Unijním zástupcem v Kosovu se stane český diplomat

Český diplomat Tomáš Szunyog bude zastupovat Evropskou unii v Kosovu. Stane se tak čtvrtým Čechem na pozici velvyslance Evropské služby pro vnější činnost, uvedl ve středu Deník N. „Tomáš Szunyog je jmenován velvyslancem Evropské unie v Kosovu,“ potvrdila listu zvláštní zmocněnkyně ministerstva zahraničí pro instituce EU Jana Hybášková.

Szunyog se narodil v roce 1966, je odborníkem na Balkán a bezpečnostní politiku. Podle webu resortu zahraničí dosud působil na českém zastoupení v Evropské unii coby stálý představitel Česka v Politickém a bezpečnostním výboru EU a zástupce českého velvyslance při EU Jakuba Dürra.

V minulosti pracoval jako ředitel odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničí, byl velvyslancem v Bosně a Hercegovině a ve Slovinsku. Vystudoval moskevský diplomatický institut MGIMO, do Černínského paláce nastoupil v roce 1992.

Ve svém životopise uvádí, že hovoří anglicky, rusky, francouzsky, slovinsky, bosensky, srbsky, chorvatsky a černohorsky. Někdejší jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila samostatnost v roce 2008.

Zeman opakovaně zkritizoval Kosovo

Tehdejší vláda Mirka Topolánka uznala jeho suverenitu téhož roku, proti uznání byl tehdy prezident Václav Klaus. Velmi ostré výroky na adresu Kosova opakovaně pronesl i jeho nástupce Miloš Zeman.

„Mám rád Srbsko a Srby. A nemám rád Kosovo,“ řekl Zeman loni během své návštěvy Srbska. „Stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států,“ poznamenal také český prezident na adresu Kosova.

Jeho návrh, aby Česko zrušilo mezinárodní uznání Kosova, ale ostatní nejvyšší ústavní činitelé nepodpořili. Kosovo postupně uznalo 116 zemí. Suverenitu tohoto balkánského státu nikdy neuznalo například Rusko, ze zemí EU Rumunsko, Slovensko či Španělsko.

Evropská služba pro vnější činnost (ESVA) vznikla díky Lisabonské smlouvě v roce 2011 a spadá pod vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Tuto funkci nyní zastává Španěl Joseph Borrell. Unijní velvyslanci ve svých působištích koordinují pozice národních diplomatů z evropských zemí.

Česko zatím mělo čtyři diplomaty na pozicích velvyslanců EU – v Angole slouží Tomáš Uličný, Robert Kopecký působil v Guyaně. V Iráku a pak v Namibii vedla unijní misi Jana Hybášková, která se po návratu na ministerstvu zahraničí věnuje podpoře Čechů, kteří usilují o pozice v unijních institucích. Nedávno se také diplomat Jiří Šedivý stal šéfem Evropské obranné agentury.