Patriot versus Kinžal. Americká zbraň sestřeluje „nesestřelitelné“ ruské rakety

31 minut
Zóna ČT24: Patrioty, Defender, český USAR tým a branná výchova
Zdroj: ČT24

V pátek ukrajinská armáda zničila dalších šest hypersonických střel Kinžal. Údajně nezničitelné ruské střely zlikvidoval americký systém Patriot. Americká zbrojovka Raytheon oznámila, že do konce příštího roku vyrobí a dodá Ukrajině pět dalších systémů. Země má zatím dva, což na kompletní ochranu před ruskými vzdušnými útoky nestačí. Vlivu systému Patriot na situaci na Ukrajině se věnoval pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa. Pořad moderovali David Miřejovský a Jakub Szántó.

Americký systém vyvíjený od 60. let se poprvé ve velkém zapojil do první války v Zálivu. Saúdská Arábie a hlavně Izrael se bály iráckých raket Scud, včetně těch s chemickou hlavicí.

I když byly tehdejší výsledky Patriotu střídavé, po třiceti letech dalšího vývoje si Ukrajinci jeho schopnosti nemohou vynachválit.

„Prokázal schopnost sestřelovat jak ruská letadla, tak ruské balistické rakety, tak další útočící cíle,“ uvedl Jan Ludvík z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Klíčové úspěchy

Klíčové úspěchy Patriot zaznamenal tam, kde starší protivzdušné systémy sovětského původu selhávaly – proti střelám Kinžal. Poprvé se tak stalo na začátku května.

„Sestřel se podařil ve chvíli, kdy útočící raketa mířila na systém samotný. Což je z hlediska obránce nejhorší a zároveň nejlepší možná situace. Šance, že raketu sestřelíte, je v tu chvíli největší,“ podotýká Ludvík. 

Rusko se na systém, jehož schopnosti dříve zlehčovalo, zaměřilo. A při dalším, masivnějším útoku se mu podařilo jeho část poškodit. Podrobnosti ukrajinská i americká strana tají. Mělo ale jít jen o lehké poškození odpalovacího zařízení a za dva dny byl systém opět funkční. 

Pořad Zóna ČT24 se věnoval mimo jiné také největšímu leteckému cvičení v dějinách NATO i úspěchu českého USAR týmu v mezinárodní reklasifikaci. Celé video můžete zhlédnout v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělské ministerstvo pro ekologický přechod, které má v gesci energetiku, uvedlo kolem 21:00, že se daří pokrývat 35 procent poptávky. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
13:48Aktualizovánopřed 10 mminutami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 20 mminutami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
08:15Aktualizovánopřed 26 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 31 mminutami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 35 mminutami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 39 mminutami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 1 hhodinou

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 2 hhodinami
Načítání...