Slovensko ukončilo kontroly na hranicích s Maďarskem. Podle vlády šlo o jednorázovou akci, opozice to označila za divadlo

7 minut
Horizont ČT24: Slovensko a migrace
Zdroj: ČT24

Slovensko v úterý časně ráno ukončilo bezpečnostní akci na hranicích s Maďarskem, kterou zahájilo v pondělí večer kvůli nelegální migraci. Slovenské bezpečnostní složky během ní nezadržely žádného běžence. Novinářům to řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Podle něj šlo o jednorázovou akci, kterou je Bratislava připravena v případě potřeby zopakovat. Ještě v pondělí přitom nasazení policistů či vojáků na zelenou hranici s Maďarskem zdůvodnil i očekávanou velkou migrační vlnou. Opozice i exministr zahraničí Miroslav Wlachovský opatření nové vlády označili za divadlo.

„Chtěli jsme dát jasně najevo migrantům a hlavně převaděčům, že slovenská migrační politika se mění a převaděči nemají prostor na to, aby dělali na Slovensku byznys,“ řekl Šutaj Eštok. Do akce se zapojily stovky policistů a vojáků, dále různá technika včetně vozidla s termovizí, kterou Slovensku zapůjčila Česká republika.

Policie nestřežila celou 655 kilometrů dlouhou hranici s Maďarskem, ale pouze lokality, které využívali migranti při přechodu z Maďarska na Slovensko ve snaze dostat se dále na západ Evropy. Podle tvrzení prozatímního policejního prezidenta Rastislava Polakoviče se skupiny migrantů v pondělí v noci v době trvání bezpečnostní akce u hranic otočily a vrátily do Maďarska.

Od začátku letošního roku zaznamenalo Slovensko 46 tisíc migrantů, kteří vstoupili na Slovensko nelegálně. Oproti minulosti jde o výrazný nárůst. Už bývalé vedení slovenské policie upozorňovalo, že Maďarsko odmítá přebírat běžence, kteří z této země vstoupili protiprávně na Slovensko. Šutaj Eštok tvrdil, že věří v dohodu s Maďarskem ohledně řešení migrace. 

Předchozí slovenská vláda kvůli nelegální migraci zavedla na začátku října náhodné kontroly na hraničních přechodech s Maďarskem. Reagovala tak na podobný krok, který vůči Slovensku zavedly Česko, Polsko a Rakousko. Nový slovenský premiér Robert Fico pracoval s tématem migrace už v kampani před zářijovými parlamentními volbami a po nich zdůraznil potřebu tvrdého postupu vůči běžencům.

Desítka nevládních organizací, které na Slovensku pomáhají migrantům, vybídla ministerstvo vnitra, aby země kromě jiného v souladu s mezinárodním i vnitrostátním právem zacházela s cizinci důstojným způsobem a respektovala jejich práva.

„Zajištění cizinců a jejich umisťování do útvarů policejního zajištění by mělo být vázáno na zásadu přiměřenosti a realizováno jen tehdy, když nelze účinně uplatnit jiná dostatečná, ale méně přísná donucovací opatření,“ napsaly organizace v prohlášení po pondělím vyjádření Fica, že každý migrant, který vstoupí na Slovensko nelegálně, bude zadržen. Dodaly, že není známo, že by běženci na Slovensku páchali trestné činy.

Opozice: Bylo to divadlo

„Spustili grandiózní divadlo, zrovna tudy migranti z Maďarska příliš nechodili, ale asi to bylo nejblíže k Bratislavě. PR politika čelem k masám,“ napsal na sociální síti X Wlachovský k nasazení techniky na hranicích s Maďarskem na okraji Bratislavy, kde v pondělí i v úterý představitelé vlády uspořádali tiskovou konferenci.

Šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka prohlásil, že migrace přes Slovensko už déle než měsíc prudce klesá a že cílem akce vlády bylo odpoutat pozornost od skutečných problémů Slovenska a od čistek v policii.

Šutaj Eštok minulý týden odvolal policejního prezidenta Štefana Hamrana, a to jen několik dnů před jeho dříve ohlášeným odchodem do civilu.

Dvou policejních viceprezidentů se ministr vnitra zase zbavil tak, že zrušil jejich funkce. Mimo službu postavil několik stíhaných příslušníků elitní policie NAKA, která vyšetřuje korupční kauzy z doby předchozího vládnutí strany Smer–SD nynějšího premiéra Fica.

Při střídání vlád na Slovensku pravidelně dochází také k personálním změnám ve vedení policie a v dalších institucích. Tentokrát ale podle některých právníků nový ministr vnitra neměl pravomoc na některá ze zmíněných personálních rozhodnutí, protože podle tisku obvinění vyšetřovatelé a jeden z dosavadních policejních viceprezidentů získali status oznamovatelů protispolečenské činnosti, což je chrání před zásahy zaměstnavatele. Šutaj Eštok naopak tvrdil, že všechna jeho rozhodnutí budou v souladu se zákonem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí.
07:57Aktualizovánopřed 31 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 2 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 2 hhodinami

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...