Redaktorka československé sekce BBC léta spolupracovala s StB, napsal Daily Mail

9 minut
Horizont ČT24: Československá špionka v BBC
Zdroj: ČT24

Někdejší redaktorka československé sekce a až do roku 2005 šéfka slovenského vysílání BBC World Service Terézia Javorská podle archivních materiálů působila jako spolupracovnice a později agentka Státní bezpečnosti (StB) komunistického Československa. Server Hlídací pes ve středu upozornil na to, že informace z archivů StB dohledal v Praze reportér britského deníku Daily Mail Tom Kelly.

Důstojník StB, který tehdy pod diplomatickým krytím působil na československém velvyslanectví v Londýně, získal Javorskou do služeb Státní bezpečnosti v polovině 80. let. „Bezpečnostní experti se domnívají, že jde o první známý případ infiltrace agenta zahraniční zpravodajské služby do BBC od začátku studené války,“ napsal Daily Mail.

Informací od Javorské, pracující pod krycím jménem agent Vora, si StB podle dostupných informací považovala. Jako novinářka renomované rozhlasové stanice vysílající z Británie do zahraničí měla přístup k zajímavým informacím z britské politiky i o politických uprchlících, kteří s československým vysíláním BBC často spolupracovali.

„Do dnešního dne jsme s ní uskutečnili třináct schůzek, na kterých nám předala informace o československých emigrantech v zemi a jejich aktivitách a také o stavu české a slovenské sekce BBC. Předala nám také informace, které byly využity a vyhodnoceny jako velmi zajímavé,“ citoval Daily Mail zápis řídícího důstojníka z prosince 1985. V srpnu 1987 se Javorská ze spolupracovnice stala agentem.

V BBC pracovala od poloviny 70. let

Podle historika Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu Praha se jedná o zajímavou kauzu, která poukazuje na to, že archivy stále skrývají „různá překvapení, se kterými jsme nepočítali“. „Javorská měla přístup k určitým informacím o politice v BBC, ale také o směřování tohoto média. Na druhou stranu si myslím, že nebyla nějakým špičkovým agentem nebo spolupracovníkem, protože se k tomu dostala pozdě a nemohla absolvovat nějaký speciální výcvik,“ vysvětlil Tomek.

Do Británie Javorská odešla v roce 1969, původně jako au-pair, posléze v Londýně vystudovala vysokou školu a do BBC nastoupila v roce 1976. Postupně se v BBC World Service dostala v československé sekci na řídící pozice. Několik let byla zástupkyní šéfa celé sekce a krátce československé vysílání i vedla. Následně stála až do roku 2005, kdy BBC zrušila řadu zahraničních redakcí, v čele slovenské sekce BBC World Service.

Javorské je nyní 73 let, už několik let je upoutaná na lůžko a v kómatu poté, co ji na přechodu srazilo auto. Její rodinní příslušníci žádost novinářů Daily Mail o komentář k informacím z archivů StB odmítli, uvedl Hlídací Pes.

Současné vedení BBC podle vyjádření svého mluvčího „slyší o těchto historických obviněních poprvé a bude je brát vážně“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 11 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 23 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 28 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 2 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 4 hhodinami
Načítání...