Rusové zničili část ukrajinských systémů Patriot, tvrdí některá zahraniční média

Některá média informují, že Rusové zničili dvě ukrajinská odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany Patriot u města Pokrovsk v Doněcké oblasti. Ozbrojené síly Ukrajiny se k tomu nevyjádřily, zatímco Institut pro studium války (ISW) upozornil, že dosud nezískal důkaz, který by to potvrdil. Bylo by to poprvé za dva roky plnohodnotné ruské invaze, kdy by se Rusům podařilo najít a zničit odpalovací zařízení systému Patriot. Zahraniční zpravodajské portály zároveň informovaly, že z bojů byly údajně vyřazeny i tři salvové raketomety HIMARS využívané ukrajinskou armádou.

Novinář deníku Bild Julian Röpcke uvedl na síti X, že odpalovací zařízení Patriot byla od sebe vzdálena deset metrů a „byla zaparkovaná dost dlouho na to, aby na ně Rusko mohlo odpálit balistické střely“. K závěru, že Rusové zničili Patrioty, došel i polský military bloger WarVehicleTracker, který poskládal dohromady dostupné analýzy a obrazový materiál. WarVehicleTracker úder na systém protivzdušné obrany lokalizoval k obci Serhijivka, která leží nedaleko Pokrovska.

ISW informace o zničení ukrajinských Patriotů rozporuje. Institut připomněl, že ruské ministerstvo obrany zveřejnilo 9. března záběry, na nichž údajně ruské síly raketami Iskander zasáhly ukrajinské odpalovací zařízení protivzdušné obrany S-300 právě poblíž Pokrovska v Doněcké oblasti. Podle ISW ruští military blogeři později šířili tato videa s tvrzením, že ruské síly zničily odpalovací zařízení protivzdušné obrany Patriot. 

Na záběrech, které zobrazovaly následky úderu, jsou údajně vidět zničené německé nákladní automobily MAN KAT1, které lze využít v logistice nebo jako nosič právě pro odpalovací zařízení protivzdušné obrany Patriot, dodal ISW.

Patrioty na Ukrajině slaví úspěchy

Systém Patriot snadno sestřeluje ruské rakety Iskander, ale dokáže to pouze tehdy, když jsou jeho baterie rozmístěny a v pohotovosti, nikoliv během přesunu mezi pozicemi, upozornil portál časopisu Forbes.

Podle serveru není jasné, proč ukrajinské posádky zasaženého systému protivzdušné obrany neměly během přesunu vlastní krytí. Dodal, že je možné, že ukrajinské letectvo je příliš vytížené na to, aby uchránilo ukrajinská města, pozemní jednotky a zároveň své vlastní síly.

„Pokaždé, když Ukrajina ztratí nějaký kus techniky, například tank Abrams, případně Leopard nebo odpalovací zařízení HIMARS, je to vykreslováno jako fatální zásah bojeschopnosti Ozbrojených sil Ukrajiny. Skutečnost je taková, že ve válce dochází ke ztrátám. Klíčové vybavení musí sloužit svému primárnímu účelu, a proto hrozí jeho ztráta – jinak nemá smysl ho vlastnit,“ upozornil server Kyiv Post.

Forbes připomněl, že za poslední měsíc sestřelily ukrajinské Patrioty až desítku stíhacích bombardérů ruského letectva, čímž otupily vzdušnou převahu Moskvy.

Počet Patriotů na Ukrajině

Ukrajinský sbor protivzdušné obrany, který je pod kontrolou letectva, má k dispozici tři baterie Patriotů a čtyři náhradní odpalovací zařízení. Dvě baterie a dvě náhradní odpalovací zařízení pocházejí z Německa, jednu baterii darovaly Spojené státy americké a dvě odpalovací zařízení Nizozemsko.

Baterie MIM-104 Patriot se skládá z velitelského stanoviště, radaru a čtyř až osmi odpalovacích vozidel. Každé z odpalovacích zařízení má čtyři komory, ve kterých jsou rakety různého typu. Jedná se například o rakety určené k sestřelování nepřátelských balistických střel nebo protiletadlovou munici určenou k likvidaci letadel a vrtulníků, doplnil server Ukrainska pravda

Forbes spočítal, že v případě, že se potvrdí informace o ztrátě dvou odpalovacích zařízení, Ukrajinci ztratili sedm až třináct procent z celkového počtu svých odpalovacích zařízení Patriot v závislosti na tom, kolik odpalovacích platforem mají v jednotlivých bateriích Patriot.

Zasažená vozidla HIMARS 

Rusům se také podařilo zničit nebo poškodit tři odpalovací vozidla HIMARS, které na Ukrajinu dodaly USA, uvádějí zprávy serverů Forbes a Newsweek. Moskva během uplynulých měsíců opakovaně tvrdila, že se jí podařilo zničit tuto techniku, ale v tomto případě se jedná o první potvrzený případ, který je podložený obrazovým materiálem a informuje o něm několik zahraničních zpravodajských portálů nezávisle na sobě.

Podle Forbes ruský dron zpozoroval ukrajinský systém HIMARS a jeho podpůrná vozidla u obce Nykanorivka v Doněcké oblasti, asi čtyřicet kilometrů od frontové linie. Následně techniku zasáhla ruská raketa – pravděpodobně hypersonická střela Iskander odpalovaná ze země.

„Není jasné, proč HIMARS stál na volném prostranství za bílého dne. Jediná ukrajinská jednotka vybavená systémy HIMARS, tedy 27. raketová dělostřelecká brigáda, obvykle operuje za úsvitu nebo za soumraku a udržuje svá vozidla v pohybu a v úkrytu, pokud nejsou na palebné misi,“ napsal Forbes.

Newsweek dodal, že se v únoru objevily na sociálních sítích záběry, které ukazovaly dvě poškozená odpalovací vozidla M142 HIMARS při opravě v USA. Zdálo se, že jedno poškodily šrapnely a druhé údajně utrpělo těžké poškození kabiny a přišlo na jedné straně o kolo. 

Lze tedy předpokládat, že Rusko vyřadilo z boje celkem tři odpalovací vozidla systému HIMARS. USA jich na Ukrajinu věnovaly devětatřicet, připomněl Newsweek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 9 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 10 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 15 hhodinami
Načítání...