Tajfun Maria přinese na Tchaj-wan a do Číny bleskové povodně i silný vítr. Bouří přibývá kvůli změně klimatu

Jihovýchodní Asii ohrožuje tajfun Maria. Přes japonské souostroví Rjúkjú a Tchaj-wan se blíží k čínskému pobřeží. Podle meteorologů tajfun přinese silný déšť a vítr, které mohou napáchat škody na majetku, a dokonce brát lidské životy. Tropické cyklóny přitom jihovýchodní Asii podle vědců sužují stále častěji.

Tajfun Maria se šíří Pacifikem už od minulého týdne. Ohrožené jsou některé japonské ostrovy a Tchaj-wan, který by měl  tropický cyklón zasáhnout o rychlosti 175 kilometrů za hodinu, v nárazech dokonce až 250 kilometrů za hodinu.  V zemi se kvůli tajfunu ruší lety, uzavírají se školy a úřady. V rizikových oblastech jsou podle agentury Reuters nasazení i vojáci. Očekává se, že nejsilněji Maria udeří na severu ostrova.

V úterý se Maria přiblížila k souostroví Rjúkjú, které leží na jih od Japonska. Z tamní americké vojenské základny na Okinawě se kvůli tomu muselo evakuovat letectvo. Západní a centrální Japonsko, které v těchto dnech sužují historické povodně, by měl tajfun minout. Z Okinawy tropický cyklón pokračuje přes Tchaj-wan k východnímu pobřeží Číny. 

Podle meteorologů tajfun Maria v posledních dnech slábne, z pátého stadia se dostal na třetí stupeň. Přesto ale může v Pacifiku napáchat škody. „Tajfun Maria minulý týden dosáhl stadia supertajfunu, a to i páté, nejsilnější kategorie, přičemž rychlost zesílení Marie byla jedna z nejintenzivnějších v historii pozorování. Maria sice slábne, přesto na sever Tchaj-wanu a východ Číny přinese velmi vydatné přívalové deště,“ řekl České televizi meteorolog Michal Žák s tím, že v těchto oblastech hrozí rychlé povodně, silný vítr a na pobřeží vysoké vlny. „Oblast jihovýchodní a východní Asie je regionem, kde intenzita tajfunů při zásahu pevniny roste,“ dodal. 

Tajfun, který v těchto dnech sužuje Pacifik, dostal stejné jméno jako hurikán Maria, který si vloni v září vyžádal několik desítek obětí v Karibiku. 

  • Jde o stejný meteorologický jev, tedy tropickou cyklonu, jen se v různých oblastech nazývá různě:
  • Severní Amerika – hurikán. Název pochází zřejmě od mayského boha větrů Huracana.
  • Asie – tajfun. Do Asie se toto slovo dostalo z řečtiny, kde označovalo mytologického obra Týfóna.
  • Indický oceán – cyklon. Poprvé toto slovo použil britský obchodník Henry Piddington roku 1848. Vycházel z řeckého slova kykloun, které znamená pohybovat se v kruhu.

Původně se bouře, jako jsou hurikány a tajfuny, označovaly jménem světce, jehož den se zrovna slavil. První systém vytvořil Australan Clement Wragge na konci 19. století – cyklony pojmenovával písmeny řecké abecedy, když mu došla, tak dívčími jmény.  Od roku 1978 se používá systém s mužskými i ženskými jmény.

Aktuální seznam jmen pro atlantické hurikány  je na stránkách Světové meteorologické organizace. V případě, že si hurikán vyžádá lidské oběti, jeho jméno se ze seznamu vyřadí – to potkalo právě například hurikán Maria, který zasáhl na podzim roku 2017 Karibik. Jména tichomořských tajfunů ale tomuto systému nepodléhají, proto je tu letos další ničivá bouře se stejným jménem.

Tajfuny v Asii extrémně sílí

Před dvěma lety vyšla odborná studie v časopise Nature, jejíž autoři popsali, že tajfuny v poslední době prudce zesilují. Vědci vycházeli ze satelitních údajů shromážděných za posledních 37 let, na jejich základě srovnávali sílu tajfunů v západní části Tichého oceánu.

Podle výsledků této studie tajfuny za tu dobu zesílily až o patnáct procent. Současně se zvětšily rozměry bouří o síle 4 a 5 na dvojnásobek a někdy i na trojnásobek. Co za tuto změnu může? Vědci uvádějí, že hlavní příčinou jsou vyšší teploty oceánů, z nichž bouře čerpají svou energii.

V okolí Číny, Taiwanu, Japonska a Jižní Koreje by se silnější bouře měly tedy stát v blízké budoucnosti mnohem častějšími a obyvatelstvo by se na to mělo připravit. Existují také studie, které ukazují, že podobné zesilování se týká i hurikánů, které zasahují pobřeží Spojených států v Atlantiku – a někdy, jako například u loňské bouře Ophelia, se mohou dostat až do Evropy.