Zástupci amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) se snaží zrušit výpovědi zaslané některým jeho zaměstnancům, ale nedaří se jim s nimi spojit, protože nemají jejich nové kontaktní údaje. S odvoláním na e-mail zaměstnancům NNSA to uvedla stanice NBC News. Web televize CNN s odvoláním na své zdroje uvedl, že si zástupci Trumpovy administrativy zřejmě neuvědomili, že NNSA dohlíží na zásoby jaderných zbraní.
Trumpova vláda ruší výpovědi v agentuře, která dohlíží na jaderné zbraně
NNSA je částečně autonomní agentura, která dohlíží na americké zásoby tisíců jaderných zbraní. Plní celou řadu úkolů v oblasti jaderné bezpečnosti, včetně servisu jaderných zbraní v době, kdy nejsou v pohotovosti v raketách či bombardérech. Provádí také jejich modernizaci.
„Výpovědi některým zaměstnancům NNSA ve zkušební době se ruší, ale nemáme vhodný způsob, jak se s těmito zaměstnanci spojit,“ stojí podle NBC News v e-mailu.
Zaměstnanci NNSA, na které e-mail odkazuje, dostali výpověď ve čtvrtek a ztratili přístup ke svým pracovním e-mailovým účtům. Federální agentuře NNSA, která spadá pod ministerstvo energetiky, se nedaří tyto zaměstnance kontaktovat přímo a požádala proto příjemce e-mailu: „Spolupracujte prosím se svými nadřízenými a pošlete tyto informace (jakmile je dostanete) na osobní kontaktní e-maily těchto osob“. Ministerstvo energetiky na žádost NBC News o komentář bezprostředně nereagovalo.
CNN: Vláda si asi neuvědomila, že NNSA dohlíží na jaderné zbraně
Server televize CNN s odvoláním na své zdroje uvedl, že si zástupci Trumpovy administrativy zřejmě neuvědomili, že NNSA dohlíží na zásoby jaderných zbraní. Propouštění se podle těchto zdrojů CNN týkalo více než tří set zaměstnanců tohoto úřadu. Mluvčí ministerstva energetiky toto číslo ale rozporoval s tím, že šlo o méně než padesát pracovníků.
Specialistka na jadernou bezpečnost v NNSA, která byla ve čtvrtek propuštěna, protože byla v dvouleté zkušební době, sdělila NBC News, že stále nemá přístup k pracovnímu e-mailu, ale její nadřízený jí zavolal, aby ji informoval, že její „výpověď byla zrušena“ a aby se v úterý dostavila do práce.
„Budu upřímná, hodlám si dál hledat práci,“ uvedla zaměstnankyně. „Vrátím se, ale jakmile najdu jinou práci, odejdu,“ dodala. Na otázku, proč si bude hledat jiné zaměstnání, odpověděla, že nevěří, že si současnou práci udrží.
Chaos v NNSA
Americký veřejnoprávní rozhlas NPR s odvoláním na současné i bývalé zaměstnance NNSA napsal, že propouštění bylo pozastaveno z důvodu chaosu, které v agentuře způsobilo.
Vedoucí činitelé v NNSA dostali několik hodin na to, aby propustili stovky zaměstnanců. Poté, co tito zaměstnanci obdrželi oznámení o ukončení pracovního poměru, ztratili nejen přístup do svých pracovních e-mailů, ale v některých případech museli okamžitě vyklidit pracovní místo. Část lidí výpověď nedostala písemně.
Přestože má ve svém názvu slova „národní“ a „bezpečnost“, výjimku z propouštění podle veřejnoprávního rozhlasu úřad nedostal. Manažeři pak museli písemně obhájit existenci jednotlivých pracovních pozic na prostoru pouhých dvou set znaků. Ačkoliv vedení úřadu vypracovalo seznam nepostradatelných pracovníků, před výpovědí nařízenou Trumpovou administrativou to většinu z nich neuchránilo.
Jeden ze zaměstnanců NNSA rozhlasové stanici řekl, že propouštění je nyní pozastaveno, ale panují obavy, že škody mohou být nevratné. Jaderná bezpečnost je vysoce specializovaná práce pod vysokým tlakem, není však nijak zvlášť dobře placená, upozornil jeden ze zaměstnanců. „Proč by někdo měl vzít tuto práci zpět?“ tázal se.
Snižování „nadměrných vládních výdajů“
Na celém ministerstvu energetiky, kam úřad spadá, údajně dostalo výpověď více než tisíc federálních zaměstnanců. Jde o důsledek iniciativy Trumpova spojence Elona Muska a jím vedeného úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE), jehož cílem je snížit počet federálních zaměstnanců a to, co Musk s Trumpem označují za nadměrné vládní výdaje.
Podle amerických médií výpověď v uplynulém týdnu dostalo skoro deset tisíc federálních zaměstnanců. Kromě toho zhruba pětasedmdesát federálních zaměstnanců přijalo nabídku dobrovolně ukončit pracovní poměr na podzim tohoto roku.
Trumpova administrativa v uplynulém týdnu nařídila federálním agenturám propustit skoro všechny zaměstnance ve zkušební době, která v případě federálních zaměstnanců obvykle trvá rok. Fakticky by se takto rozsáhlé propouštění týkalo statisíců lidí, uvedl server BBC.
Federální škrty se ovšem setkaly s odporem opozičních demokratů, odborů a progresivních organizací a podle NBC News od Trumpovy inaugurace 20. ledna bylo na novou vládu podáno více než šedesát žalob zmiňujících mimo jiné údajné překročení prezidentských pravomocí.