Ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS) se rozhodli po více než deseti letech přijmout zpět do svých řad Sýrii. Chtějí tak potvrdit normalizaci vztahů se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Šéf LAS Ahmad Abúl Ghajt v neděli uvedl, že se syrská hlava státu bude moci zúčastnit nadcházejícího summitu v Saúdské Arábii.
Sýrie se vrací do řad Ligy arabských států, region chce zlepšit vztahy s Asadem
Generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt sdělil, že Sýrie se k nedělnímu večeru opět stává plnoprávným členem organizace. „Pokud se (Asad) bude chtít zúčastnit, tak se zúčastní,“ odpověděl Ghajt na dotaz ohledně syrské účasti na summitu, který se uskuteční 19. května v Rijádu.
Ghajtův mluvčí Gamál Rušdí předtím informoval, že rozhodnutí o opětovném přijetí Sýrie bylo učiněno na uzavřeném zasedání arabských ministrů zahraničí v sídle Ligy arabských států v Káhiře.
Sýrie byla dvanáct let mimo společenství
Členství Sýrie v Lize arabských států bylo pozastaveno v roce 2011 po krvavém potlačení pouličních protestů proti Asadovi, které vedly k ničivé občanské válce. Mnoho arabských států tehdy stáhlo své vyslance z Damašku.
V poslední době navázalo několik arabských států včetně Saúdské Arábie a Egypta znovu vztahy se Sýrií prostřednictvím návštěv a setkání na vysoké úrovni. Jiné země, včetně Kataru, zůstávají ale proti úplné normalizaci bez politického řešení syrského konfliktu.
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Spojené státy sdílí cíle svých arabských partnerů v Sýrii, včetně budování bezpečnosti a stability, zůstávají ale „skeptické k Asadově ochotě podniknout kroky nezbytné k vyřešení syrské krize“. „Nedomníváme se, že by si Sýrie v tuto chvíli zasloužila opětovné přijetí do Ligy arabských států,“ uvedl mluvčí americké diplomacie. Dodal, že americké sankce zůstávají nadále v platnosti.
Diplomatická aktivita zemí regionu ukončující politickou izolaci Asadova režimu výrazně zesílila letos po únorovém zemětřesení, které zasáhlo sever Sýrie a jih Turecka. Další posun přineslo obnovení diplomatických vztahů mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem po sedmi letech oznámené v březnu.