Rusko dál získává západní elektroniku potřebnou do vyspělých zbraní, píše BBC

Nejnovější ruské zbraně, používané při ruském vpádu na Ukrajinu, se neobejdou bez západní elektroniky. Část součástek získává Rusko i nyní, bez ohledu na sankce a vývozní omezení, upozornil britský ústav RUSI, analytické středisko zaměřené na výzkum obrany. Informovala o tom stanice BBC.

Po prostudování trosek ruských zbraní a techniky dospěli experti k závěru, že v nejnovějších ruských zbraních se používá více než 450 dovážených součástek, hlavně z USA, ale i z Japonska, Tchaj-wanu, Jižní Koreje a evropských zemí. Tyto díly se používají v raketách Iskander a Tornado-S a v dalších druzích munice, v bezpilotních letounech či v prostředcích pro komunikaci a radioelektronický boj.

V roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krym, Západ uvalil na část součástek exportní omezení, ty se přesto nadále dostávaly do Ruska. Je možné, že za tím byly nelegální machinace využívající třetích zemí, ale řada součástek se dosud dostává do Ruska legálně jako zboží dvojího určení. Například jde o čipy využitelné jak ve zbraních, tak v domácích spotřebičích.

Zpráva je výsledkem společného vyšetřování RUSI spolu s agenturou Reuters a serverem Važnyje istorii, který ruské úřady označily za „cizího agenta“ a zakázaly jako „nežádoucí organizaci“, dodala ruská redakce BBC. Reuters označil zprávu za dosud nejpodrobnější publikované hodnocení role, kterou sehrály západní součástky v ruské válce proti Ukrajině.

Přes třicet čipů v jedné raketě

Vyšetřování RUSI kupříkladu zjistilo, že jedna z nejvyspělejších ruských raket 9M727 (Iskander), která dokáže zasáhnout cíle vzdálené stovky kilometrů, obsahovala jednatřicet zahraničních dílů, vyrobených společnostmi jako jsou americké firmy Texas Instruments a Advanced Micro Devices či Cypress Semiconductor, který nyní patří německé společnosti Infineon AG.

Řízená střela Ch-101, použitá k ostřelování ukrajinských měst včetně Kyjeva, obsahovala také jednatřicet zahraničních dílů vyrobených společnostmi, jako je americký Intel Corporation a Xilinx vlastněných AMD. Na otázky, jak jejich čipy skončily v ruských zbraních, společnosti odpověděly, že dodržují obchodní sankce a přestaly prodávat součástky do Ruska.

Ruští vojáci podle ukrajinské rady národní bezpečnosti a obrany vypálili za prvních pět měsíců války více než 3650 raket a řízených raket, včetně 9M727 a Ch-101. Ruské rakety byly nasazeny například proti železničním tratím, aby narušily západní zásobovací trasy, ale terčem se staly i civilní cíle, jako jsou nákupní centra a nemocnice.

Rusko stále tvrdí, že střílí pouze na vojenské cíle a neútočí na civilisty a civilní objekty, navzdory mnoha důkazům svědčícím o opaku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský úder na Záporoží nepřežilo třináct lidí

Při ruském vzdušném útoku na město Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny bylo zabito nejméně třináct lidí, informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Úřad ukrajinského generálního prokurátora informoval o tom, že kromě toho bylo při úderu zraněno 63 lidí. Záchranné akce na místě už skončily.
před 3 hhodinami

Trumpa na Grónsku lákají suroviny i strategická poloha

Poznámky nastupujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o připojení Grónska a průplavu v Panamě k USA souvisejí nejen se zajištěním národní bezpečnosti, ale také se změnami klimatu. Oteplování zvyšuje význam obou míst z hlediska lodní dopravy a obchodu. Arktida, kde USA soupeří o vliv s Ruskem a Čínou, pak skýtá bohatá naleziště přírodních zdrojů. Grónsko má zároveň strategickou polohu v případě většího konfliktu s Ruskem, jelikož na jeho území leží klíčová americká vojenská základna.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zásoby plynu v Podněstří vystačí pouze 24 dní, tvrdí tamní úřady

Až osm hodin denně nově trvají odstávky elektřiny v separatistickém moldavském regionu Podněstří. Odtrženecké území navázané na Moskvu nedostává od začátku roku ruský plyn, kvůli čemuž zápasí s energetickou i humanitární krizí. Představitelé mezinárodně neuznané republiky ve středu přiznali, že i při maximálním šetření jim plyn v zásobnících vystačí pouze 24 dní. Separatisté vinu svalují na vlády Moldavska a Ukrajiny, ty ale viní Kreml.
před 4 hhodinami

Plameny v Los Angeles si vyžádaly dva životy

Tisíce obyvatel amerického města Los Angeles a jeho okolí prchaly v úterý a ve středu před rychle se šířícími požáry, které rozdmýchává silný vítr. Katastrofa si zatím vyžádala dva životy. V oblasti během několika hodin vypukly plameny na čtyřech různých místech, úřady nařídily evakuaci desítek tisíc lidí. Oheň ohrožuje tisíce budov a některé z nich již pohltil, informují americká média.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Soustřeďme se na oběti a přeživší.“ O případech znásilňování dětí se Starmer přel s opozicí

Britský premiér Keir Starmer letos poprvé odpovídal na otázky poslanců během tradičních interpelací. Poslanci se jej hlavně ptali na otázky ohledně více než deset let starého případu pákistánských gangů, které páchaly sexuální násilí na anglických dívkách. Vláda se s opozicí přela o to, zda byly případy dostatečně vyšetřeny, či zda je má policie znovu otevřít.
před 6 hhodinami

V Drážďanech pod zříceným mostem našli bombu z války, je nařízena evakuace

Při bourání zříceného mostu v centru Drážďan ve středu ráno dělníci narazili na nevybuchlou bombu. Podle pyrotechniků se jedná o 250kilogramovou britskou leteckou pumu z druhé světové války. Kvůli jejímu zneškodnění se musí evakuovat lidé z okruhu jednoho kilometru, ve kterém se nachází i celé historické jádro města včetně nejznámějších památek, ale také mnoho bytů, škol a domovů pro seniory.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Poláky čekají v květnu prezidentské volby. Ví se už o řadě kandidátů

První kolo prezidentských voleb v Polsku se uskuteční 18. května. Oznámil to předseda dolní komory polského parlamentu Szymon Hołownia. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes padesát procent hlasů, bude 1. června následovat druhé kolo. Nynější hlavě státu Andrzeji Dudovi v srpnu vyprší druhé funkční období, o znovuzvolení se už nemůže ucházet.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

CNN: Trump zvažuje vyhlášení národní ekonomické nouze

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zvažuje vyhlášení stavu národní ekonomické nouze, aby si zajistil právní důvod k zavedení rozsáhlých univerzálních cel na dovoz zboží ze spojeneckých i nepřátelských zemí. Informoval o tom server CNN, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Takzvané futures na americké akcie reagovaly na zprávu poklesem, zatímco dolar posílil.
před 12 hhodinami
Načítání...