Sderot po útoku Hamásu čelí úbytku obyvatel. Nyní tam putují stovky novinářů

3 minuty
Události: Reportáž z izraelského Sderotu
Zdroj: ČT24

Zatímco v izraelském Sderotu ještě nedávno žilo přes třicet tisíc lidí, dnes jich ve městě zůstala jen desetina. Město, které se nachází poblíž hranic s Pásmem Gazy, bylo zvyklé na raketové údery, během 7. října se ale stalo terčem útoku islamistů z Hamásu. Místo starousedlíků do něj nyní míří novináři. Izraelské ministerstvo obrany přitom navrhuje prodloužit evakuaci pohraničí.

Nad městem vládne ticho, které často přerušují výbuchy. Oblohu zároveň opakovaně zakrývá sloup kouře z nedaleké Gazy. Ve městě nejezdí autobusy, nefungují školy ani většina obchodů. Ačkoliv je lidí ve Sderotu málo, příběhů je zde naopak velice mnoho, a to zejména kvůli útoku bojovníků Hamásu ze začátku října.

Tehdy islamisté projížděli městskými ulicemi a zabíjeli místní obyvatele, kteří se leckdy ukrývali i v domácích krytech, kde útok přečkali. „Seděli jsme v domácím krytu téměř dvacet hodin. Bez elektřiny nebo možnosti se pohnout o milimetr. Dokonce i náš pes, který normálně štěká a podobně, byl naprosto potichu,“ řekla zdejší obyvatelka Šalhevet Ademolová.

Žena se navzdory napětí v regionu rozhodla ve Sderotu zůstat. „Cítím se tu dobře a více v bezpečí než někde jinde. Když se totiž dívám na mapu Izraele, tak vidím, že všechny náhradní ubytovny jsou stejně poblíž nějakých hranic,“ podotkla Ademolová.

Do města přijelo téměř dva tisíce novinářů

Její manžel přitom pochází z Nigérie, odkud také zná řádění islamistů. „Zažili jsme něco podobného s organizací Boko Haram. Unesli obrovské množství dívek. Pronikali do měst. Rabovali a zabíjeli. Úplně stejně jako tady,“ uvedl Eugene Ademola.

Zahraniční zpravodaj ČT David Borek uvádí, že extremisté zabíjeli i na jedné z autobusových zastávek, kde jeho štáb natáčel před rokem rozhovor s jedním mladíkem. Když se ho přitom pokoušel opět najít, dozvonil se pouze na souseda, který mu řekl, že zřejmě odjel za příbuznými do Jeruzaléma. V celé budově zbylo pouze pět rodin.

Do Sderotu přijelo vykonávat svou práci i mnoho žurnalistů, pro příchozí zde vzniklo i tiskové centrum, a to v podzemní kryté místnosti. „Blížíme se k číslu dvou tisíc novinářů. Nyní jich je akreditováno zhruba 1950. Přišli z 55 zemí,“ popsal kapacitu novinářů ve městě zástupce tiskového odboru izraelské vlády Ron Paz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 1 hhodinou

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 2 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 3 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...