Rusko od Íránu obdrželo balistické rakety a v následujících týdnech je použije, prohlásil šéf americké diplomacie Antony Blinken, který na návštěvě Londýna jednal se svým britským protějškem Davidem Lammym o situaci na Ukrajině. Ministři oznámili, že tento týden společně navštíví Kyjev, aby tak společně potvrdili svůj závazek vůči válkou zasažené zemi.
Rusko obdrželo balistické střely z Íránu, řekl Blinken
List The Wall Street Journal (WSJ) minulý týden napsal, že Spojené státy informovaly spojence o íránských dodávkách raket krátkého doletu Rusku. Írán v reakci popřel, že by Rusku dodával balistické rakety k nasazení proti Ukrajině. Moskva přímo nepopřela, že od Íránu balistické střely získala.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání prohlásil na síti X, že „falešné a zavádějící“ zprávy o předávání íránských zbraní některým zemím jsou „propagandou, která má zakrýt západní nelegální zbrojní podporu“ Izraele.
Spojené státy se svými spojenci v reakci na dodávku zbraní uvalí nové sankce na Írán, oznámil Blinken. Odvetná opatření se týkají letecké společnosti Iran Air, šestice íránských společností vyrábějících bezpilotní letouny a balistické rakety, několika jejich zaměstnanců a manažerů a několika ruských lodí. USA a jejich spojenci zakážou lety Iran Air na své území, píše agentura AFP.
Nové sankce zavedou i evropské země
Vlády Francie, Německa a Británie rovněž důrazně odsuzují íránské transfery balistických raket do Ruska a budou usilovat o uvalení sankcí na Iran Air, sdělilo v prohlášení německé ministerstvo zahraničí. „Tento čin je eskalací ze strany Íránu i Ruska a představuje přímou hrozbu pro evropskou bezpečnost,“ uvedly tři evropské země, které přijmou okamžité kroky ke zrušení dvoustranných dohod o leteckých službách s Íránem.
Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak prohlásil, že uvalení sankcí na Írán nestačí. Spojenci by podle něj měli Kyjevu umožnit provádět údery hluboko v Rusku s použitím západních zbraní. „Potřebujeme povolení použít západní zbraně proti vojenským cílům na území Ruské federace, dodávky raket delšího doletu a posílení naší protivzdušné obrany,“ řekl.
Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj řekl, že Kyjev zváží všechny možnosti a v případě použití íránských raket ruskou armádou proti cílům na Ukrajině by mohl přerušit s Teheránem diplomatické vztahy.
Významná eskalace
„Rusko nyní obdrželo zásilky těchto balistických raket a pravděpodobně je během několika týdnů použije na Ukrajině, proti Ukrajincům,“ sdělil Blinken. „Dodávka íránských raket umožňuje Rusku použít větší část svého arzenálu na cíle, které jsou dále od frontové linie,“ dodal. Lammy označil íránské transfery raket do Ruska za „znepokojivý vzorec, který pozorujeme; rozhodně se jedná o významnou eskalaci“.
„Tento vývoj a rostoucí spolupráce mezi Ruskem a Íránem ohrožuje evropskou bezpečnost a ukazuje, jak destabilizující vliv Íránu sahá daleko za hranice Blízkého východu,“ řekl Blinken. Washington podle něj soukromě varoval Írán, že poskytnutí balistických raket Rusku by „představovalo dramatickou eskalaci“. Dodal, že Moskva s Íránem rovněž sdílí technologie, mimo jiné v jaderné oblasti.
Blinken i Lammy se chystají Ukrajině vyjádřit podporu společnou cestou. „Mohu potvrdit, že s Tonym tento týden pojedeme do Kyjeva, což bude první společná návštěva tohoto druhu za posledních více než deset let,“ řekl Lammy na tiskové konferenci. „Jsme si nejbližšími spojenci, a proto mě těší, že pojedeme společně a že tak prokážeme náš závazek vůči Ukrajině,“ dodal.