Severní Korea podnikla další raketový test, druhý během jednoho týdne

Severní Korea přes své východní pobřeží zkušebně odpálila pravděpodobně další balistickou raketu. Podle agentury Reuters to v úterý oznámila jihokorejská armáda. Severokorejská státní média uvedla, že se jednalo o další úspěšný test hypersonické střely.

Je to druhý raketový test KLDR během necelého týdne, podniknutý poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un naléhal na armádu, aby pokročila s vývojem zbraní vzhledem k nestabilní mezinárodní situaci a zablokovaným jednáním s Jižní Koreou a Spojenými státy.

Podle prvních odhadů střela doletěla do vzdálenosti více než 700 kilometrů a dosáhla maximální výšky 60 kilometrů. Její největší rychlost mohla až desetkrát přesahovat rychlost zvuku, uvedlo velení jihokorejské armády. „Domníváme se, že tato střela byla vyspělejší než ta, kterou KLDR otestovala 5. ledna. Jihokorejská a americká rozvědka ale teprve provádějí podrobnou analýzu,“ dodalo jihokorejské velení.

Odpal předpokládané balistické střely byl zaznamenán v úterý kolem 7:27 místního času (pondělí 23:27 SEČ). Střela byla vyslána z vnitrozemské severokorejské provincie Janggangdo směrem na východ; test se tedy uskutečnil ve stejné lokalitě jako zbrojní zkouška minulý týden.

Severní Korea se připojila k několika světovým zbrojním mocnostem, jako jsou USA, Rusko a Čína, které vyvíjejí nadzvukové zbraně. Ty se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a jsou díky rychlosti a manévrovatelnosti obtížněji sledovatelné a zachytitelné.

Nejde o bezprostřední hrozbu pro USA a jejich spojence

Spojené státy nejnovější severokorejský test odsoudily. „Tato zkouška porušuje několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN a představuje hrozbu pro sousedy KLDR a mezinárodní společenství,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Indicko-tichomořské velitelství americké armády předtím konstatovalo, že odpal sice nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro USA a jejich spojence, „zdůrazňuje ale destabilizující dopady nedovoleného severokorejského zbrojního programu“.

Odpálení odsoudil i Bílý dům a „hluboce znepokojen“ jím byl podle mluvčího OSN i šéf organizace António Guterres.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ve stejném čase, kdy KLDR provedla test, krátce zastavil odlety z některých letišť na západním pobřeží USA. Činitel úřadu agentuře Reuters sdělil, že provoz byl zastaven na méně než patnáct minut „kvůli prvním zprávám o událostech v indopacifické oblasti“. S odpálením rakety pozastavení provozu přímo nespojil.

V roce 2017 KLDR otestovala raketu Hwasong-15, která vystoupala do odhadované výšky 4500 kilometrů. Podle analytiků se tím ukázalo, že by potenciálně mohla zasáhnout území Spojených států.

„To, že KLDR pokračuje v odpalech raket, je extrémně politováníhodné,“ prohlásil japonský premiér Fumio Kišida. Jihokorejská národní bezpečnostní rada svolala mimořádné zasedání, na němž vyzvala KLDR k obnově dialogu a spolupráce.

Jedná se už několik let, ale bez výsledků

Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem. Severní Korea nicméně od roku 2017 dodržuje dobrovolné moratorium na zkoušky jaderných zbraní a také svých největších mezikontinentálních balistických raket.

Loni v říjnu ale KLDR odzkoušela nový typ balistické střely odpalovaný z ponorky. Test vzbudil obavy u regionálních mocností i Spojených států, protože by dával autoritářskému režimu k dispozici technologii pro nepozorované vypálení raket.

Pchjongjang zkouší různé druhy střel

Před několika měsíci také Pchjongjang vypálil nově vyvinutou protiletadlovou střelu a krátce předtím vyzkoušel dosud neznámou údajně hypersonickou raketu. V nedávné době rovněž zkušebně odpálil balistické rakety a naváděné střely s plochou dráhou letu, které by mohly být schopny nést jadernou hlavici.

Hypersonické střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a za svůj let na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana, někteří se však domnívají, že nejsou dostatečně přesné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko, Ukrajina a Turecko jednají v Istanbulu

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Jednání předcházely dopolední rozhovory zástupců Ukrajiny, Spojených států a Turecka. Ukrajinskou delegaci vede ministr obrany Rustem Umerov, tu ruskou poradce Kremlu Vladimir Medinskij. Ještě před ranním jednáním se vysocí představitelé napadené země setkali se západními partnery.
09:54AktualizovánoPrávě teď

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 13 mminutami

Hlas Ameriky propustí asi třetinu zaměstnanců, píší média

Americká veřejnoprávní rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA), která se soudí s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, se rozloučí se stovkami smluvních zaměstnanců, píší o tom deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post (WP). Listy uvádějí, že propouštění se dotkne pěti až šesti set spolupracovníků stanice. Podle WP jim smlouvy končí k 30. květnu.
před 39 mminutami

Izraelské údery na severu Gazy zabily podle úřadů nejméně 69 lidí

Nejméně 69 lidí zahynulo od půlnoci při izraelských úderech na severu Pásma Gazy, píší agentury s odvoláním na tamní zdravotníky a civilní obranu. Pátrací a záchranné akce v sutinách budov pokračují a předpokládá se, že počet obětí ještě vzroste. Izrael v posledních dnech útoky výrazně zintenzivnil. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
11:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Thajská policie obvinila 17 lidí kvůli pádu výškové budovy při zemětřesení

V souvislosti se zřícením výškové budovy v Bangkoku během březnového zemětřesení thajská policie obvinila stavebního magnáta a dalších šestnáct lidí. Informuje o tom agentura AP. Neštěstí si vyžádalo 92 mrtvých.
před 1 hhodinou

U Ria pluje zelená skvrna, v Sao Paulu zmodral potok

U pobřeží brazilského Ria de Janeiro poblíž pláže Barra da Tijuca se ve čtvrtek objevila masivní tmavá skvrna. Úřady se domnívají, že znečištění vzniklo snížením odlivu a teplotním rozdílem mezi vodami. Jiní experti uvažují, že na vině je neuspořádaný růst měst a nedostatečná hygiena v regionu.
před 2 hhodinami

Exšéfa FBI Comeyho vyšetřují pro podezření z výzvy k atentátu na Trumpa

Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, informují média. Ten podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa.
před 3 hhodinami

Sankce, které srazí Putina na kolena, jsou v nedohlednu, říká historik

Je složité si představit scénář, který by umožnil Ukrajincům vyhnat Rusy ze všech či většiny okupovaných území, míní britský historik, spisovatel a profesor na University College London Mark Galeotti. Podle něj se zároveň nebude jednat o evropské vojáky, kteří v případě příměří Ukrajinu zabezpečí. Na přednášce na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze hovořil i o tom, že sankce proti Rusku nedokáží srazit tamní ekonomiku v rámci několika měsíců a je potřeba je obnovovat.
před 3 hhodinami
Načítání...