Sasko a Durynsko čekají zemské volby, favoritem je AfD

7 minut
Horizont ČT24: Sasko a Durynsko čekají zemské volby
Zdroj: ČT24

V Sasku a Durynsku obyvatelé v neděli zvolí nové zemské parlamenty. Favoritem je krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která ostře kritizuje německou migrační politiku. Bezpečnostní úřady obou spolkových zemí označují AfD za pravicově extremistickou.

Alternativa pro Německo čeká na své první velké vítězství, v Durynsku podle průzkumů s náskokem zvítězí. Jejím tamním lídrem je Björn Höcke, učitel dějepisu ze západního Německa, kterého lze – jak potvrdil soud – nazývat fašistou. „Němci potřebují opět normální a živé vlastenectví. Už osmdesát let jsme světovými dějinami hnáni jako vyvrhelové. Takhle to už nemůže pokračovat dál,“ hlásá Höcke.

Za opakování zakázaných hesel nacistické SA Höckeho už dvakrát odsoudili. Ředitel památníku koncentračního tábora Buchenwald Jens-Christian Wagner vyzval durynské voliče, aby hlas AfD kvůli banalizování nacistických zločinů nedali. Dostal pak výhrůžné dopisy. „AfD tvrdí, že práce, kterou tady děláme, tato kultura připomínání, je takzvaným kultem viny,“ uvedl Wagner.

AfD u voličů boduje zejména kritikou migrační politiky, se kterou není spokojena většina Němců. Radikální řešení Alternativy proto rezonují. I po atentátu v Solingenu, kdy odmítnutý žadatel o azyl, který se vyhnul deportaci, zavraždil nožem tři lidi a další zranil.

„Náhlý zvrat, který by vedl k tomu, že by AfD v Durynsku nezvítězila, nehrozí,“ míní zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák. Podle něj však není samozřejmostí, že bude AfD vládnout. „Bude záležet na tom, jestli se do zemského parlamentu dostane třeba strana Zelených – pokud ano, bylo by možné vytvořit vládní koalici proti AfD,“ ujasnil Polák.

V Sasku mohou AfD porazit křesťanští demokraté

Proti AfD se v obou spolkových zemích také demonstruje a ve společnosti tak panuje napětí. Zatímco v Durynsku je vítězství Alternativy pro Německo jisté, v Sasku ji mohou porazit křesťanští demokraté, kteří tam vládnou bez přestávky od roku 1990.

Nedělní zemské volby budou pro Německo přelomové. Úspěch AfD by vedl k dalšímu přitvrzení migrační politiky. I ostatní strany, včetně těch ve vládě, si uvědomují, že stát musí být ráznější.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 40 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 3 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 3 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...