Turecko zdržuje začlenění Švédska a Finska do NATO. Jednání mají pokračovat ještě měsíce

2 minuty
Události: Komplikované vyjednávání s Tureckem o vstupu Švédska a Finska do NATO
Zdroj: ČT24

Švédsko a Finsko nejspíš v nejbližším období nevstoupí do Severoatlantické aliance. Jejich začlenění do NATO stále zdržuje Turecko, s jehož zástupci vlády obou zemí v pátek vedly první uzavřené rozhovory. Jednání mají pokračovat minimálně ještě několik měsíců.

Představitelé trojice zemí se v pátek sešli na prvním jednání, které se uskutečnilo ve městě Vantaa poblíž finského hlavního města Helsinky. Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto uvedl, že záměrem bylo navázat kontakty a stanovit cíle spolupráce, na níž se země dohodly podpisem memoranda o porozumění na okraj červnovém summitu NATO v Madridu.

„Účastníci jednali o konkrétních krocích pro uvedení trilaterálního memoranda do praxe a dohodli se, že bude pokračovat setkávání na expertní úrovni během podzimu,“ citovala agentura Reuters z prohlášení finského ministerstva zahraničí o výsledcích nynějších rozhovorů.

Obě severské země požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z uvalení zbrojního embarga na Ankaru a z podpory skupin, které Ankara pokládá za teroristické.

Skandinávci nechtějí vydat konkrétní osoby

Úřad prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana uvedl, že strany se nyní dohodly na zintenzivnění spolupráce a boji proti terorismu. „Finsko a Švédsko projeví plnou solidaritu a spolupráci s Tureckem v boji proti všem formám a projevům terorismu… a zopakovaly svůj závazek neposkytovat podporu těmto organizacím,“ uvedla Erdoganova kancelář.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu požadoval, aby Švédsko a Finsko vydaly podezřelé osoby, na něž Turecko vydalo zatykač kvůli obviněním z terorismu. Severské země tvrdí, že s vydáním konkrétních osob nesouhlasily.

Už dříve obecně fromulované memorandum, ve kterém skandinávské země podepsaly Ankarou požadované ústupky, bylo podle zpravodaje ČT Václava Černohorského v Turecku prezentováno jako diplomatické vítězství Erdogana.

„Turecký prezident se ale dal už dříve slyšet v tom smyslu, že podpis dokumentu neznamená, že je hotovo a Ankara automaticky souhlasí se členstvím Švédska a Finska v NATO,“ vysvětluje Černohorský. 

Skandinávské země se zavázaly znovu posoudit žádosti o vydání lidí, které turecká justice považuje za teroristy a ukončit zbrojní embargo vůči Ankaře. Podle zákulisních informací k průlomu v jednání významně přispěl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg a také americký prezident Joe Biden, který na summitu NATO v Madridu podpořil prodej stíhacích letounů F-16 tureckému letectvu.

Na summitu v Madridu se rozšíření NATO o dva nové členy zdálo na dosah. Erdogan ale podle komentátorů summit dopředu vnímal jen jako další kolo jednání a ne jeho konec. Tomu nasvědčuje i výsledek pátečního jednání. 

6 minut
Generálporučík ve výslužbě Pavel Macko k jednání Švédska a Finska s Tureckem
Zdroj: ČT24

Generálporučík ve výslužbě Pavel Macko tvrdí, že NATO si nemůže dovolit ztratit Turecko jako spojence na jihovýchodním křídle, a tak má Ankara ve vyjednávání silnou pozici. 

„Za delší konec tahá Erdogan, který dosáhl ze strany NATO uznání svých bezpečnostních zájmů a důraznější pozice vůči Kurdům, a to dostává i od skandinávských zemí,“ tvrdí Macko. 

„Turecko žádalo o vydání sedmdesáti tří lidí ze Švédska a dvanácti z Finska, samozřejmě to ale podléhá domácím vnitřním procedurám v těchto zemích. Je to proces, na konci kterého, jak věřím, si všichni podají ruce,“ uvedl Macko, podle kterého Turecko nakonec odsouhlasí vstup skandinávských zemí do NATO, i když možná jako poslední stát. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo.
před 20 mminutami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 2 hhodinami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 9 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 12 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 12 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...