Saúdská Arábie se otevírá světu. Turistická on-line víza mohou využít i Češi

Konzervativní Saúdská Arábie se rozhodla, že otevře brány turistům, aby se tak pokusila vymanit ze závislosti na ziscích z černého zlata. Království v pátek zavádí elektronický vízový režim celkem pro 49 států včetně České republiky a uvolní přísná pravidla týkající se zahalování návštěvníků. Rijád spouští víza v rámci strategického projektu Vize 2030.

Po dekády izolovaná země debatuje o kroku už několik let, dosud však rozvoj cestovního ruchu blokovaly konzervativní síly a byrokracie, píše Reuters. Víza do Saúdské Arábie byla dosud do značné míry omezena na poutníky směřující do Mekky, podnikatele a zahraniční pracovníky.

Rijád mluví o „historickém okamžiku“. Mezi státy, jejichž návštěvníci budou moci o víza požádat, má být mimo jiné Japonsko, Spojené státy, Austrálie, ale také většina evropských zemí včetně Česka a Slovenska. Bezvízový styk má království pouze se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Kuvajtem a Ománem. 

„Návštěvníci budou překvapeni poklady, které tu máme – pět památek na seznamu UNESCO, živou místní kulturu a úchvatné přírodní krásy,“ prohlásil ministr cestovního ruchu Ahmad Chatíb.

Zákaz alkoholu trvá

On-line víza budou stát 80 dolarů (zhruba 1900 korun) a pro ženy bez doprovodu nebudou platit žádná omezení. Abája zakrývající celé tělo, kterou musejí nosit Saúdky na veřejnosti, navíc nebude pro turistky povinná. Úřady nicméně očekávají, že se ženy budou oblékat přiměřeně.

Nemuslimové stále nebudou smět do Mekky či Mediny a zákaz alkoholu se nadále vztahuje i na cizince. „Máme svou kulturu. Věříme, že naši přátelé a naši hosté budou tuto kulturu respektovat,“ zdůraznil ministr turismu.

Rijád si nemyslí, že by nedávný útok dronů na ropná zařízení měl na zájem turistů nějaký dopad. „Naše města patří mezi nejbezpečnější města na světě,“ konstatoval Chatíb.

Součást reforem

Otevření království turistům je jedním z klíčových bodů ekonomických reforem korunního prince Muhammada bin Salmána, který se snaží zemi vymanit ze závislosti na ziscích z ropy.

Saúdská Arábie doufá v příliv zahraničních investic do cestovního ruchu. Do roku 2030 by měl podle plánů tvořit desetinu hrubého domácího produktu. Země očekává 100 milionů návštěvníků ročně a vytvoření milionu pracovních míst. Nezaměstnanost tam nyní podle Reuters dosahuje zhruba 12 procent.

Hrobky, pláže nebo město růží

Už v roce 2017 království ohlásilo obří projekt, v němž chce padesát ostrovů v Rudém moři přeměnit v luxusní letoviska.

Rozvíjí se také zpřístupnění historických míst jako Madáin Sálih známé také jako Al-Hidžr. Jde o archeologické naleziště na severozápadě země, které patří k lokalitám na seznamu UNESCO. Město je vytesáno do skal v délce asi 15 kilometrů, podobně jako jordánská Petra. Zahrnuje 138 hrobek s ozdobnými fasádami a také studně. Většina tamních nálezů je z období nabatejského království z počátku letopočtu.

Hrobky v roce 1876 objevil Brit Charles Doughty a v té době ještě byly obývané. Jižně od této lokality se nachází hroby vytesané do hory z růžového kamene z období civilizace Maníjovců, která zde žila před Nabatejci.

3 minuty
Horizont ČT24: Saúdská Arábie otevírá brány turistům
Zdroj: ČT24

Pro návštěvníky, kteří vyhledávají pláže a zábavu, bude přitažlivá rudomořská Džidda, která poskytuje také možnost potápění. Provincie Kasím v centru země zase nabízí festivaly, kulturní akce a přehlídku tradičních řemesel.

Město Táif, které leží nedaleko Mekky a je označováno za letní metropoli země, je známé jako město růží. Panuje tam údajně zdraví prospěšné klima, kterým se line vůně růží ze sadů. Je vyhledávanou destinací turistů z jiných zemí Perského zálivu.

Rozlehlá Východní provincie je sice centrem ropné produkce Saúdské Arábie, ale nacházejí se zda také krásné pláže na březích Perského zálivu, množství zahrad a cesty vedoucí po útesech.

BBC připomíná, že Saúdská Arábie nadále čelí mezinárodnímu tlaku kvůli porušování lidských práv a zatýkání aktivistů, ale také kvůli vraždě novináře Džamála Chášakdžího v Turecku a zapojení do krvavé války v Jemenu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 56 mminutami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
před 1 hhodinou

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 11 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 12 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...