Ruská vězení jsou krutá, pomoc občanské společnosti pozvedá, říká Orlov

V Rusku jsou drženy tisíce politických vězňů, říká lidskoprávní aktivista a jeden ze zakladatelů sdružení Memorial Oleg Orlov, který byl nedávno v rámci velké výměny vězňů z ruského vězení propuštěn. Trestanecký systém popsal v rozhovoru pro ČT24 jako krutý a ponižující lidskou důstojnost. Během pobytu za mřížemi ho inspirovala pomoc občanské společnosti, která podle něj v Rusku stále existuje. Naději vnímá, ale nemyslí si, že se ruská opozice může nyní sjednotit.

V seznamu sdružení Memorial, jehož cílem je mapování zločinů sovětského komunistického režimu, je nyní vedeno 769 politických vězňů. Podle Orlova však toto číslo není správné, jedná se spíše o minimální odhad. Lidskoprávní aktivista, jenž byl v únoru tohoto roku odsouzen ke dvěma a půl roku odnětí svobody, prošel pěti věznicemi a v každé z nich se dozvídal jména dalších lidí, kteří jsou zadrženi z politických důvodů.

„V každém vězení jich bylo zhruba stejný počet, o kterých jsme už věděli. Pokud to šlo, předával jsem tyto informace na svobodu,“ popsal Orlov před zahájením vernisáže o ruských politických vězních pořádané organizací Gulag.cz. „Soudím, že naše číslo se musí minimálně zdvojnásobit,“ dodal. Orlov také informoval, že se v ruských nápravných zařízeních nachází velké množství vězňů z ukrajinských území.

Krutý systém ponižuje

Počet politických vězňů vzrostl jak po začátku války proti Ukrajině v roce 2014, tak i po plnohodnotné ruské invazi před dvěma a půl lety. Hlavní souvislost mezi politickými vězni v Rusku a agresivní válkou na Ukrajině spočívá podle Orlova v tom, „že země, která systematicky a hrubě porušuje lidská práva uvnitř své země vůči svým občanům, začne dříve či později ohrožovat i okolní státy“.

Orlov v kriminále potkal mnoho vězňů, kteří byli odsouzeni především za své výroky. Například jeho spoluvězeň Alexej Maljarjevskij dostal sedm let za psaní letáků, ve kterých odsuzoval nespravedlivé a kruté rozsudky vynesené nad Alexejem Navalným a jeho „spolubojovníky“. Dmitrij Ivanov, který byl z moskevského vězení odvezen do tábora těsně před příjezdem Orlova, byl odsouzen za vystupování proti válce na Ukrajině a za příspěvky a sdělení o reálných událostech v napadené zemi.

Podmínky v ruských věznicích Orlov popisuje jako „místy kruté a ponižující lidskou důstojnost“. Krutost nepřisuzuje jednotlivým dozorcům, ale samotnému systému, který je zaměřený na ponižování a na to, aby byl „člověk zahnán do deprese“. Rovnítko by mezi současný ruský vězeňský systém a systém gulagu nekladl.

Jako utýraní a vyhublí vycházejí z žalářů především ti, kteří se ocitli pod nezákonným tlakem. „To platí například pro Navalného nebo (Vladimira) Kara-Murzu, který byl propuštěn zároveň se mnou,“ uvedl Orlov. Dodal, že umírají ti, kteří už jako nemocní do vězení přišli, případně v něm onemocněli, jelikož se tam seriózní lékařské pomoci nedostává.

Nedá se podle něj také říci, že by vězni umírali hlady. „To je zásluha ruského spolku, který fungoval ještě v předchozích letech, kdy to bylo možné, a vedl dohled nad podmínkami v místech nuceného zadržování občanů,“ popsal Orlov. Podobné spolky ale už neexistují, jelikož byly zrušeny.

Oleg Orlov byl zavřený ve stejných zařízeních jako běžní kriminálníci a fyzický nátlak se na něm neuplatňoval. Situace ohledně tělesných trestů se však liší podle jednotlivých věznic a kolonií. „Jsou některé, kterým se mezi vězni říká ‚rudé‘ – a tam je situace velmi špatná. Vězni jsou biti pravidelně, ale v těch věznicích, ve kterých jsem byl já, byla situace lepší,“ popsal Orlov.

Do Ruska se vrátit nemůže, jelikož by se znovu ocitl ve vězení a stal se překážkou pro další možné budoucí výměny. „Proto budu pracovat z Evropy a budu v kontaktu s lidmi v Rusku i s těmi, kdo jsou tady,“ řekl.

