Turecko si připomíná dva roky od katastrofálních zemětřesení

3 minuty
Události: Dva roky od zemětřesení v Turecku
Zdroj: ČT24

Turecko se ohlíží za nejhroznějšími zemětřeseními ve své moderní historii. Před dvěma lety dosáhly bezmála osmi stupňů Richterovy škály a zničily území asi čtyřikrát větší než Česko. Zahynulo přes 53 tisíc lidí – dalších minimálně šest tisíc pak v sousední Sýrii. Statisíce přeživších stále existují v provizoriu.

Nezapomeneme a neodpustíme, zní vzkaz pietního průvodu v jihoturecké Antakyi. Druhé výročí ničivých zemětřesení připomnělo, jak živé je trauma, které katastrofa způsobila.

Jedním z mnoha lidí, kterým se během pár vteřin změnil život, je Türkan Akkoçová. V troskách zemřeli její rodiče a bratr. „Marně hledám slova. Naše rodina je rozvrácená. Můj život je vzhůru nohama,“ říká pozůstalá.

Podobně pomalu jako psychické rány se hojí ty fyzické. Tempo obnovy je výrazně pozadu za vládními sliby. Dva roky po zemětřesení není hotová ani třetina z přislíbených šesti set padesáti tisíc nových bytů. Podle Červeného kříže téměř půl milionu lidí stále žije v kontejnerových táborech. „Všechny potíže a bolest prožíváme zas a znovu. Vlastně naši mysl nikdy neopouštějí,“ popisuje přeživší.

Zůstávají nezvěstní

I dva roky po zemětřesení zůstává počet nezvěstných nejasný, píše BBC, podle níž v dubnu 2023 tehdejší ministr vnitra uvedl, že „byla podána žádost o pohřešování 297 osob, z toho 86 dětí“. V listopadu 2024 současný ministr vnitra Ali Yerlikaya oznámil, že se stále pohřešuje 75 lidí a že třicet z nich jsou děti.

BBC přináší příběh tehdy čtyřletého Emira, který byl 6. února 2023 doma se svou rodinou, když Turecko zasáhla dvě ničivá zemětřesení. Těla jeho matky, otce a desetiletého bratra byla nalezena v troskách jejich obytného bloku ve městě Antakya na hranicích se Sýrií. Po něm však nezůstalo ani stopy.

Po dvou letech je Emir stále nezvěstný. Emirova teta Nursen Kisa přijela ke zřícené budově v Antakyi hodinu po zemětřesení a čekala u trosek více než dva týdny, zatímco pokračovaly pátrací a záchranné operace. „Mysleli jsme, že ho najdeme, nebo alespoň kousek jeho oblečení, nějaké pozůstatky, nějakou stopu. Ale nic takového jsme nenašli. Ani v troskách, ani mezi těly,“ řekla.

Na policii podala žádost o evidování pohřešovaného, ale po třech měsících jí úřady zavolaly, že nemají žádné dokumenty o tom, že by Emir byl pohřešovaný. Její původní dotaz se tak nejspíš ztratil, takže celý proces musel začít od začátku. Mezitím Kisa zveřejnila fotografie svého synovce na všech sociálních sítích v naději, že ho někdo pozná. Navštívila desítky sirotčinců po celém Turecku.

Ostatky její sestry byly exhumovány, aby mohly být porovnány vzorky DNA s ostatky, které ještě nebyly identifikovány. Žádná z jejích snah však nebyla úspěšná.

Pozůstalí si stěžují na pomalou spravedlnost. Turecké soudy odsoudily desítky majitelů zřícených budov a stavařů. Ze stovek běžících procesů se jen zlomek týká státních úředníků, kteří měli dohlížet na dodržování stavebních pravidel.

V Istanbulu je pětina budov riziková

Výročí zemětřesení v Turecku připomíná, co bylo, a také, co být může. Připomíná, jak nepřipravený je na silné otřesy Istanbul. Šestnáctimilionové velkoměsto ležící jen dvacet kilometrů od tektonického zlomu. Kritici mluví o ignorování rizik a neregulované výstavbě.

Vláda vypočítává, že pětina budov ve městě spadá do kategorie rizikových. Podle tureckého ministra urbanizace Murata Kuruma je ze sedmi a půl milionu budov v Istanbulu jeden a půl milionu vysoce rizikových.

Experti varují, že další zanedbávání prevence v tektonicky aktivní oblasti může být fatální. Podle seismologů totiž není otázka jestli, ale kdy silné zemětřesení přijde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 11 mminutami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 51 mminutami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 3 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 4 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...