Čínský prezident Si Ťin-pching uvedl do úřadu novou vládu v Macau a oslavil dvacáté výročí přechodu této bývalé portugalské kolonie pod jurisdikci Pekingu. Prohlásil, že nikdy nedovolí zahraniční vměšování do fungování autonomních regionů, jímž je kromě Macaa také Hongkong. Tam se už půl roku konají demonstrace za demokratičtější správu.
Si Ťin-pching ocenil loajální Macao a jmenoval novou vládu centra hazardu
Čínský prezident Si na ceremoniálu ocenil loajalitu Macaa vůči Pekingu. Zatímco v Macau se protestní akce konají jen výjimečně, v sousedním Hongkongu tisíce lidí od června demonstrují každý týden za demokratické reformy.
„Musím zdůraznit, že od návratu Hongkongu a Macaa do vlasti je přístup k těmto dvěma zvláštním administrativním oblastem zcela vnitřní záležitostí Číny,“ řekl Si.
Reagoval tak na to, že demonstrantům v Hongkongu vyjadřují podporu někteří západní politici. V listopadu přijal americký kongres zákon na podporu lidských práv ve městě, což čínská vláda odsoudila jako vměšování.
Princip „jedna země, dva systémy“ v Macau funguje, tvrdí Si
Pekingem kontrolovaná komise vybrala do čela vlády Macaa dvaašedesátiletého podnikatele Ho Iat-senga. Ten v inaugurační řeči vyzdvihl význam uspořádání „jedna země, dva systémy“, který platí v obou poloautonomních oblastech.
Princip má zaručovat zvláštním správním oblastem Číny demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici v Hongkongu ale uvádějí, že Peking svobody občanů postupně omezuje.
Si ocenil hladké fungování principu „jedna země, dva systémy“ v Macau, které je podle něj důsledkem vlastenectví jeho obyvatel. Čínská vláda podporuje stěhování do města, díky čemuž tvoří asi polovinu lidé narození v jiných částech země. Štědře také dotuje pročínské mládežnické organizace a studijní pobyty v čínských městech, píše Reuters.
Oslavy připojení a jmenování nové vlády provázela přísná bezpečnostní opatření. Do města nesměli mimo jiné mnozí novináři, aktivisté a například ani šéf americké obchodní komory v Hongkongu, píše Reuters.
Centrum hazardu
Ho i Si hovořili také o plánech na diverzifikaci ekonomiky Macaa. Ho slíbil také zlepšení infrastruktury, dopravy a hospodářství. Podle agentury AP tak reagoval na výzvy, aby se místní ekonomika odpoutala od závislosti na hazardních hrách.
Hazardní hry jsou zdrojem asi osmdesáti procent příjmů lokální vlády. Zajišťují také jeden z nejvyšších hrubých domácích produktů na hlavu na světě. V oblasti žije zhruba 620 tisíc obyvatel.
Čínská komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví oznámila opatření k dalšímu posílení finanční spolupráce mezi Macaem a pevninskou Čínou, napsala agentura Reuters. Tato opatření mají mimo jiné podpořit banky v Macau při zřizování poboček v pevninské Číně. Podpora je nabízena také čínským pojišťovacím fondům při investicích v Macau.
- Macao, situované na břehu Jihočínského moře, bylo první evropskou enklávou na čínském území. Oblast padla do oka portugalským námořníkům, kteří tudy na počátku 16. století proplouvali jako první Evropané vůbec. Území, obývané piráty a nazývané podle ochránkyně námořníků a rybářů Ma-cu, si Portugalsko pronajalo v roce 1557 od čínského dvora pod podmínkou zachování čínské svrchovanosti. Čína později o nadvládu přišla, když byl v Macau jmenován první portugalský guvernér.
- Na přelomu 16. a 17. století bylo dokonce Macao považováno za nejbohatší město Dálného východu. Čile se tu obchodovalo s exotickým kořením, čajem a hedvábím převáženým na trase mezi portugalským Lisabonem a japonským Nagasaki. V důsledku misionářských snah vznikla ve středu města významná jezuitská kolej sv. Pavla, kterou prošli mnozí pokračovatelé svatého Františka Xaverského, odhodlaní šířit křesťanství v Asii.
- Po první opiové válce (1839 - 1942), v níž si Britové na Číně vydobyli otevření pěti přístavů, převzal od Macaa statut rozvíjející se obchodní křižovatky v regionu nedaleký Hongkong. Macao přesto zůstalo vyhledávanou destinací hlavně cestovatelů a umělců.
- Čínská vláda se k navrácení ztracené kolonie, tvořené poloostrovem Macao a ostrovy Taipa a Coloane, stavěla po druhé světové válce vlažně. V roce 1972 prohlásila, že Macao považuje za své území, na které si zatím nečiní nárok. Zájem o změnu nejevila ani o dva roky později, kdy Portugalsko po svržení vojenského režimu zahájilo dekolonizační proces.
- Průlom v čínsko-portugalských diplomatických jednáních znamenala až společná deklarace o předání Macaa pod čínskou svrchovanost ze 13. dubna 1987. Jako termín navrácení regionu Číně stanovila 20. prosinec 1999 a také určila, že si zvláštní správní oblast Macao na dalších 50 let zachová stávající hospodářský a sociální systém. Předsedu výkonné rady Macaa nicméně schvaluje Peking.
- Macao v současnosti obývá přes 667 tisíc lidí na 29 kilometrech čtverečních, což z něj činí nejhustěji obydlené území světa. Macao je jediným místem v Číně, kde jsou legální hazardní hry, zároveň je největším hráčským centrem na světě. Příjmy z hazardních her v Macau loni stouply o 14 procent na 302,85 miliardy patac (852 miliard korun) a vyšší byly už druhý rok za sebou. Na provoz kasin měla původně vláda monopol, ten ale v roce 2001 skončil.
- Macao je v současnosti na druhém místě na světě podle HDP na hlavu (podle MMF 116 808 dolarů v roce 2018). Historické centrum Macaa je od roku 2005 na seznamu dědictví UNESCO. V říjnu 2018 byla otevřena nejdelší mostní konstrukce na světě, která spojuje Hongkong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Most měří na délku 55 kilometrů a cesta mezi třemi městy se díky němu zkrátila ze tří hodin na 30 minut. Právě Číňané tvoří více než 60 procent turistů na území Macaa.
- Zdroj: ČTK