Po zemských volbách v Sasku a Braniborsku píší německá média o historické změně v rozložení politických sil, o masivních ztrátách křesťanských (CDU) a sociálních demokratů (SPD) i o tom, že protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD) zjevně neškodí extremismus. Všímají si také toho, že vedení celoněmeckých koaličních stran CDU i SPD na své dosud nejhorší výsledky v obou východoněmeckých zemích reagovalo prakticky s oddechem.
„Staré pravdy už neplatí." Média po volbách v Sasku a Braniborsku mluví o historické změně
„Všechno ještě jednou dobře dopadlo? Na okamžik by tomu někdo mohl uvěřit. V Sasku je CDU vpředu, stejně jako posledních 30 let. V Braniborsku to bylo těsnější, ale i tady sociální demokraté dokázali proběhnout cílem jako první,“ píše list Süddeutsche Zeitung, podle něhož by se tak mohlo zdát, že svět je stejný jako před volbami.
„Nic by ale nebylo větším omylem,“ tvrdí deník, podle kterého nezůstane skoro nic jako dosud. Začne to už u vlád v obou spolkových zemích, které budou muset skončit. Na jejich místo přijdou nejspíše koalice, které zde ještě nikdy nepůsobily.
Mohlo být i hůř, píše Spiegel
„CDU v Sasku a SPD v Braniborsku budou nyní muset vytvořit komplikovaná spojenectví, pokud chtějí nadále vládnout,“ poznamenává také list Mittelbayerische Zeitung, podle něhož jsou nenávratně pryč doby, kdy CDU a SPD měly společně velké většiny parlamentních křesel.
„Staré pravdy na Východě už neplatí,“ podotýká také server Spiegel Online. Přesto podle něj i řady dalších médií na špatné výsledky politici CDU a SPD reagují s oddechem, protože vše mohlo zvláště v případě vítězství AfD, která v obou volbách skončila druhá, dopadnout ještě výrazně hůř. A už jen proto jsou nedělní výsledky „skoro něco jako úspěch pro CDU a SPD“.
Postoje dvojice stran po volbách, které znamenají „historický posun v rozložení politických sil“, si všímá i komentátor zpravodajské televize n-tv. I hořké ztráty, díky tomu, že každá z nich v jedné zemi nejspíš zůstane u moci, prodávají CDU a SPD jako volební vítězství.
Řada komentátorů se věnuje také protestní AfD, která v obou volbách výrazně posílila, do žádné z vlád ale kvůli odmítavému postoji ostatních stran nesměřuje. Podle listu Leipziger Volkszeitung je dobrou zprávou právě to, že v Sasku díky povedenému závěru volební kampaně ze strany CDU, která v posledních týdnech získala řadu hlasů, bude možné vytvořit stabilní vládu demokratických stran.
Extrémní postoje neodrazují, všímá si tisk
Také podle listu Augsburger Allgemeine nemohou být koalice s AfD řešením současné politické situace. Strany ale musí uvažovat také o tom, že důsledné stranění se AfD dává tomuto subjektu šanci snadno se prezentovat jako oběť. Deník zároveň konstatuje, že volby ukázaly, že většinu voličů od AfD neodrazují ani temné a radikální stránky tohoto uskupení.
Podobně to vidí Spiegel Online, který píše, že extremismus AfD neškodí. Velká část veřejnosti podle něj nemá zábrany volit stranu, která se pohybuje na hranici pravicového extremismu. „Naopak: AfD se – navzdory, nebo díky své radikálnosti – stala rozhodujícím faktorem na východě.“