Slovensko otevřelo všechny přechody a zavedlo karanténu pro cestující bez očkování

8 minut
Zpravodaj ČT na Slovensku přibližuje nová pravidla pro příjezd do země
Zdroj: ČT24

Neočkovaní cestující směřující na Slovensko musí od pátku po vstupu do země nastoupit do karantény. Bratislava ale v systému stanovila různé výjimky – povinná izolace se nevztahuje například na vybrané profese či cestující při tranzitu přes Slovensko a v přechodném období po dobu několika následujících týdnů ani na pendlery a lidi s jednou dávkou vakcíny. Motoristé mohou znovu využívat i menší hraniční přechody, dopravu na některých komplikovaly protesty.

Bratislava zpřísnila hraniční režim v souvislosti s šířením nakažlivější koronavirové varianty delta, která již byla potvrzena i na Slovensku. Hygienici v zemi potvrdili více než desítku případů nakažení tímto typem infekce.

Vláda se netají ani tím, že chce opatřením lidi přimět k očkování. Slovenská opozice  už podala podnět k ústavnímu soudu, vyhlášku totiž považuje za diskriminační. Omezuje podle ní svobodu pohybu neočkovaných a jejich právo na práci.

Dosud při cestování na Slovensko z České republiky a z dalších asi čtyř desítek zemí z takzvaného zeleného seznamu stačil test na koronavirus. Nově nezáleží na tom, ze které země cestující přijíždí, ale zda byl očkován proti covidu-19 nebo zda splňuje některou z výjimek z karantény.

Domácí izolace je stanovena na dobu čtrnácti dnů, zkrátit ji lze obdržením negativního výsledku PCR testu, přičemž test je možné podstoupit nejdříve pátý den karantény.

Pendleři zatím mají výjimku

Osobám starším dvanácti let nadále obecně zůstává povinnost elektronicky se registrovat nejpozději při vstupu na Slovensko. Plně očkovaným proti covidu-19 platí registrace půl roku.

Výjimky z pravidel platí pro pendlery. Do konce sprna jim stačí potvrzení od zaměstnavatele, že mají ve druhém státě zaměstnání. Jednou týdně si musí udělat PCR test. Od září mají výjimky padnout, do té doby mají pendleři čas se nechat naočkovat, přibližuje zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský.

Elektronický formulář nemusejí vyplnit cestující, kteří plánují pouze tranzit. V takovém případě ale musejí využít stanovené dopravní koridory a zastavit pouze kvůli čerpání pohonných hmot. Registrace se nevztahuje ani na členy posádek v nákladní, autobusové, vlakové či letecké dopravě, kteří také nemusejí do karantény.

Slovensko obnovuje provoz i přes menší hraniční přechody, jejichž uzavření na začátku tohoto týdne zkomplikovalo cestování i mezi Českem a Slovenskem. K obnovení provozu dojde poté, co vláda vyčlenila na pomoc policistům pracovníky finanční i vězeňské správy.

Protesty na hraničních přechodech

V pátek ráno slovenská policie upozornila na rozsáhlé kolony na dálničním hraničním přechodu Čunovo/Rajka na okraji Bratislavy. Tento přechod je součástí vyčleněného silničního koridoru pro tranzitní dopravu mezi Českem a Maďarskem.

Skupina nespokojených Slováků tam zablokovala dopravu směrem do hlavního města. Mnoho Slováků se totiž kvůli nižším cenám nemovitostí z metropole přestěhovalo do asi dvacet kilometrů vzdálené maďarské vesnice Rajka. Nová pravidla jim komplikují dojíždění za prací či do slovenských škol.

Podle mluvčí slovenského policejního prezidia byla zablokována doprava také na jiném hraničním přechodu s Maďarskem, a to v jihoslovenském Komárnu. Dopravu tam úřady přesměrovaly na nový hraniční přechod.

Protesty zhruba třiceti lidí komplikovaly také dopravu a příjezd k hraničnímu přechodu v Mostech u Jablunkova. Osobní auta policisté posílali na jiné přechody, kamiony a další nákladní vozy na místě čekaly do ukončení blokády ve čtrnáct hodin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 mminutami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 17 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 21 mminutami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 1 hhodinou

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...