Stále užší spolupráci Ruska a Číny musíme bedlivě sledovat, soudí ministr Lipavský

20 minut
Události, komentáře: Lipavský a Metnar o mezinárodních koalicích
Zdroj: ČT24

Stále rostoucí spolupráce Ruska a Číny je znepokojivá, je to něco, co musíme velmi bedlivě sledovat, zmínil v pořadu Události, komentáře ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) v tom vidí i neúspěch západní diplomacie. „Západu se ‚podařilo‘ tyto dvě velké mocnosti ještě sblížit,“ řekl.

Český ministr připomněl, že Čína představuje pro Evropskou unii i pro NATO systémového rivala, který je zároveň významným obchodním partnerem. „Musíme si uvědomovat všechna rizika, která jsou s tím spojena,“ řekl Lipavský. Jako příklad uvedl moderní technologie, kybernetiku, duševní vlastnictví. Zároveň dodal, že od NATO zaznívají varovná slova vůči navyšování čínské pomoci pro Rusko. 

„V případě Ruska máme vztahy na bodu mrazu, podporujeme Ukrajinu, aby se dokázala ubránit jeho imperiální agresi,“ doplnil. 

Čínský vůdce Si Ťin-pching během návštěvy Moskvy vedl intenzivní jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podepsali rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci. Oba vyzdvihovali chystané prohlubování vzájemné obchodní a ekonomické spolupráce.

Západ je vůči Číně nejednotný, upozornil Metnar

Metnar v tom vidí důkaz rostoucích ambicí Pekingu, a to v době, kdy se zostřuje napětí mezi Západem a Východem vzhledem k válce na Ukrajině. Spatřuje v tom i neúspěch západní diplomacie, protože jde o něco, čeho se Západ vždy obával, tedy velmi úzké provázanosti obou zemí. Západu se podle něj „podařilo“ tyto dvě velké mocnosti ještě sblížit. Zmínil například nejednotný postoj Západu vůči Číně. 

Lipavský na to reagoval slovy, že sbližování Ruska a Číny můžeme jenom těžko bránit. „Na druhou stranu můžeme Číně vysílat takové signály, aby si velmi dobře rozmyslela, jaká míra té spolupráce bude a v jakých oblastech,“ dodal.  

Putin uvedl při jednání v Moskvě, že čínský mírový plán by mohl být základem urovnání konfliktu na Ukrajině. Zároveň řekl, že však dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat.

Lipavský k tomu uvedl, že čínský plán mu přijde jako špatná kopie ukrajinského mírového plánu, který Česko podporuje.

Metnar naopak zmínil, že od západních lídrů žádný plán, který povede k míru, nepřišel. Proto tedy vítá každou iniciativu, i tu ze strany Číny, „která by mohla vést k příměří, popřípadě k jednání, když budu optimista, o míru.“

Lipavský na to v debatě reagoval, že mírový plán Ukrajiny považuje za plán, který předložila západní země. 

Lipavský: Chceme víc rozhodných kroků od Německa

V pořadu se hovořilo i o návštěvě prezidenta republiky Petra Pavla v Německu. Lipavský považuje za symbolicky významné, že se návštěva koná, a navíc poměrně rychle po inauguraci prezidenta. 

Řekl také, že návštěva zahrnuje celou řadu důležitých témat, například energetiku či bezpečnost. Ukazuje se, že Česko má zájem se podílet na evropské bezpečnosti, uvedl český ministr zahraničí. Dodal, že bychom uvítali od Německa více rozhodných kroků v bezpečnosti.

„Kauza s tanky ukazuje, že než se k něčemu rozhoupají, tak to poměrně dost dlouho trvá,“ zmínil Lipavský. Doplnil ale, že když Německo nakonec obrat v politice udělá, ať u plynu, či zbrojních dodávek, tak postupuje solidním německým způsobem a drží slovo. „Já říkám, že je potřeba mít hodně trpělivosti, když řešíme německou politiku,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 50 mminutami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 1 hhodinou

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 2 hhodinami

Kyjev odvolal oblastního šéfa, který připustil setkání vojáků v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce vedoucího správy Sumské oblasti, informoval v úterý server Ukrajinska pravda a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Arťuch v pondělí v rozhovoru se stanicí Suspilne v podstatě potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve městě slavnostní setkání vojáci.
před 3 hhodinami

Egyptský turismus ohrožuje nedotčenou pláž Rudého moře

Pláž Ras Hankorab, ležící na jihu egyptského pobřeží Rudého moře, se stala středobodem sporu mezi ochránci přírody, místními komunitami a státními úřady. Zatímco vláda nabízí tuto část chráněného území investorům jako způsob, jak zvýšit příjmy z turismu, ekologové bijí na poplach kvůli hrozbě nenávratného poškození jednoho z posledních nedotčených mořských ekosystémů v Egyptě.
před 4 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 4 hhodinami
Načítání...