Uprchlíky z lodí ve Středozemním moři přijme devět zemí EU. Česko ne

Devětačtyřicet migrantů ze dvou lodí německých nevládních organizací se vylodilo na Maltě. Následně budou přerozděleni mezi Maltu a dalších osm zemí Evropské unie. Oznámil to maltský premiér Joseph Muscat. Komisař EU pro vnitro Dimitris Avramopulos těmto státům poděkoval za solidaritu. Česká republika mezi nimi není.

Uprchlíci strávili několik dní i týdnů na lodích u maltských břehů. Plavidla totiž marně hledala přístav, kde by mohla zakotvit. Malta a Itálie nechtějí do svých přístavů vpouštět lodě soukromých humanitárních organizací, pokud se země Evropské unie nedokážou shodnout na jejich přerozdělení.

Nyní však podle Muscata bylo dosaženo jednorázové dohody. Devětačtyřicet běženců si kromě Malty přerozdělí Itálie, Německo, Francie, Portugalsko, Irsko, Rumunsko, Lucembursko a Nizozemsko. „V nejbližších dnech“ mají být převzeti na paluby maltských lodí a přepraveni na pevninu.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který byl na návštěvě Polska, se nicméně již nechal slyšet, že žádá od své vlády „objasnění“ celé situace. Chce se proto setkat s premiérem Giuseppem Contem a dalšími ministry.

Plavidlo Sea-Watch 3 berlínské organizace Sea-Watch zachránilo 32 uprchlíků 22. prosince. Na palubě jsou podle dřívějších informací mimo jiné tři děti, jedno roční a další dvě ve věku šest a sedm let, tři nezletilí bez doprovodu a čtyři ženy. Na lodi Professor Albrecht Penck řezenské nevládní organizace Sea-Eye přebývá 17 zachráněných od 29. prosince.

Ochotu přijmout migranty z německých lodí vyjádřila zhruba desítka zemí, ale Malta požadovala komplexní dohodu, která by zahrnovala právě také 249 běženců přijatých na ostrově v posledních dnech. „Malta nikdy neuzavřela své přístavy a zůstává bezpečným přístavem,“ prohlásil Muscat s tím, že všichni musí respektovat mezinárodní pravidla.

Následovat musí podle eurokomisaře Avramopulose rychlé prověření zachráněných, pomáhat zemím s azylovým řízením jsou připraveny unijní agentury. Evropská pobřežní a pohraniční stráž bude spoluorganizovat rychlé návraty těch, kteří neuspějí. 

Jednorázová řešení nejsou cesta, upozornil komisař

Avramopulos upozornil, že jednorázová řešení nemohou být trvalou náhradou potřebné reformy unijního azylového systému, na níž se státy EU už několik let nemohou shodnout. Doufá, že k dohodě se dospěje ještě letos, do té doby chce unijním zemím navrhnout dočasné řešení situace, které by migrací nejzatíženějším státům společenství ulevilo.

O situaci okolo uprchlíků zachráněných plavidly nevládních organizací ve Středozemním moři chce komisař také hovořit s ministry vnitra členských států Unie na jejich nejbližším neformálním jednání na počátku února v Bukurešti. „Všichni, včetně nevládních organizací, musí respektovat pravidla a postupovat odpovědně, aby nepodporovali obchodní model pašeráků lidí,“ zdůraznil Avramopulos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou byl problém s elektřinou. Prezident poté nastoupil do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vracel preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 2 mminutami

Japonský soud uložil doživotí za vraždu expremiéra Abeho

Japonský soud uložil doživotní trest muži obžalovanému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Pětačtyřicetiletý Tecuja Jamagami se již loni k vraždě předsedy vlády přiznal. Případ podle agentury AP vynesl na světlo dlouhá léta trvající vazby japonských vládních politiků na kontroverzní jihokorejskou Církev sjednocení.
před 6 mminutami

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 32 mminutami

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 2 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek.
před 4 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM) se operace uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 7 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...