3 minuty
Události: Oleg Orlov a další ruští disidenti v Praze
Zdroj: ČT24

Občanská společnost stále existuje, průzkumy jsou nedůvěryhodné

Důležitou pomoc politickým vězňům v Rusku poskytuje občanská společnost. Ta podle Orlova stále existuje a funguje. Například tak, že píše dopisy, organizuje potravinové balíčky nebo zařizuje právní pomoc. „Já sám, když jsem byl ve vězení, jsem viděl a zažil, jak tato pomoc inspiruje a pozvedá lidi, a pozoroval jsem to i na dalších vězních,“ popsal Orlov.

Být členem ruské občanské společnosti však není jednoduché. Orlov uvedl, že každý projev nesouhlasu s ruským režimem znamená, že člověka zavřou a už ho nikdo nikdy nemusí vidět. Takový nesouhlas může být zmíněn i pouze v soukromém rozhovoru, udavačství je totiž podle Orlova ve fašistických režimech podporováno.

Pokud se ruští občané nechtějí do vězení dostat, většinou ani neodpovídají na sociologické průzkumy týkající se spokojenosti s režimem či jeho válkou na Ukrajině. Podle Orlova se ruským sociologickým průzkumům nedá z tohoto důvodu důvěřovat. Lidé žijící mimo Rusko si však o ruské občanské společnosti mohou udělat obrázek například podle přicházejících informací o represích.

Naděje na jednotnou opozici není

Orlov si všímá narůstajících částek za odměny pro dobrovolníky, kteří chtějí bojovat na Ukrajině. „Takovým dobrovolníkům a jejich rodinám se platí miliony rublů, což je na ruské poměry šílená částka – a ta ještě roste. Z toho plyne, že to, co dobrovolníkům dávají, nestačí a částky rostou, přesto je problém s náborem dalších lidí,“ popsal Orlov. Také ve vězení narazil na lidi, kteří byli ochotni do války jít, a to z toho důvodu, aby se z věznice dostali. „Bude to pokračovat možná donekonečna, prostě do té doby, dokud nedojdou peníze,“ dodal. 

Orlov však poznamenal, že i mezi pracovníky soudů či dozorci se setkával s projevy sympatie, pokud dotyční věděli, proč byl souzen. „Jestli takové názory jsou i mezi takovými lidmi, tak v širším okruhu tím spíše,“ vidí Orlov naději.

„Jako v každém diktátorském režimu – odchod diktátora znamená obvykle to, že následníci se mezi sebou začnou prát, aby mohli provést reformy, jimiž se režimu vzdálí. Pro budoucnost Ruska bude významné, nakolik takové reformy budou reálné. V tom bude sehrávat významnou úlohu a odpovědnost ruská občanská společnost uvnitř Ruska i mimo něj a zároveň také západní země,“ nastínil Orlov. 

Domnívá se, že na případné změny v Rusku musí být připraven jak Západ, tak i ruská opozice. Ta je podle něj roztříštěná a naděje na to, že se nyní sjednotí, není. Oleg Orlov varoval také před tím, že případný odchod Putina nemusí zároveň znamenat konec putinismu jako takového.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odlétá na summit Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před ním se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude řešit především ekonomická témata. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 4 mminutami

Britská policie obvinila muže ze založení požárů spojených se Starmerem

Britská policie obvinila ze žhářství muže, který podle policistů v minulých dnech založil požár v domě premiéra Keira Starmera. Zapálil i auto spjaté s předsedou vlády a jednu další budovu, informovaly ve čtvrtek tiskové agentury. Podle nich je obviněným jednadvacetiletý Ukrajinec Roman Lavrynovyč.
05:48Aktualizovánopřed 41 mminutami

Extrémně vyrovnané rumunské volby může vyhrát krajně pravicový Simion

Rumuni v neděli rozhodnou o nové hlavě státu. Ve druhém kole budou vybírat mezi krajně pravicovým Georgem Simionem a centristou Nicušorem Danem. Analytici píší o nejdůležitějších rumunských volbách od pádu komunismu a varují, že Simionovo vítězství může přivést Bukurešť do izolace, ohrozit demokracii a soukromé investice v zemi a destabilizovat východní křídlo NATO. Průzkumy ukazují buď na naprosto vyrovnaný souboj, nebo favorizují právě Simiona.
07:02Aktualizovánopřed 49 mminutami

Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře

Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
před 1 hhodinou

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 9 hhodinami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 9 hhodinami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...