Svobodní budou sestavovat vládu v Rakousku

3 minuty
Události: Sestavování rakouské vlády
Zdroj: ČT24

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověřil lídra Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herberta Kickla sestavením vlády poté, co ztroskotala koaliční jednání mezi lidovci (ÖVP) a sociálními demokraty (SPÖ). Rozhovor trval více než hodinu, poté Kickl beze slova opustil vídeňský Hofburg, informuje agentura APA.

„Tento krok se mi nedělal lehce,“ řekl prezident. Respekt k názoru voličů však vyžadoval, abych ctil možnost vzniku parlamentní většiny v Národní radě, uvedl. „Předseda FPÖ chce tuto odpovědnost převzít,“ vysvětlil prezident své rozhodnutí ve stručném prohlášení.

Van der Bellen zároveň upozornil, že situace se změnila, protože ÖVP je nyní připravena jednat o koalici s FPÖ pod vedením Kickla. „Hlasy uvnitř lidové strany, které dříve koalici se svobodnými vylučovaly, utichly,“ sdělil prezidentovi v neděli odstupující předseda ÖVP a kancléř Karl Nehammer.

Nehammer v sobotu oznámil, že po krachu jednání o vládní koalici mezi ÖVP, sociálními demokraty a liberálním hnutím NEOS odstoupí z funkce předsedy strany i z postu rakouského kancléře.

Strany se neshodly, jakým způsobem konsolidovat rakouský rozpočet, a zároveň se objevily osobní animozity mezi jednotlivými předsedy, dodala analytička Zuzana Lizcová.

8 minut
Analytička Lizcová k sestavování rakouské vlády
Zdroj: ČT24

Spolupráce lidovců a svobodných

Nový předseda strany ÖVP Christian Stocker, který dříve předsedu strany FPÖ Herberta Kickla pravidelně kritizoval, na nedělní tiskové konferenci po svém zvolení prozatímním předsedou lidovců hovořil „o nové situaci“. Lidová strana by přijala jakoukoli nabídku FPÖ na koaliční jednání, řekl v neděli Stocker.

„Teď nejde o Herberta Kickla nebo mě. Jde o skutečnost, že tato země potřebuje ihned stabilní vládu,“ prohlásil v neděli Stocker.

FPÖ a ÖVP jsou obě pravicové strany a mají společné programové body, jako je postup v hospodářské nebo migrační politice, upozornila Lizcová. „Víme o Kicklovi velmi málo. Ve straně nemá žádné přátele, ale evidentně je velmi schopný a byl také osobou, která v minulosti stála za mnohými body v programu Svobodných,“ řekl politolog Reinhard Heinisch z Univerzity Salcburk.

„Bylo by to poprvé v historii, kdy by strana FPÖ – považovaná mnohými za minimálně nacionálně populistickou, v některých ohledem možná i krajně pravicovou – získala křeslo ministerského předsedy,“ zmínil zahraniční zpravodaj ČT Jan Šilhan. Moderátor Roman Fojta upozornil, že FPÖ je známá svou vstřícností k Rusku.

„Svobodní se velmi kriticky staví vůči sankcím, které byly uvaleny na Rusko, a jsou zastánci jejich zrušení. Odmítají některé společné evropské obranné iniciativy. Zároveň zdůrazňují, že do budoucna bychom měli znovu odebírat energie – zejména plyn – z Ruska,“ dodala Lizcová.

Během pondělního jednání Kickla a Van der Bellena se před Hofburgem shromáždilo přibližně pět set demonstrantů, kteří protestovali proti podílu FPÖ na vládě.

Povolební situace

Povolební situace v Rakousku je složitá. SPÖ odmítala účast na vládě s vítězem zářijových voleb FPÖ. A Nehammer jako bývalý předseda ÖVP odmítal vládní spolupráci se svobodnými pod vedením jejich předsedy Kickla.

Vztah mezi Van der Bellenem a Kicklem popisují rakouská média jako komplikovaný. Prezident v roce 2019 odvolal Kickla z funkce ministra vnitra v důsledku aféry Ibiza. Kickl se dříve vyjádřil, že je Van der Bellen podle něj „politickým chameleonem“ a „mumií v Hofburku“, připomněla rakouská televize ORF.

Kauzu Ibiza spustila v roce 2019 videonahrávka tajně natočená v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza ve vile tehdejšího šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Svobodní tvořili v letech 2017–2019 vládní koalici s ÖVP tehdejšího kancléře Sebastiana Kurze. Strache na záznamu otevřeně hovořil o svém korupčním jednání. Aféra vedla mimo jiné k pádu tehdejší Kurzovy vlády.

