Korejská lidově demokratická republika odpálila další balistickou střelu. Uvedli to zástupci jihokorejské armády. Místo odpalu bylo lokalizováno severně od hlavního města KLDR Pchjongjangu. Raketa středního doeltu uletěla asi 500 kilometrů a dopadla do moře. V Radě bezpečnosti OSN se kvůli této události chystají konzultace.
Severní Korea odpálila další balistickou střelu. Žádné škody, hlásí Tokio
Nový jihokorejský prezident Mu Če-in svolal kvůli severokorejské zkoušce mimořádné jednání Rady pro národní bezpečnost. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga uvedl, že raketa dopadla mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska a že nejsou informace o tom, že by poškodila nějaké lodě nebo letadla.
Japonský premiér Šinzó Abe chce, aby se severokorejské raketové testy dostaly na program jednání summitu zemí G7, který se tento měsíc uskuteční v Itálii. „Pokračující zkoušky jsou zklamáním, znepokojují nás,“ řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.
Severní Korea provedla test balistické rakety naposledy minulou neděli. Označila ho za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. Raketa tehdy uletěla asi 700 kilometrů. Mezinárodní společenství událost razantně odsoudilo.
KLDR má zkoušky balistických raket zakázány Radou bezpečnosti OSN. Ta v úterý Pchjongjangu pohrozila, že v případě, že bude odpalování raket pokračovat, uvalí na ni přísnější sankce.
Podle agentury AP američtí, japonští a jihokorejští diplomaté ve Spojených národech navrhli, aby nové raketové zkoušce Severní Koreje byly věnovány další konzultace v Radě bezpečnosti. Jednání za zavřenými dveřmi by se podle nich mělo uskutečnit v úterý, ale schůzka zatím nebyla oficiálně oznámena.
Severní Korea ale výzvy ignoruje a tvrdí, že jde o její právo na sebeobranu. KLDR má za sebou už pět jaderných testů a má k dispozici rakety schopné donést hlavice do cíle. Tamní média v neděli opět pohrozila, že vyvíjí zbraně schopné zasáhnout území Spojených států.
USA hrozí vojenským řešením
USA proto tento měsíc zpřísnily restrikce vůči Pchjongjangu. Američtí vládní činitelé v čele s prezidentem Donaldem Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, v nezbytném případě včetně těch vojenských.
Pentagon nedávno vyslal do oblasti dva americké nadzvukové bombardéry B-1B v rámci cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Ke korejským břehům zamířily také dvě letadlové lodě - USS Carl Vinson a USS Ronald Reagan jako ukázka síly amerického námořnictva.
Do provozu byl uveden i systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno USA umístily v Jižní Koreji. Štít se přitom nezamlouvá Rusku ani Pekingu. Oba státy volají po diplomatickém řešení situace.
Trpělivost ale dochází i Číně jako jedinému mezinárodnímu partnerovi Pchjongjangu. Kvůli posledním raketovým testům v únoru zakázala až do konce roku dovážet uhlí z KLDR, čímž Severní Koreu připravila o hlavní zdroj příjmů.
Sám Trump považuje KLDR za skutečnou hrozbu, zároveň ale uznal, že její vůdce Kim Čong-un musí být „opravdový lišák“, když si dokázal udržet moc tak mladý. „Za příhodných okolností“ se nebrání ani setkání se severokorejským lídrem.