Sunak zrušil setkání s řeckým premiérem kvůli sporu o antické artefakty

3 minuty
Události: Řecko-britský spor o antické artefakty
Zdroj: ČT24

Spor o navrácení antických artefaktů z Britského muzea do Řecka vyvolal novou diplomatickou roztržku. Britský premiér Rishi Sunak na poslední chvíli zrušil schůzku se svým řeckým protějškem Kyriakosem Mitsotakisem v Londýně, která se měla uskutečnit v úterý odpoledne. Mitsotakis reagoval podrážděně. Obě strany se nyní viní z toho, že zrušení schůzky způsobily, informovala agentura DPA.

Sunakův mluvčí uvedl, že Atény předem slíbily, že o požadavcích na navrácení takzvaných Elginových mramorů nebudou veřejně hovořit. Tuto dohodu podle něj nedodržely, a proto britský premiér nabyl dojmu, že schůzka nepřinese žádný užitek.

Mitsotakisův úřad ovšem existenci takové dohody odmítl. Podle řeckého mluvčího nikdy nebylo pochyb, že téma vrácení původní sochařské výzdoby aténského chrámu Parthenón při setkání přijde na přetřes. „(Řecký) Premiér nastoluje otázku vrácení soch při každé příležitosti,“ dodal mluvčí.

Britský ministr dopravy Mark Haper předtím uvedl, že Londýn opakovaně řecké straně sdělil, že Elginovy mramory by měly zůstat součástí stálé sbírky Britského muzea.

Mitsotakis v prohlášení z pondělního večera uvedl, že jej Sunakovo rozhodnutí zrušit schůzku jen několik hodin před jejím konáním rozčílilo. „Postoje Řecka v otázce parthenónských soch jsou dobře známé,“ napsal. „Doufal jsem, že budu mít příležitost diskutovat o nich se svým britským protějškem, stejně jako o hlavních výzvách mezinárodní situace: Gaze, Ukrajině, klimatické krizi, migraci.“

Zhruba polovina dochovaných parthenónských soch je ve sbírkách Britského muzea v Londýně, zbytek se nachází v aténském muzeu. Mitsotakis v neděli v rozhovoru s BBC naléhal, aby Britové zbývající mramory vrátili Řecku. Současnou situaci přirovnal k roztrženému obrazu Mony Lisy, z něhož by polovina byla vystavena v pařížském Louvru a druhá polovina v Britském muzeu.

8 minut
Spolupracovník ČT Kytka o navrácení antických památek do Řecka
Zdroj: ČT24

Mramory se do Británie dostaly v devatenáctém století

Parthenónské mramory vyvezl z Atén na začátku devatenáctého století tehdejší britský velvyslanec v Cařihradu (dnešní Istanbul) Thomas Bruce, hrabě z Elginu. Tvrdil, že k tomu dostal povolení úřadů Osmanské říše, pod níž tehdy řecká metropole spadala. Sochy pak v roce 1816 zakoupila britská vláda a umístila je do Britského muzea.

Velká Británie i Řecko uvedly, že spor ohrožuje možnost diskutovat o globálních otázkách, jako jsou války v Pásmu Gazy a na Ukrajině, migrace a klimatická krize. Mluvčí řecké vlády zároveň později podle agentury Reuters uvedl, že jeho země nemá v úmyslu spor eskalovat ani dopustit, aby pokazil obvykle dobré vztahy mezi oběma zeměmi.

Řecko o získání artefaktů ze svého území, které se nacházejí ve světových muzeích a soukromých sbírkách, usiluje dlouhodobě.

Na své straně má celou řadu světových osobností. „Londýn je už docela přeplněný. A v Řecku je spousta místa, skutečně spousta. Anglie by se tímto krokem mohla stát lídrem v návratech umění,“ míní herec Bill Murray. „Dokonce i průzkumy v samotné Anglii říkají, že by se sochy z Parthenonu měly vrátit,“ upozornil herec George Clooney.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 6 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 7 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 13 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 14 hhodinami
Načítání...