Rusové zničili část ukrajinských systémů Patriot, tvrdí některá zahraniční média

Některá média informují, že Rusové zničili dvě ukrajinská odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany Patriot u města Pokrovsk v Doněcké oblasti. Ozbrojené síly Ukrajiny se k tomu nevyjádřily, zatímco Institut pro studium války (ISW) upozornil, že dosud nezískal důkaz, který by to potvrdil. Bylo by to poprvé za dva roky plnohodnotné ruské invaze, kdy by se Rusům podařilo najít a zničit odpalovací zařízení systému Patriot. Zahraniční zpravodajské portály zároveň informovaly, že z bojů byly údajně vyřazeny i tři salvové raketomety HIMARS využívané ukrajinskou armádou.

Novinář deníku Bild Julian Röpcke uvedl na síti X, že odpalovací zařízení Patriot byla od sebe vzdálena deset metrů a „byla zaparkovaná dost dlouho na to, aby na ně Rusko mohlo odpálit balistické střely“. K závěru, že Rusové zničili Patrioty, došel i polský military bloger WarVehicleTracker, který poskládal dohromady dostupné analýzy a obrazový materiál. WarVehicleTracker úder na systém protivzdušné obrany lokalizoval k obci Serhijivka, která leží nedaleko Pokrovska.

ISW informace o zničení ukrajinských Patriotů rozporuje. Institut připomněl, že ruské ministerstvo obrany zveřejnilo 9. března záběry, na nichž údajně ruské síly raketami Iskander zasáhly ukrajinské odpalovací zařízení protivzdušné obrany S-300 právě poblíž Pokrovska v Doněcké oblasti. Podle ISW ruští military blogeři později šířili tato videa s tvrzením, že ruské síly zničily odpalovací zařízení protivzdušné obrany Patriot. 

Na záběrech, které zobrazovaly následky úderu, jsou údajně vidět zničené německé nákladní automobily MAN KAT1, které lze využít v logistice nebo jako nosič právě pro odpalovací zařízení protivzdušné obrany Patriot, dodal ISW.

Patrioty na Ukrajině slaví úspěchy

Systém Patriot snadno sestřeluje ruské rakety Iskander, ale dokáže to pouze tehdy, když jsou jeho baterie rozmístěny a v pohotovosti, nikoliv během přesunu mezi pozicemi, upozornil portál časopisu Forbes.

Podle serveru není jasné, proč ukrajinské posádky zasaženého systému protivzdušné obrany neměly během přesunu vlastní krytí. Dodal, že je možné, že ukrajinské letectvo je příliš vytížené na to, aby uchránilo ukrajinská města, pozemní jednotky a zároveň své vlastní síly.

„Pokaždé, když Ukrajina ztratí nějaký kus techniky, například tank Abrams, případně Leopard nebo odpalovací zařízení HIMARS, je to vykreslováno jako fatální zásah bojeschopnosti Ozbrojených sil Ukrajiny. Skutečnost je taková, že ve válce dochází ke ztrátám. Klíčové vybavení musí sloužit svému primárnímu účelu, a proto hrozí jeho ztráta – jinak nemá smysl ho vlastnit,“ upozornil server Kyiv Post.

Forbes připomněl, že za poslední měsíc sestřelily ukrajinské Patrioty až desítku stíhacích bombardérů ruského letectva, čímž otupily vzdušnou převahu Moskvy.

Počet Patriotů na Ukrajině

Ukrajinský sbor protivzdušné obrany, který je pod kontrolou letectva, má k dispozici tři baterie Patriotů a čtyři náhradní odpalovací zařízení. Dvě baterie a dvě náhradní odpalovací zařízení pocházejí z Německa, jednu baterii darovaly Spojené státy americké a dvě odpalovací zařízení Nizozemsko.

Baterie MIM-104 Patriot se skládá z velitelského stanoviště, radaru a čtyř až osmi odpalovacích vozidel. Každé z odpalovacích zařízení má čtyři komory, ve kterých jsou rakety různého typu. Jedná se například o rakety určené k sestřelování nepřátelských balistických střel nebo protiletadlovou munici určenou k likvidaci letadel a vrtulníků, doplnil server Ukrainska pravda

Forbes spočítal, že v případě, že se potvrdí informace o ztrátě dvou odpalovacích zařízení, Ukrajinci ztratili sedm až třináct procent z celkového počtu svých odpalovacích zařízení Patriot v závislosti na tom, kolik odpalovacích platforem mají v jednotlivých bateriích Patriot.

Zasažená vozidla HIMARS 

Rusům se také podařilo zničit nebo poškodit tři odpalovací vozidla HIMARS, které na Ukrajinu dodaly USA, uvádějí zprávy serverů Forbes a Newsweek. Moskva během uplynulých měsíců opakovaně tvrdila, že se jí podařilo zničit tuto techniku, ale v tomto případě se jedná o první potvrzený případ, který je podložený obrazovým materiálem a informuje o něm několik zahraničních zpravodajských portálů nezávisle na sobě.

