Trump odlákal demokratům mladé muže i část menšin

Pro nově zvoleného šéfa Bílého domu hlasovala i část mladých mužů, kteří tradičně volí demokraty, upozornil server Axios s odkazem na exit polly. Republikánu Donaldu Trumpovi se tak podařilo zvrátit trend, který byl ve Spojených státech patrný po generace. Mladí Američané často fungují jako pomyslný jazýček na vahách. Experti v souvislosti s volbami dále poukazují na to, že Trump odlákal demokratům i část zástupců menšin.

Mladí lidé v prezidentských volbách v letech 2008 a 2012 zásadně přispěli k vítězství demokrata Baracka Obamy, připomíná Axios. Nízká účast mladých voličů ve volbách v roce 2016 byla zmiňována jako jeden z důvodů, proč Trump porazil demokratku a bývalou první dámu Hillary Clintonovou.

Naopak vysoká účast mladých při hlasování v roce 2020 je označována za jeden z faktorů, které přispěly k výhře demokrata Joea Bidena nad Trumpem. Několik amerických států, včetně řady z těch klíčových (swing states), ale v úterních prezidentských volbách zaznamenalo skoro rekordní účast, přičemž republikán přesto přesvědčivě zvítězil.

Nejistá macho taktika zafungovala

Trump v kampani vsázel na hlasy lidí, kteří k volbám nechodí pravidelně. Jednalo se hlavně o mladé muže, kteří se názorově posunuli doprava, ale některá hlasování vynechávají. Právě na tuto skupinu lidí exprezident cílil řadu měsíců skrz podcasty a důraz na „machistickou mužnost“, připomíná Axios.

Nikdo, a to ani z Trumpovy kampaně, si přitom podle serveru nebyl jistý, zda tato taktika zafunguje. Podle anket u volebních místností se však zdá, že ano.

Podpora Trumpa mezi mladými Američany
Zdroj: Reuters/Nathan Layne

V Pensylvánii, která má největší počet volitelů z klíčových států, měl Trump oproti Harrisové podle průzkumu stanice CBS osmnáctibodový náskok u mužů mladších třiceti let. Biden tam přitom nad Trumpem podle CBS u této skupiny v roce 2020 vedl o devět bodů.

Dvouciferný náskok u mladých mužů měl podle exit pollu stanice ABC Trump nad Harrisovou také v dalších klíčových státech: Michiganu a Severní Karolíně.

Mladí lidé obecně stále častěji volí demokraty, ale republikánovi se část těchto voličů podařilo získat. Podle sondáže ABC napříč USA měli Trump a Harrisová u mladých mužů vyrovnané preference, ale demokratka velmi výrazně vedla nad exprezidentem mezi mladými ženami. V praxi však o příštím prezidentovi rozhoduje hlasování na úrovni několika klíčových států.

Podle zjištění stanice CNN se obliba demokratů u Američanů mladších třiceti let snížila. Zatímco Clintonová měla v roce 2016 u této skupiny devatenáctibodový náskok na Trumpem a Biden před čtyřmi lety dokonce 24bodový, nyní si současná viceprezidentka nad republikánem u mladých vedla lépe pouze o jedenáct bodů.

Jednotlivé exit polly nejsou vždy zcela spolehlivé, připomíná Axios. V tomto případě ale všechny naznačují, že se část mladých mužů odklonila od demokratů a volila Trumpa. Zda se republikánům podaří tyto mladé muže dlouhodobě udržet, ovšem ukáže až čas, konstatuje server.

Načítání...

Část demokratů zůstala doma

Po příčinách neúspěchu začínají pátrat i sami demokraté. Velkou změnu přitom ukazují už celkové počty hlasů. V roce 2020 získal Trump necelých 74 milionů hlasů a pro Bidena hlasovalo přes 81 milionů lidí. Přestože ještě nejsou sečtené všechny hlasy z letošních voleb, už teď je jasné, že Trump získal podobný počet hlasů jako před čtyřmi lety.

Naopak obrovský propad je vidět u demokratů, protože viceprezidentka Kamala Harrisová zatím získala jen 68 milionů hlasů. Republikáni tak s nadsázkou řečeno nepotřebovali žádné nové voliče, stačilo, že hlasovat ve větší míře nepřišli ti, kteří minule volili demokraty.

Podle americké stanice NBC News někteří straníci vidí příčinu ve způsobu vedení kampaně nebo v současné hlavě státu Joeu Bidenovi, jiní v přístupu strany k některým tématům, jako je migrace nebo ekonomika.

Z průzkumů veřejného mínění mezi voliči vyplynulo například to, že 45 procent z nich je na tom podle svých slov finančně hůře než před čtyřmi lety, což je nejvyšší taková hodnota od voleb v době od finanční krize v roce 2008, upozorňuje server NBC News. „Ekonomika je, myslím, první důvod, proč se demokratům nepodařilo aspoň nějakou část voličského jádra bílých mužů Donaldu Trumpovi vzít,“ míní analytik AMO Jiří Boháček.

Události: Mapa ukazuje, kde demokraté přišli o voliče (zdroj: ČT24)

Odklon menšin od demokratů

Ekonomické otázky podle analytika ovlivnily také rozhodování menšin. V těchto volbách se ještě silněji projevil odchod části hispánských voličů k republikánům, a to zejména na Floridě, uvedl v ČT Boháček.

Připisuje to tomu, že Demokratická strana nedokáže těmto skupinám srozumitelně komunikovat ekonomická témata, a tomu, že „pro ně jakožto i pro většinu přistěhovalců nejsou klíčové společenské otázky, ale ekonomické otázky“. Trump naopak dokáže lidem, kteří na tom nejsou s penězi nejlépe, vysvětlit svou pravicovou politiku, soudí analytik.

Demokraté navíc ztrácejí dominanci u afroamerického obyvatelstva, a to na jihovýchodě země. Trump získal podporu třetiny voličů barevné pleti, což NBC News označila za pozoruhodné. Strana ztratila také hlasy Arabů, zejména v Michiganu, kvůli politice Bidenovy administrativy na Blízkém východě, konstatoval Boháček.

Svoji roli sehrál zřejmě i gender. Výsledky voleb naznačují, že americká společnost není připravena zvolit si do Bílého domu ženu, zvlášť pokud je také menšinového původu, myslí si politolog Jiří Pehe. Zajímavé podle něj je, že hispánští a afroameričtí muži preferovali ve volbách Trumpa.

Část demokratů nyní žádá obměnu vedení a programové změny, které budou více odrážet potřeby Američanů. Někteří mluví třeba o nutnosti změnit přístup k přistěhovalectví a prosazovat přísnější migrační politiku.

Trump dokázal demokratům přetáhnout i některé osobnosti, jež se dříve hlásily k demokratickému táboru, jako je miliardář Elon Musk či Robert Kennedy mladší. Ten ve volbách nejprve kandidoval jako nezávislý, ale klání vzdal a podpořil právě republikána.

Načítání...