectví

V době, kdy minulá administrativa rozhodla o ukončení členství v UNHRC, USA tuto organizaci, jejímž posláním je dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, kritizovaly za pokrytectví. Většina kritiky směřovala k údajné protiizraelské zaujatosti rady, ale také ke členství zemí, které lidská práva porušují, jako Čína, Venezuela, Rusko, Kuba nebo Saúdská Arábie, kterou ale USA řadí ke svým spojencům. 

Po svém vystoupení se americká delegace účastnila pouze jednání o přehledu stavu lidských práv ve všech členských státech OSN, nikoli pravidelných schůzí UNHRC, které se konají třikrát ročně.

„Jsme si vědomi nedostatků rady, ale víme také, že je tato instituce významným fórem pro ty, kteří na celém světě bojují proti tyranii a nespravedlnosti. Svou přítomností při jednání chceme pomoci zajistit, že rada tomuto poslání dostojí,“ řekl Cassayre.

UNHRC sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Komise OSN pro lidská práva (UNCHR). Rada úzce spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jímž je v současnosti Michelle Bacheletová.