Turecko dostalo první část ruského protiraketového systému, jehož nákup kritizuje NATO

Do Turecka dorazila první část dodávky ruského systému protiraketové obrany S-400. Informoval o tom provládní deník Daily Sabah s odkazem na prohlášení ministerstva obrany. Státy NATO, jehož je Turecko také členem, nákup kritizují a USA v předchozích dnech znovu pohrozily Ankaře sankcemi. Turecký ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že v pátek dorazila tři letadla s komponenty systému S-400. Dodávka ruských raket vyvolává obavy v NATO, řekl agentuře AFP zdroj z Aliance.

„První část ruského protiraketového systému S-400 dorazila dnes (v pátek) na leteckou základnu Mürted Air Base (dříve Akinci Air Base) u Ankary,“ citoval deník Daily Sabah prohlášení tureckého ministerstva obrany. Potvrdilo tak neoficiální zprávy, které se objevily začátkem týdne a podle nichž už v pondělí odletěly z Ruska dva letouny s nákladem tohoto systému.

Ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že další části dodávky budou následovat v příštích dnech a že úřady rozhodnou, jak bude konkrétně systém využit, až bude operativní.

Podle místních médií by měl být systém plně schopen provozu během čtyř až šesti týdnů. Do Turecka by měli dorazit i ruští experti, aby pomohli s instalací systému. Ankara neuvedla, kde chce ruský systém protiraketové obrany instalovat. Podle neoficiálních zpráv z tureckých médií by to ale mělo být na jihovýchodě země u syrských hranic.

Turecká vláda podepsala kontrakt na protiraketový systém S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun) v prosinci 2017. USA i NATO však nákup tvrdě kritizují s tím, že ruské rakety země-vzduch jsou pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance nejsou kompatibilní. Místo raket S-400 Pentagon nabízí Turkům americký systém Patriot.

USA hrozí Turecku sankcemi

Washington už od roku 2017 žádá Ankaru, aby od smlouvy s Ruskem odstoupila. V opačném případě USA hrozí, že Turecku zruší kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35 a zastaví i výrobu jejich komponentů v Turecku. Viceprezident USA Mike Pence dokonce letos turecké vedení varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO.

Tento týden mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová řekla, že postoj Washingtonu k dodávce ruského systému Ankaře se nemění. Upřesnila, že Turecko kvůli tomu stále čelí hrozbě amerických sankcí.

Ve čtvrtek Katie Wheelbargerová z ministerstva obrany uvedla, že Spojené státy vyřadí Turecko z programu výroby amerických stíhaček F-35, pokud se dodávka ruského systému S-400 do Turecka uskuteční.

„Pro naše operace a mise je důležitá kompatibilita ozbrojených sil,“ sdělil v pátek agentuře AFP nejmenovaný zdroj z NATO. Aliance uznává, že si její členové mohou o svých zbrojních nákupech rozhodovat sami, ale jak sdělil zdroj AFP, je „znepokojena potenciálními důsledky tureckého rozhodnutí o raketách S-400“. Šéf NATO Jens Stoltenberg už v květnu zdůraznil, že by členské státy měly nakupovat techniku, která je navzájem kompatibilní. 

  • Americký Kongres schválil v roce 2017 zákon, jenž má Rusko potrestat za agresivní chování vůči Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb. Tento normativní akt hrozí zavedením ekonomických sankcí proti každému, včetně států, kdo uzavře zbrojní kontrakt s ruskými firmami.
  • Zdroj: ČTK

S-400 si objednala Čína i Indie

Ruský protiraketový systém S-400 si jako první stát objednala v roce 2015 Čína. Do té doby byla veškerá produkce určena ruským ozbrojeným silám. Detaily kontraktu s Pekingem ruské úřady nesdělily, podle informací ruských médií má ale hodnotu přes tři miliardy dolarů (asi 75 miliard korun) a týká se dodávek šesti zbraňových jednotek.

Dodávku ale pozdržela nehoda lodi, která zbraně vezla. Plavidlo se dostalo do bouře a rakety byly kompletně zničeny. Rusko proto vyrábí pro Čínu nové rakety, oznámil letos v únoru ředitel státní korporace Rostech Sergej Čemezov. Podle šéfa Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci (FSVTS) Dmitrije Šugajeva dokončí Rusko dodávku do roku 2020.

Smlouvu o dodávce systémů S-400 za zhruba pět miliard dolarů (téměř 112 miliard korun) uzavřela loni v říjnu i Indie. Podle FSVTS má protirakety dostat po roce 2020.

  • Systém S-400, který byl podle agentury TASS přijat do výzbroje v roce 2007, je určen k ničení letadel, střel s plochou dráhou letu a balistických raket. Představuje ruskou protiváhu amerických protiraketových systémů THAAD a raketového systému Patriot. Rusko rozmístilo systém v Kaliningradu, v okolí Vladivostoku a také na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym.
  • Zdroj: ČTK 

Zájem mají i další státy, s Rijádem už Moskva jedná

O systém S-400 má údajně zájem dalších nejméně třináct států, například Katar, Alžírsko, Maroko, Egypt, Vietnam nebo Irák. S odvoláním na zdroje v amerických tajných službách o tom loni na podzim informovala televizní stanice CNBC. 

Mezi státy, které CNBC jmenovala, byla i Saúdská Arábie. Letos v únoru pak Alexandr Michejev, šéf podniku Rosoboronexport vyvážejícího ruské zbraně, potvrdil, že Rijád už s Moskvou o případném kontraktu jedná.

Důvodem velkého zájmu o S-400 je podle amerických expertů především ochota Moskvy urychlit jejich prodej. „Export S-400 má méně omezení a Kreml je ochoten prodej urychlit tím, že regulační překážky přeskočí. Je to jako vzít si je z regálu,“ cituje CNBC svůj zdroj. Rusko je schopné dodat první zbraně už do dvou let od podpisu smlouvy, což je v případě Spojených států nepravděpodobné, poznamenal další odborník.

CNBC rovněž upozornila, že ruské zbraně jsou obecně považovány za levnější než americké. S-400 mohou navíc podle některých odborníků ochránit velkou rozlohu vzdušného prostoru a svou způsobilostí zastíní i korunní klenot americké protiraketové obrany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58AktualizovánoPrávě teď

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 38 mminutami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 42 mminutami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 8 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 9 hhodinami
Načítání...