Uprchlí Rusové čelí obtížím. Lotyšsko i Finsko přitvrzují a kritiky Putina nerozlišují

2 minuty
Události ČT: Potíže uprchlých Rusů v severských zemích
Zdroj: ČT24

Z Ruska odešly podle odhadů desetitisíce lidí, kteří nesouhlasí s válkou na Ukrajině nebo se chtějí vyhnout mobilizaci. Opustit vlast je přitom pro Rusy stále obtížnější. Pobaltské státy i Finsko totiž postupně uzavírají hraniční přechody a zpřísňují legislativu. Dopady pociťují i kritici ruského režimu.

Mezi Rusy, kteří od začátku odsuzují ruskou agresi proti Ukrajině, patří i Anton Dolin. V rodném Petrohradu mu za to hrozí patnáct let vězení. Utekl poté, co mu někdo označil dveře bytu znakem Z, což je symbol invaze. „Prohlásili o mně, že jsem zahraničním agentem. To znamená, že jsem nepřítelem státu,“ konstatoval disident.

Dolin našel útočiště v lotyšské Rize, kde působí jako novinář exilového ruského serveru Meduza. „Doma jsem pronásledován. Tady mám ale také pocit, že jsem podezřelým nepřítelem i tohoto státu,“ stěžuje si Dolin.

Přísná pravidla dopadají i na disidenty

Lotyšsko vůči Rusům obecně přitvrzuje kvůli obavě ze silného vlivu Kremlu na zdejší menšinu, přičemž neúmyslně komplikuje život i uprchlému kritikovi Putinova režimu. Dolinova rodina v zemi nedostala povolení k pobytu a nemůže legálně pracovat, a tak musí opět kočovat.

„Pokusíme se dostat schengenské vízum a odstěhovat se do jiné země, předpokládám, že do západní Evropy,“ uvedl Dolin.

Do Evropy uprchly tisíce Rusů, kromě novinářů i řada umělců. „Ne všichni Rusové jsou proputinovští. Snažíme se vysvětlit, že i v Rusku je mnoho těch, kteří jsou proti Putinovi. Musíme je vyslechnout a ochránit. Naší misí je vysvětlit to evropským politikům a úřadům,“ říká ruský disident a umělec Nikolaj Archemenko. Sám byl před útěkem v Rusku kvůli odmítání války zatčen dvacetkrát.

Podle zpravodaje ČT v Polsku Andrease Papadopulose se mnoho ruských disidentů uchýlilo do Pobaltí právě kvůli početné ruské menšině. „Není úplně naladěná proti Kremlu, ale je tam velká část ruskojazyčného publika,“ uvedl.

5 minut
Horizont ČT24: Zpravodaj ČT Andreas Papadopulos o ruských disidentech
Zdroj: ČT24

Z Rigy se snaží novináři oslovit i domácí publikum v Rusku. Jak bylo zmíněno, v lotyšském hlavním městě působí například server Meduza. Opoziční ruskou televizi Dožď, která zaměstnávala velkou část protiputinovských ruských novinářů, ale Lotyšsko zakázalo. V jejím vysílání se totiž objevila mapa, na které bylo jako ruské území označen i nezákonně anektovaný ukrajinský poloostrov Krym. „Ilustruje to podezíravý přístup k velké části ruskojazyčných disidentů, kteří se v Pobaltí dočasně schovávají,“ uvedl zpravodaj.

„V Lotyšsku a Estonsku jsou úřady podezíravé ke každému rusky hovořícímu,“ uvedl s tím, že disidenti čelí byrokratickým překážkám. Pro získání občanství je navíc v zemi nutné složit jazykové zkoušky. „To je pro ně velmi často úkol, který nelze splnit při jejich současném zaměstnání a vytížení,“ domnívá se.

Od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu odešlo z Ruské federace asi tisíc novinářů, kteří jsou pro Kreml nepohodlní. Celkový počet lidí, kteří uprchli pro nesouhlas s režimem, se odhaduje minimálně na nižší stovky tisíc. Chybí jim organizace, a navíc se obávají dohledu stále funkčních ruských velvyslanectví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších pět zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 17 mminutami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 10 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 10 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 11 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 14 hhodinami
Načítání...