Stávka zaměstnanců Lufthansy ovlivňuje i spoje s Českem

Zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák o stávce zaměstnanců Lufthansy (zdroj: ČT24)

Na pěti německých letištích odstartovala stávka pozemního personálu společnosti Lufthansa. Potrvá do čtvrtečního rána a podle aerolinek se zřejmě dotkne zhruba sto tisíc cestujících. Zaměstnanci stávkují na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově, což jsou důležité tranzitní uzly, a také v Berlíně, Düsseldorfu a Hamburku. Zrušeny jsou i některé spoje s Prahou.

Mluvčí odborového svazu Verdi ve Frankfurtu zdůraznil, že připravenost stávkovat je mimořádně vysoká. Do akce se zapojilo přibližně pětadvacet tisíc zaměstnanců. Odbory předpokládají, že Lufthansa pravděpodobně nebude schopna zajistit silně omezený letový harmonogram podle plánu.

Největší německá letecká společnost z preventivních důvodů zrušila osmdesát až devadesát procent z celkového počtu tisíce letů plánovaných na středu. Dceřiné společnosti Eurowings, která nabízí mnoho spojů mimo oba tranzitní uzly, se to podle jejího sdělení netýká.

Organizace Verdi požaduje pro zaměstnance Lufthansy o 12,5 procenta vyšší mzdy, nejméně však o 500 eur měsíčně (12 500 korun) po dobu jednoho roku. Kromě toho chce, aby zaměstnanci v celé skupině dostali inflační bonus tři tisíce eur (asi 75 tisíc korun). Další kolo jednání je naplánováno na pondělí.

Podle internetových stránek pražského letiště byly ve středu zrušeny přílety z Frankfurtu nad Mohanem v 09:45, v 11:10 a ve 14:25, stejně jako spoj z Mnichova v 16:05. Cestující do Frankfurtu mají zrušený odlet v 10:30, ve 12:00, v 15:15 a v 18:50, zrušen byl i spoj do Mnichova v 16:45.

Podle zpravodaje ČT v Německu Pavla Poláka stávky k této zemi a tamnímu pracovnímu právu patří. „Německá veřejnost je v zásadě nakloněná těm, kteří si říkají o lepší podmínky. Pokud by měly stávky trvat delší dobu a pokud dopad a omezení dopravy trvá týdny, projevuje se i v německé veřejnosti pocit rozezlení, nechápání,“ vysvětlil.