Evropa si připomněla konec druhé světové války. Pod Vítězným obloukem u Hrobu neznámého vojína v centru Paříže uctil památku padlých francouzský prezident Emmanuel Macron. Britové zase drželi dvě minuty ticha přesně 74 let po slavném projevu Winstona Churchilla, ve kterém ohlásil konec války.
U Vítězného oblouku v Paříži uctili padlé z druhé světové války. Britové drželi dvě minuty ticha
Za deštivého počasí Macron na pietním místě zapálil oheň a položil věnec. Pozdravil se přitom s válečnými veterány, kteří v roce 1945 přispěli k vítězství spojenců nad nacistickým Německem. Pietního aktu se zúčastnili i francouzský premiér Édouard Philippe a předsedové obou komor parlamentu či exprezident François Hollande.
Macron rovněž položil věnec u sochy generála Charlese de Gaulla, který se za druhé světové války nesmířil s kapitulací Francie, emigroval a postavil se do čela odporu proti nacistům. V roce 1944 se vrátil do Paříže jako vítěz a později se stal francouzským prezidentem.
Na Slovensku pieta na Slavíně
Velká Británie, v jejíž armádě bojovaly proti Německu také tisíce československých vojáků, si připomněla vítězství dvěma minutami ticha, a to v 15 hodin. Stalo se tak přesně 74 let poté, co tehdejší premiér Winston Churchill pronesl vítězný projev, ve kterém oficiálně oznámil konec války v Evropě.
Na Slovensku se konec války uctil u vojenského památníku Slavín v Bratislavě, kde jsou pochovány tisíce padlých sovětských vojáků. „Hned ráno tu položil věnce premiér Peter Pellegrini a po něm i prezident Andrej Kiska. Odpoledne se oba zúčastnili připomínky vítězství ve Zvolenu a prezident ocenil válečné veterány,“ informoval zpravodaj ČT Petr Obrovský.
Moskva k výročí chystá i velkou vojenskou přehlídku. Konat se ale bude až ve čtvrtek, kdy slaví Den vítězství Rusko.