FPÖ byla dosud třikrát ve vládě na spolkové úrovni. Žádná vláda s účastí FPÖ ale nevydržela až do konce mandátu, připomíná ORF. Na regionální úrovni se svobodní podílejí na vládě v pěti rakouských spolkových zemích z devíti. Ve Štýrsku zastávají post zemského hejtmana.

Záležet bude na programových požadavcích

Jan Macháček z think tanku Strategeo si myslí, že současná situace u Svobodných je mimo jiné výsledkem „osobní chemie mezi lídry koaličních stran, jejichž jednání zkrachovala“. „Oni se prostě nedokázali dohodnout na nějakém kompromisu, ať už osobně, nebo programově. Takže si to mohou vyčítat jenom sami sobě. Na druhou stranu se možná Rakousko rozhodlo, a časem to asi třeba bude cesta i pro jiné země v Evropě, že se přestane izolovat tahle, někdo říká extremistická, pravice,“ uvedl Macháček.

Pojmem extremismus jsou podle ministerstva vnitra označovány vyhraněné ideologické postoje, které vybočují z ústavních, zákonných norem a útočí proti základním demokratickým ústavním principům. Extremistické postoje jsou způsobilé přejít v aktivity, které působí, ať již přímo, nebo v dlouhodobém důsledku, destruktivně na stávající demokratický systém a snaží se nahradit demokratický systém tím nedemokratickým (totalitním nebo autoritářským režimem, diktaturou, anarchií).

10 minut
Události, komentáře: Člen skupiny poradců prezidenta Jan Macháček o situaci v Rakousku
Zdroj: ČT24

Podle Macháčka se může velmi snadno stát, že Svobodní vládu nedokáží utvořit. „Svobodní logicky vyzvou k jednání toho pravicového partnera, to znamená lidovce a ti budou tentokrát, na což nebyli nikdy zvyklí, juniorním partnerem v koalici, protože Svobodní jsou vítězem voleb. Takže záleží na tom, jak si budou obě strany vzájemně programově ustupovat, nebo ne,“ předpovídá Macháček.

Některé programové požadavky Svobodných jsou podle něj „z racionálního pohledu dosti zvláštní“. „Jsou tam nápady, že by Rakousko vystoupilo ze všech mezinárodních smluv. Že by mělo v Evropě podobné postavení jako Lichtenštejnsko. Těchto poněkud šílených nápadů se asi Svobodní vzdají, ale je otázka, kam budou lidovci ochotni ustupovat,“ vysvětlil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EU musí reagovat trpělivě, řekl Vlček k odpovědi na americká cla

Evropská unie musí být jednotná a zároveň reagovat trpělivě, řekl český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) o odpovědi na americká cla po jednání se svými protějšky z členských zemí EU. Kromě deklarované jednoty je podle něj potřeba posílit obchodní dohody s jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur nebo asijskými zeměmi. Na stole jsou dle Vlčka i kroky proti americkým technologickým gigantům.
11:48Aktualizovánopřed 23 mminutami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 42 mminutami

Slovensko kvůli nákaze obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem

Slovensko od úterý kvůli nákaze slintavky a kulhavky obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, rozhodla vláda. Potrvají do 7. května. Podle ministra zemědělství Richarda Takáče (SMER) země zároveň do jmenovaných států uzavře sedmnáct malých hraničních přechodů. Slovenská policie informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov / Bílá-Bumbálka.
před 53 mminutami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 1 hhodinou

Evropské trhy otevřely strmým propadem

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza v pondělí dopoledne dál padá.
10:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Máme schopnosti, které by Izrael měly znepokojovat, hrozí po úderech Hamás

Teroristické hnutí Hamás má stále schopnosti, které by měly Izraelce znepokojovat, prohlásil podle serveru The Jerusalem Post v rozhovoru se stanicí Al-Džazíra mluvčí tohoto teroristického hnutí. Řekl to v souvislosti s raketovým útokem na izraelská města Ašdod a Aškelon, podle listu na ně v neděli v noci letělo deset raket z Pásma Gazy. Palestinské úřady kontrolované Hamásem tvrdí, že v Gaze ve stejný den zemřelo nejméně 44 lidí po úderu izraelských sil, napsala agentura AFP.
před 2 hhodinami

Asijské akcie kvůli clům prudce klesly

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem. V Hongkongu podle hlavního indexu odepsaly přes třináct procent, v Šanghaji přes sedm procent. Trhy dál reagují na ohlášená cla na dovoz zboží do Spojených států a na páteční krok Číny místo k jednání přistoupit k odvetným opatřením, informují tiskové agentury. Nejistota panuje také kolem toho, kde se současný propad může zastavit.
09:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 5 hhodinami
Načítání...