Turecká armáda používala algoritmy při čistkách od vládních odpůrců

Turecká armáda používala algoritmy, aby odhalila a ze svých řad vyloučila odpůrce vlády a stoupence hnutí klerika Fethullaha Gülena. Podle serveru Balkan Insight to uvádí zpráva britské nevládní organizace StateWatch, podle níž byly na základě této metody pronásledovány tisíce lidí.

Zpráva s názvem „Popřevratové perzekuce v Turecku založené na algoritmech: Měřič FETÖ“ uvádí, že od neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016 bylo na bázi algoritmů propuštěno více než dvacet tisíc vojáků.

Jako FETÖ, tedy Fethullahovu teroristickou organizaci, označují turecké úřady Gülenovo hnutí, které viní z organizace státního převratu. V USA žijící muslimský duchovní jakékoli spojení s terorismem popírá.

„Zpráva se zaměřila na (zne)užívání algoritmů a dalších systémů založených na informacích ze strany turecké vlády při nemilosrdném potlačování terorismu od událostí v červenci 2016. Tisíce lidí byly propuštěny z práce, zadrženy a pronásledovány s poukazem na 'skóre', které jim přidělil nástroj perzekuce, takzvaný měřič FETÖ,“ řekl jeden z autorů zprávy a právní expert Ali Yildiz serveru Balkan Insight, který se v posledních letech zabývá také děním v Turecku.

Pronásledování pomocí algoritmů

Podle Yildize tato situace není v Turecku zdaleka ojedinělá. „Ve stále propojenějším světě, kde státy stále častěji využívají nástroje sledování z důvodu boje proti terorismu, je možnost stát se obětí algoritmického pronásledování vysoká,“ řekl a dodal, že zpráva má zvýšit povědomí o ničivých účincích algoritmického pronásledování a útlaku nejen v Turecku, ale i na celém světě.

Takzvaný měřič FETÖ je založen na 97 hlavních a 290 dílčích kritériích, z nichž mnohá porušují soukromí jednotlivců. Otázky pro vytváření profilu osob a jejich bodování zahrnují informace o jejich manželství, vzdělání, bankovních účtech, školních záznamech dětí, povýšeních a referencích v armádě. Dotazník požaduje rovněž informace o příbuzných a také sousedech.

Nasazen byl po pokusu o převrat v červenci 2016 s cílem odstranit údajné stoupence Gülena z armády. „Stovky tisíc lidí byly vyprofilovány a bylo jim přiděleno 'skóre' algoritmem, který provozuje zvláštní útvar v rámci tureckého námořnictva s názvem Úřad pro soudní řízení a správní opatření (ATIIIŞ),“ řekl Emre Turkut, spoluautor studie a odborník na mezinárodní právo z berlínské Hertie School.

Podle něj zpráva obsahuje svědectví několika bývalých vysoce postavených vojenských důstojníků, kteří mezitím požádali o azyl v Evropské unii. Zdůrazňuje, že uplatňování algoritmu bylo svévolné a bylo podkladem pro trestní proces nejen vůči primárně podezřelým, ale i vůči komukoli z jejich okolí, včetně rodinných příslušníků, kolegů a sousedů.

Cihat Yayci, bývalý admirál námořnictva a tvůrce algoritmu, jej však hájí. „Bojovníci FETÖ velmi úspěšně skrývají svou skutečnou identitu. Měřič FETÖ nám poskytl velmi úspěšné výsledky při identifikaci gülenistů,“ řekl Yayci v televizním rozhovoru v roce 2020.

Od roku 2016 bylo v Turecku zadrženo 292 tisíc lidí a téměř 598 tisíc osob bylo vyšetřováno kvůli svému údajnému spojení s Gülenem. Podle tureckých ministerstev obrany a vnitra přišlo kvůli těmto domnělým vazbám o práci také téměř 21 tisíc příslušníků ozbrojených sil, 31 tisíc policistů, více než 5500 příslušníků četnictva a 509 příslušníků pobřežní stráže. Více než 30 tisíc lidí je kvůli údajným vazbám na Gülena stále ve vězení a více než 125 tisíc státních zaměstnanců přišlo o pracovní místo.

Načítání...