Riziko jaderného úderu je nízké, řekl ČT ukrajinský zpravodajec. Putin prý chce přestávku

10 minut
Úloha zpravodajských služeb ve válce na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Příliš často s médii Vadym Skibickyj nemluví, hraje ale naprosto zásadní roli v tom, jak úspěšná je ukrajinská armáda. Jeden z velitelů ukrajinského vojenského zpravodajství neboli vojenské tajné služby a zástupce šéfa rozvědky v rozhovoru pro ČT s Michalem Kubalem rozebíral, co stojí za úspěchy ukrajinské armády a jakou roli v nich hraje právě rozvědka.

Ruské tajné služby podle Skibického podcenily schopnosti ukrajinské armády a přecenily svoje vlastní, protože nepochopily, co se děje na území Ukrajiny. „V té době jsme bojovali s ruskými masmédii, která šířila propagandu, takže předpokládám, že proruští agenti pracující na území Ukrajiny hlásili, že Ukrajina je připravená, čeká na Putina. Mysleli si, že si zajistí rychlé vítězství, ale k tomu nedošlo,“ shrnuje.

Skibickyj podotýká, že Ukrajina úspěšně vzdoruje ruské agresi také díky tomu, že vojenští velitelé mají velmi dobré informace o plánovaných krocích okupantů. „Mezi roky 2014 a 2015 jsme vypracovali programy, v rámci kterých jsme posílili obranyschopnost. Jednalo se o technickou rozvědku, rozvědku pomocí bezpilotních letounů, geoprostorovou rozvědku, kosmickou rozvědku, posílili jsme naši agenturní síť,“ rekapituluje s tím, že nejde jen o sběr informací, ale také třeba o zajištění průniku ukrajinských agentů do ruského prostředí.

„Dá se říct, že už jsme měli zkušenosti, které jsme získali v průběhu roku 2014 a 2022. V podstatě pořád pracujeme v podmínkách války. Naše rozvědka má velmi silné analytické útvary, které zpracovávají obrovský objem informací. Na začátku války se nám dostávalo takové množství informací, že je nestíhaly zpracovávat. Vojenské struktury, silové složky, dokonce i civilisté nám posílali informace a sdělovali nám, kde jsou ruské jednotky, kam se hnou a kolik jich tam je. Výsledek dle mého názoru není špatný,“ míní Skibickyj.

Lidé, kteří vyrostli v samostatné Ukrajině

Veškeré ukrajinské ozbrojené síly prošly v posledních osmi letech generační obměnou, přišla nová generace generálů a podle Skibického stejná změna proběhla i u vojenské rozvědky. „První, co jsme udělali, bylo, že jsme se zbavili ruského vlivu ve zpravodajství. Používáme detektor lži, kontrolujeme teď všechny naše příslušníky bez rozdílu, což je nový přístup. Chceme tak eliminovat možnost průniku do našich struktur,“ nastínil.

„Nicméně, je to skutečně první generace lidí, která se narodila a vyrostla už v samostatné Ukrajině. Získávali v ní vzdělání, sloužili v ukrajinské armádě v různých funkcích a nevědí, co je to armáda Sovětského svazu. Proto máme takové výsledky, to je naprosto jiná generace, která vyrostla v nezávislém státu,“ zdůrazňuje zástupce šéfa ukrajinské rozvědky.

„Náš útvar nebyl vytvořen na základě rozhodnutí sovětských orgánů, všechno tohle bylo vytvořeno nezávislou Ukrajinou. Žádný ruský vliv při přípravě nebo při formování našeho útvaru neexistoval,“ pokračuje.

Riziko jaderného útoku bereme vážně, ale je nízké

Vážně podle jeho slov je třeba brát každé riziko nebo vyhrůžku použitím jaderných zbraní, kvůli možným katastrofickým důsledkům. „Ale pokud se bavíme o Putinovi, tak naši analytici tvrdí, že v současné době to riziko je nízké, pouze vydírá Ukrajinu u Evropu, aby nepomáhala Ukrajině,“ říká Skibickyj k motivacím šéfa Kremlu.

Ruský diktátor se Ukrajinu snaží dotlačit už několik měsíců k jednáním, protože potřebuje bojovou pauzu, aby nahradil ztráty v armádě, snížil podporu civilizovaného světa a aby měl možnost připravit se na následující kroky k další rozsáhlé agresi, uvažuje Skibickyj nad plány ruského vůdce, kterému se nepodařila původně zamýšlená „třídenní speciální vojenská operace“.

„Ti, kdo přišli na začátku, očekávali, že rychle zvítězí. Pak doufali, že přijde rotace, pak počítali s tím, že v srpnu půjdou na dovolenou, protože je nahradí, ale nálady se postupně změnily,“ popisuje nálady v armádě ruských okupantů Skibickyj.

„V některých jednotkách se atmosféra blíží panice, vojáci se panicky bojí jít na frontu do první linie. To však nezabrání ruským velitelům, aby je používali jako potravu pro děla. Rusové mají obrovské ztráty, ale přesto se nezastavují. Stačí si připomenout boje u Bachmutu, tam měli velikánské ztráty, ale přesto tam dále zůstávají. Cíl Putina a ruské armády byl se dostat na hranice Doněcké oblasti, ale uplynulo již osm měsíců a cíl nebyl dosažen,“ okomentoval výsledky protivníka jeden z ukrajinských velitelů v rozhovoru pro ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 2 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 4 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 4 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 5 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...