Sousedé trestají irácký Kurdistán za snahu o nezávislost. Ekonomická blokáda by ale dopadla i na ně

Horizont ČT24: Kurdistán, ekonomika a sousedé (zdroj: ČT24)

Poté, co se iráčtí Kurdové v referendu vyjádřili pro nezávislost, snaží se Irák, Írán a Turecko oblast izolovat od zbytku světa. Ekonomika v regionu je ale natolik propojená, že každá rána mířená na Kurdy se vrátí jako bumerang. Ve hře jsou navíc bohatá naleziště ropy.

Hraniční přechod Ibrahim Al-Chalil na severu Iráku je klíčový pro místní byznys. Téměř měsíc od chvíle, kdy Kurdistán rozhodl v referendu o své nezávislosti, se tam téměř nic nezměnilo,  a to navzdory výhrůžkám Ankary.

„Denně přijíždí z Turecka do Iráku sedmdesát až osmdesát kamionů naplněných zbožím. Devadesát procent jich jede do Bagdádu, Basry, Násiríje a Nadžafu. Kurdistán je tedy tranzitním místem,“ říká kurdský obchodník Hani Anis. 

Ankara s kurdskou nezávislostí nesouhlasí a snaží se od ní Kurdy už týdny odradit, jak jen to jde. „Odteď žádné letadlo směřující do severního Iráku nesmí využít turecký vzdušný prostor. A vstoupit do něj nesmí ani letadlo, které na tamních letištích odstartuje,“ uvedl mluvčí turecké vlády Bekir Bozdag. 

S trháním ekonomické sítě v regionu ovšem Ankara otálí. Dobře si totiž uvědomuje, že izolace Kurdistánu nepoškodí jen Kurdy, ale tvrdý dopad bude mít nakonec i na další státy, Turecko nevyjímaje. „Veškeré zboží, které tudy projde, je z Turecka. Takže když se zavře hranice s Tureckem, Turecko zkolabuje. A Bagdád také,“ dodává obchodník Mohsen Hassan.

Otazník se vznáší i nad tím, co bude nakonec s ropou v iráckém Kurdistánu. Oblast je zvyklá vytěžit denně na 650 tisíc barelů, tedy asi patnáct procent irácké a zhruba sedm desetin světové produkce ropy. Irák se proto zejména bohatá naleziště snaží získat do svých rukou. Třeba v případě Kirkúku už se mu to podařilo. 

Kromě Bagdádu a Ankary tlačí na Kurdy i Írán. Ten už hranici, která s jejich územím sousedí, uzavřel. Nad Kurdistánem se teď vznáší ještě jedna hrozba: pokud ho Ankara odpojí od ropovodů, díky kterým vyváží přes turecké území ropu, přijde oblast o podstatnou část svých příjmů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 8 mminutami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Turecko pohřbívá oběti požáru z horského hotelu

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již jedenáct lidí, včetně majitele hotelu. Při neštěstí zahynulo 79 lidí a další desítky jich byly zraněny. Země držela ve středu státní smutek, konaly se také první pohřby.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 4 hhodinami

Při útoku v německém parku zemřel muž a batole

Dva lidé včetně dvouletého dítěte zemřeli po útoku nožem v bavorském městě Aschaffenburg. Policie zadržela podezřelého osmadvacetiletého muže původem z Afghánistánu. Další tři lidé byli zraněni. Bavorský premiér Markus Söder označil čin za hrozivý. Motiv zatím není jasný, policie nevyloučila terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 7 hhodinami

Hútíové po roce propustili posádku ukořistěné lodi

Jemenští povstalci hútíové po víc než roce propustili posádku zadržovaného tankeru Galaxy Leader. Loď plující pod bahamskou vlajkou rebelové podporovaní Íránem napadli v listopadu 2023. Akci tehdy označili za pomstu za izraelský vpád do Pásma Gazy. Posádka se skládala z 25 členů různých národností včetně Bulharů, Ukrajinců či Filipínců.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...