Soud dal zelenou Trumpovu plánu pobídek federálním pracovníkům, pokud rezignují

Americký federální soud dal zelenou plánu prezidenta Donalda Trumpa ohledně finančních pobídek, které administrativa nabídla civilním federálním pracovníkům, pokud sami odejdou ze zaměstnání. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Soudce podle nich zamítl žalobu, kterou podaly federální zaměstnanecké odbory. Stanice CNN verdikt označila za významné vítězství Trumpovy administrativy, která své kroky musí hájit u soudů ve zhruba čtyřech desítkách sporů.

Federální soudce George O'Toole nejprve minulý týden plán vlády dočasně zablokoval, než rozhodne o opodstatněnosti žaloby, kterou v této souvislosti podaly federální zaměstnanecké odbory. Učinil tak těsně před vypršením lhůty, kterou vláda původně zaměstnancům pro přijetí nabídky dala. Podle odborové organizace vládních zaměstnanců AFGE administrativa nabídkou porušila zákon a poskytla rozporuplné pokyny ohledně podmínek návrhu. Svaz upozornil, že Kongres pro program „odstoupení s odkladem“ nevyčlenil peníze.

Nyní stejný soudce dospěl k závěru, že odbory nejsou přímo programem dotčeny, a proto jim chybí oprávnění k žalobě, napsala CNN.

Odbory zapojené do sporu podle Reuters bezprostředně neuvedly, zda se proti rozhodnutí odvolají, nebo zda využijí jiné možnosti. „Rozhodnutí je neúspěchem v boji za důstojnost a spravedlnost pro státní zaměstnance. Není to však konec tohoto boje,“ nechal se nicméně slyšet Everett Kelly, předseda organizace AFGE, která zastupuje 800 tisíc federálních zaměstnanců. Rozhodnutí soudu se podle něj nezabývalo samotnou zákonností programu, který je podle agentury Bloomberg od středy terčem nové žaloby.

Naopak druhá strana verdikt přivítala. „Už není pochyb – program rezignace s odkladem je legální a zároveň cennou možností pro federální zaměstnance,“ reagoval Úřad pro personální řízení (OPM). Zájem o nabídku podle něj projevilo přibližně 75 tisíc pracovníků, což představuje asi tři procenta zaměstnanců. Úřad zároveň potvrdil, že možnost přistoupit na spornou nabídku již skončila.

Vláda původně odhadovala, že příslib placeného volna povede k podání výpovědi nejméně pěti procent a možná až desetiny vládních pracovníků. Deník The New York Times podotýká, že z vládních údajů vyplývá, že každý rok odchází do důchodu nebo se rozhodne z práce odejít více než pět procent federálních pracovníků.

Plán na zeštíhlení federálních úřadů

Trumpova administrativa krátce po nástupu k moci nabídla asi dvěma milionům civilních pracovníků federální vlády, že když do stanoveného termínu podají výpověď, nebudou do 30. září muset fyzicky docházet na pracoviště a dostanou peníze odpovídající zhruba osmi měsíčním platům. Lhůta se po soudní intervenci prodloužila. Krok je považován za součást plánů na drastické zeštíhlení federálních úřadů. Podle neoficiálních čísel nabídku přijaly nižší desítky tisíců pracovníků.

Plán je spojován s týmem miliardáře Elona Muska, který z pověření Trumpa vede tažení proti federální byrokracii a slibuje masivní úspory ve státních výdajích. Vzkaz, v němž byli federální pracovníci informováni o sporné nabídce, byl nadepsán stejnou frází jako sdělení adresované zaměstnancům sociální sítě X, když ji Musk převzal v roce 2022.

Podle nové zprávy deníku The Washington Post (WP) zahájil Muskův tým „rozsáhlé propouštění“, které se dotýká například Úřadu pro ochranu finančních zájmů spotřebitelů (CFPB) a Agentury pro malé podniky (SBA). Ve druhém z uvedených úřadů pracovníci ve zkušební době nejdříve dostali vzkazy, které je informovaly, že končí, načež záhy přišel další e-mail, který původní oznámení označil za chybu. „V úterý zaměstnanci dostali třetí e-mail: opět se dozvěděli, že končí,“ popisuje WP.

Ve Spojených státech s každým dnem přibývají nové žaloby proti krokům prezidenta Trumpa a jeho administrativy, podle amerických médií je jich už více než čtyřicet. Podle středečního prohlášení Bílého domu soudy ve dvanácti případech vydaly předběžná opatření, aby kroky vlády zablokovaly. V nové žalobě podané proti pobídkám k výpovědi podle Reuters pět odborových svazů požádalo, aby soud zablokoval to, co svazy označily za možné hromadné propouštění statisíců zaměstnanců, kteří se tlaku na přijetí nabídky brání.

Načítání...