„S čím byste srovnal současné rusko? Se zemí.“ Ukrajinský veřejný prostor zaplnily vzkazy a memy 1. 6. 2023 Aktualizováno 3. 6. 2023, 12:25 | Zdroj: ČT24
Ukrajinci, kteří již více než rok houževnatě vzdorují ruské agresi na bitevním poli i globální politické scéně, se s nepřítelem vypořádávají také tvorbou ve veřejném prostoru. Na směrových tabulích se objevily vzkazy okupantům, na zdech měst memy o armádě či vlastenecká hesla, na náměstích projevy umění symbolizující odpor k válce i agresorovi, a to třeba i záměrnými gramatickými chybami. Některá z děl během monitorovacích misí Team4Ukraine v zimě a na jaře 2023 zachytil Jan Šír z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy.
„Do p***le, znovu do p***le, do Ruska do p***le.“ Maskirovka na vjezdu do Slovjansku v Doněcké oblasti.
Přemalovávání a zamazávání silničních ukazatelů patří k oblíbeným způsobům klamání kulturně a technologicky zaostalého nepřítele, spoléhajícího i v digitální éře na papírové mapy ze sovětských dob. Některé silniční ukazatele nesly vzkaz s přivítáním: „Ruský vojáku, poslali tě do pekla.“ Mezioblastní silnice MO3, Doněcká oblast.
„Rostov-na-chuju.“ Vulgární slovní hříčka s ruským městem Rostov na Donu. Nedaleko obce Čuhujiv.
Nebývalého rozmachu v rámci pouličního umění doznala memová kultura. Hlavní tvář ukrajinských memů představuje vrchní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. „S čím byste srovnal dnešní rusko?“ – „Se zemí.“ (Malé r u ruska je záměr.)
Fotografie Zalužného se slovy: „Částečně mobilizovaní Rusové se již brzy vrátí domů. Po částech.“
„Sedí v bunkru putin, kadyrov, šojgu a lavrov a cosi horlivě probírají. Vstoupí Zalužnyj a řekne: Promiňte, musím vás vyrušit.“ Vtip odkazuje na náčelníka ukrajinského generálního štábu a členy ruského vedení. (Malá písmena na začátcích jmen jsou záměr.)
„Hrdinové neumírají.“ Pouliční plakát ve starém Lvově.
„Smrt nepříteli. Ukrajina nade vše.“ Náměstí Svobody, Charkov.
Kupjanský okres se ocitl na více než půl roku pod ruskou okupací. Po deokupaci se změnila i cena jednotlivých druhů pohonných hmot na místní čerpací stanici. Nově ukazuje ZSU (Zbrojni syly Ukrajiny - Ozbrojené síly Ukrajiny).
Látka s leopardím vzorem jako výraz díků Německu za dodané tanky. Charkov.
Ideologické monumenty patří tradičně k nástrojům, jimiž totalitní sovětský systém udržoval kontrolu nad neruskými národy. Na snímku „Oblouk družby národů“ v Kyjevě zbudovaný původně za účelem zvěčnění údajného přátelství ruského a ukrajinského národa. Oblouk, stejně jako přátelství samo, utržil putinskou agresí povážlivé trhliny, jak ilustruje dekomunizační performance.
I protitankové zátarasy, poté co naplnily svůj prvotní účel, si mohou zachovat estetickou hodnotu a posloužit kultivaci veřejného prostoru. Kyjev.
Některé nápisy změnily podobu hned poté, co místo přešlo pod vojenskou kontrolu protistrany. Z „ruské válečné lodi“, poslané Ukrajinci původně kamsi, se záhy mohl stát „ruský voják“, hrdě hlásící „zde“. Svjatohirsk, Doněcká oblast.
„Děkuji ti Bože, že nejsem moskal.“ Samolepka na dodávce dovážející humanitární pomoc. Moskal je pejorativní označení příslušníka Moskevského knížectví, jež postupně expandovalo v imperiální Rusko.
„Děkuji ti, vojáku, za mír, modré nebe nad mojí hlavou a možnost učit se. Vrať se živ.“ Vzkazy od ukrajinských školáků jsou pro vojáky na frontě potřebnou morální vzpruhou a každodenní připomínkou toho, za co napadený národ hrdinně bojuje.