Satelitní snímky ukazují, že izraelské letectvo při sobotním útoku zasáhlo budovy, které Írán používá k míchání pevného paliva pro balistické rakety, řekli agentuře Reuters dva američtí výzkumníci – bývalý zbrojní inspektor OSN David Albright a expert organizace CNA, která se zabývá analýzou veřejné politiky a výzkumem v oblasti národní bezpečnosti, Decker Eveleth. Jejich slova následně nepřímo potvrdil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izrael zřejmě zasáhl zařízení na míchaní paliva do íránských raket
„Letectvo zaútočilo napříč Íránem. Tvrdě jsme zasáhli obranné schopnosti Teheránu a jeho schopnost vyrábět rakety, které jsou namířeny na nás,“ prohlásil Netanjahu, který zároveň útok židovského státu označil za přesný s tím, že „splnil veškeré své cíle“.
Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí naopak v neděli vyzval Radu bezpečnosti OSN k naléhavému zasedání, na němž by izraelské útoky odsoudila. Úder Jeruzaléma podle Arakčího znamenal „jasné narušení suverenity“ Íránu, který si podle něj vyhrazuje právo na tuto „zločinnou agresi“ odpovědět.
Oba výše zmínění výzkumníci v samostatných hodnoceních uvedli, že Izrael v noci na sobotu zasáhl Parčin, rozsáhlý vojenský komplex nedaleko Teheránu. Podle Eveletha židovský stát úspěšně udeřil také na Chodžir, rozsáhlý závod na výrobu raket poblíž íránské metropole. Reuters už v červenci upozornil, že Chodžir se masivně rozšiřuje.
Eveleth se domnívá, že izraelské údery mohly výrazně omezit schopnost masové výroby raket Íránem. Snímek komerční satelitní firmy Planet Labs podle něj ukazuje, že úder zničil dvě budovy v Chodžiru, kde se míchalo pevné palivo pro balistické rakety. Snímky z Parčinu pak ukazují, že Izrael zničil tři budovy na míchání pevného paliva a sklad.
Albright, který vede výzkumnou skupinu Institute for Science and International Security, sdělil, že si prohlédl komerční satelitní snímky komplexu Parčin s nízkým rozlišením, které podle všeho ukazují, že izraelský úder poškodil tři budovy, včetně dvou, ve kterých se míchalo pevné palivo pro balistické rakety. Název firmy, od které snímky získal, neprozradil.
Na sociální síti X Albright dodal, že Izrael zřejmě zasáhl v Parčinu také budovu, která byla používána k testovacím aktivitám v zaniklém íránském programu vývoje jaderných zbraní. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) a americké zpravodajské služby tvrdí, že Írán tento program v roce 2003 ukončil. Teherán popírá, že by o získání jaderných zbraní usiloval.
„Izrael tvrdí, že se zaměřil na budovy, ve kterých se nacházely míchačky na pevné palivo,“ nechal se slyšet Eveleth. „Tyto průmyslové míchačky je obtížné vyrobit a jejich vývoz je kontrolován. Írán jich během let mnoho draze dovezl a pravděpodobně bude mít problém je nahradit.“
Jeruzalém tak možná zasadil významnou ránu íránské schopnosti masově vyrábět rakety a ztížil případný budoucí raketový útok, který by prorazil izraelskou protiraketovou obranu. „Zdá se, že údery byly velmi přesné,“ doplnil Eveleth.
Podle amerických představitelů má Írán největší raketový arzenál na Blízkém východě a dodal rakety Rusku pro použití na Ukrajině, jemenským povstalcům hútíům a libanonskému Hizballáhu. Teherán i Moskva popírají, že by Rusko obdrželo íránské rakety.
Potíže s obnovou raketových zásob
Agentura Axios tvrdí, že Izrael zničil dvanáct speciálních, takzvaných planetárních míchaček používaných k výrobě pevného paliva pro balistické střely dlouhého doletu. Citovala tři nejmenované izraelské zdroje, podle nichž to vážně poškodilo schopnost země obnovovat raketové zásoby a mohlo by to Írán odradit od dalších masivních raketových úderů proti židovskému státu.
„Pokud by se Izraeli podařilo proces míchání paliva narušit, tak je to pro Írán velký problém a je to problém i pro Rusko, protože spojenectví mezi Íránem a Ruskem znamená, že Írán teď může svého spojence žádat o nějakou pomoc, možná ani ne ve výrobě raket, ale v oblasti vzdušné obrany,“ říká blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.
„Izrael během několika hodin vyryl brázdu dlouhou 1600 kilometrů napříč Blízkým východem, ve které získal vzdušnou převahu. Írán si teď musí být vědom toho, že část kapacit jeho vzdušné obrany byla na nějakou dobu vyřazena z provozu. A pokud by se Izrael rozhodl útok opakovat, brázda se mu bude orat nyní snadněji,“ dodal Borek.
Izraelská armáda informovala, že tři vlny izraelských stíhaček zasáhly v sobotu brzy ráno raketové továrny a další místa poblíž Teheránu a v západním Íránu. Byla to odveta za to, že Teherán 1. října vypálil na Izrael přibližně dvě stovky raket. Írán označil škody způsobené údery za pouze omezené.
Izrael také v neděli brzy ráno uskutečnil nálet na jižní předměstí libanonské metropole Bejrút, které je baštou teroristů z Hizballáhu, informovala dle AFP libanonská státní tisková agentura NNA.
Krátce před úderem armáda židovského státu vyzvala obyvatele dvou bejrútských čtvrtí, aby opustili své domovy. Tvrdila, že se tam nacházejí zařízení a objekty napojené právě na Íránem podporovaný Hizballáh. Při bojích s ozbrojenci hnutí v jižním Libanonu v sobotu padli čtyři izraelští vojáci, další utrpěli zranění.