Rakušané jdou k volbám, vyhrát může populistická FPÖ

3 minuty
Rakouské volby slibují těsný souboj
Zdroj: ČT24

Velké drama mohou přinést nedělní rakouské volby. Rakušané vyberou nové složení dolní komory parlamentu, takzvané Národní rady. Vůbec poprvé může zvítězit populistická Svobodná strany Rakouska (FPÖ). Ta je nyní v opozici, případnou účast ve vládě má ale nejistou. Parlamentní strany se vládní spolupráce s FPÖ straní. Výjimkou je největší volební konkurent Svobodných – lidovci (ÖVP) ze současné vlády.

Rakousko by se mohlo stát další evropskou zemí, kde může vyhrát strana považovaná za krajně pravicovou. Pozornost se soustředí na lídra opoziční Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herberta Kickla, který jako výrazná tvář strany dostal pravicově-populistické Svobodné na špičku předvolebních průzkumů. Na té se FPÖ pohybuje posledních několik měsíců a vyhrála i červnové volby do Evropského parlamentu.

„Lid je vždy silnější než systém a v neděli to prokážeme,“ slibuje Herbert Kickl. Svobodní burcovali ulice už během protestů v době koronavirové pandemie. Hovoří o vystoupení z EU, jsou proti Zelené dohodě a mají heslo „Rakousko především“. Sociální záchrannou sítí pro přistěhovalce by podle nich měly být spíše věcné dary než finanční podpora. Prosazují cenové stropy na základní potraviny, energie a pohonné hmoty a pozastavení zvyšování nájemného.

Vláda FPÖ a ÖVP jen za určitých podmínek

Napětí ve společnosti vnímá i současný lidovecký kancléř Karl Nehammer. Rakušanům slibuje rázné, i když nikoliv radikální kroky. Právě bez konzervativců se zřejmě nová vláda opět neobejde. Nehammer avizoval, že by lidovci byli ochotni vstoupit do koalice s FPÖ za podmínky, že by si Kickl nenárokoval post kancléře. „Jasně jsem dal najevo, s kým není možné sestavit odpovědnou životaschopnou vládu. Současný vůdce FPÖ tato kritéria nesplňuje,“ prohlásil Nehammer.

Souboj mezi oběma stranami bude těsný. V posledních průzkumech rozdíl činí jedno až dvě procenta. Stabilní podporu má Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ), které průzkumy ze čtvrtka prorokují třetí místo. Chybět v nové Národní radě zřejmě nebudou ani rakouští Zelení a Nové rakouské a liberální fórum (NEOS).

Politoložka: Velký prostor se věnoval migraci

Podle politoložky Anny Pospěch Durnové z Vídeňské univerzity je nálada v Rakousku napjatá. Ve vysílání ČT uvedla, že výhra Svobodné strany by mohla pro zemi znamenat několik změn a výsledek voleb by mohl být nakonec těsný. „Pravděpodobně v důsledku toho, že se na prvním místě pohybuje strana Svobodných, která má jako hlavní téma migrace, tak ve volebním boji byl větší prostor dán migraci, azylovému řízení a s tím související i islámskou radikalizací,“ uvedla politoložka a dodala, že naopak některá témata, která Rakousko pálí, šla do pozadí.

„Například daňové reformy, o které usiluje například Nové rakouské a liberální fórum (NEOS), nebo třeba zákon o obnově přírody,“ poznamenala a zmínila, že například Zelení, kteří jsou v koalici s lidovci (ÖVP), prosadili několik zásadních klimatických zákonů. „O tom se sice mluvilo, ale jak rostly preference strany Svobodných, tak čím dál více se jelo podle jejich témat a tím pádem migrace dominovala volebním kláním,“ dodala.

10 minut
Politoložka Anna Pospěch Durnová hovoří o rakouských volbách
Zdroj: ČT24

Svobodní podle ní tíhnou k tomu, že pojmenovávají problémy, ale už nenabízejí řešení. Naopak lidovci podle ní říkají, že na rozdíl od Svobodných nabízejí řešení, jak například zrychlit azylové řízení. „V rámci volebního klání jde i o to, kdo má skutečné řešení a kdo jen konstatuje nebo straší.“

O hlasy voličů soupeří také recesistická Pivní strana nebo Komunistická strana Rakouska (KPÖ), které v posledních letech zaznamenaly výrazné úspěchy na komunální úrovni. Obě strany se v předvolebních průzkumech pohybují kolem čtyřprocentní hranice, která v Rakousku umožňuje vstup do parlamentu.

Očekává se, že o výsledku bude rozhodovat poměrně vysoká volební účast. K urnám by mohlo opět přijít osmdesát procent voličů. V Rakousku je možné volit už od šestnácti let.

Volební místnosti se otevřely v neděli ráno a uzavřou se v pět hodin odpoledne. Poté budou zveřejněny odhady. Do konečného výsledku mohou promluvit ještě korespondenční hlasy, které se na rozdíl od minulých hlasování budou sčítat také v den voleb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 3 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 8 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 13 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 15 hhodinami
Načítání...