Podle Forbes ruský dron zpozoroval ukrajinský systém HIMARS a jeho podpůrná vozidla u obce Nykanorivka v Doněcké oblasti, asi čtyřicet kilometrů od frontové linie. Následně techniku zasáhla ruská raketa – pravděpodobně hypersonická střela Iskander odpalovaná ze země.

„Není jasné, proč HIMARS stál na volném prostranství za bílého dne. Jediná ukrajinská jednotka vybavená systémy HIMARS, tedy 27. raketová dělostřelecká brigáda, obvykle operuje za úsvitu nebo za soumraku a udržuje svá vozidla v pohybu a v úkrytu, pokud nejsou na palebné misi,“ napsal Forbes.

Newsweek dodal, že se v únoru objevily na sociálních sítích záběry, které ukazovaly dvě poškozená odpalovací vozidla M142 HIMARS při opravě v USA. Zdálo se, že jedno poškodily šrapnely a druhé údajně utrpělo těžké poškození kabiny a přišlo na jedné straně o kolo. 

Lze tedy předpokládat, že Rusko vyřadilo z boje celkem tři odpalovací vozidla systému HIMARS. USA jich na Ukrajinu věnovaly devětatřicet, připomněl Newsweek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rubio: S řešením konce rusko-ukrajinské války musí souhlasit všechny zúčastněné strany

Všichni, kdo se účastní konfliktu na Ukrajině, musí souhlasit s řešením, které ho ukončí, řekl po americko-ruských rozhovorech v saúdském Rijádu americký ministr zahraničí Marco Rubio. Jmenoval přitom Ukrajinu, Rusko i Evropu. Cílem je spravedlivý, trvalý a udržitelný konec války, dodal Rubio. Rusko je podle ministra ochotno zapojit se do vážně míněného procesu vedoucího k ukončení války. Ukrajinští zástupci pozváni nebyli.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Je to PR cvičení, Rusko kope jen za sebe, zaznělo v debatě o jednání v Rijádu

Zástupci Spojených států a Ruska se sešli na prvním osobním setkání od roku 2022. Jednání v saúdskoarabském Rijádu, které mělo mimo jiné posunout vyjednávání o příměří v ruské agresi na Ukrajině, ale podle diplomata a prezidentského poradce Michaela Žantovského není skutečným vyjednáváním o míru. Politický geograf Michael Romancov z Univerzity Karlovy podotknul, že je otázkou, „kdy se od slov dostaneme k činům“. Podle komentátora Českého rozhlasu Jana Fingerlanda nyní převládá skepse, že se Američané nechali Rusy v této fázi obehrát. Sinoložka Olga Lomová v 90' ČT24 také podotkla, že Moskva vydržela tlak Západu díky Číně.
před 2 hhodinami

Francie uspořádá další schůzku o Ukrajině, tentokrát i s českou účastí

Za Česko se středeční videokonference s lídry dalších států o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), sdělila mluvčí vlády Lucie Ješátková. Paříž v tomto týdnu pořádá již druhé jednání. Pondělní schůzku, kterou Fiala kritizoval, omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž pozvala i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).
před 3 hhodinami

Papež František má začínající oboustranný zápal plic

Papež František má začínající oboustranný zápal plic, uvedly s odvoláním na prohlášení Vatikánu tiskové agentury. Infekci dýchacích cest hlavy katolické církve charakterizoval papežský stát slovy o „komplexním zdravotním stavu“. Tvrdí však, že papež má prý stále dobrou náladu.
před 4 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Po nehodě letadla v Torontu se zranilo 21 cestujících

Počet zraněných po pondělní havárii letadla v kanadském Torontu společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se zvýšil na 21, napsala agentura Reuters. Devatenáct z nich bylo později propuštěno z nemocnice. Kanadská média původně psala o patnácti zraněných. Dva zbývající hospitalizovaní cestující už nejsou v ohrožení života, uvedla společnost Delta Air Lines. Letadlo se ve větrném počasí po sněhové bouři převrátilo vzhůru nohama, na palubě bylo osmdesát osob.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Bílý dům tvrdí, že Musk nevede úřad efektivity a je jen poradcem

Bílý dům v dokumentu pro soud tvrdí, že miliardář Elon Musk je pouze poradcem prezidenta Donalda Trumpa a nemá pravomoci sám činit vládní rozhodnutí. Dokument podle agentury Reuters popírá, že by Musk byl v čele úřadu DOGE, jehož úkolem je seškrtat výdaje, které Trumpova administrativa považuje za nepotřebné. Právě přístup nevoleného Muskova týmu k citlivým údajům amerických úřadů o občanech vyvolává obavy a vede k žalobám.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...