Rakousko už nebude blokovat vstup Bulharska a Rumunska do „pozemního Schengenu“

Rakousko na čtvrtečním setkání unijních ministrů vnitra už nebude blokovat plné členství Bulharska a Rumunska v schengenském prostoru volného pohybu osob, potvrdilo agentuře APA ministerstvo vnitra ve Vídni. Rakouské veto dosud plné rozšíření zóny bez vnitřních hraničních kontrol znemožňovalo.

Obě země sice do schengenského prostoru vstoupily na konci března, kontroly tím ale skončily jen na vnitřních vzdušných a námořních hranicích s ostatními členskými zeměmi. Pozemní kontroly dosud zůstávají.

„Nebudeme se stavět proti,“ odpovědělo rakouské ministerstvo vnitra na dotaz tiskové agentury. Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner v pondělí večer potvrdil, že se Rumunsku a Bulharsku nyní otevře i „pozemní Schengen“.

Přístup v minulosti blokovalo více zemí

Rozhodnutí Vídně znamená, že Karner ve čtvrtek na zasedání unijních ministrů vnitra v Bruselu bude hlasovat pro plné členství Bulharska a Rumunska v schengenské zóně. Členské státy EU tak formálně potvrdí plné přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od 1. ledna příštího roku.

Nynější maďarské předsednictví v Radě EU už na konci listopadu informovalo, že zástupci členských států EU se shodli na plném přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru od začátku roku 2025. Rakousko ale změnu svého postoje potvrdilo až nyní.

Přijetí nových zemí do schengenského prostoru vyžaduje jednomyslný souhlas členských států Evropské unie. Bulharsko a Rumunsko splnily kritéria pro vstup již v roce 2011, některé státy ale z různých důvodů přístup těchto dvou zemí blokovaly.

V roce 2011 to bylo Nizozemsko s Finskem, později se proti stavělo Německo, ale především právě Rakousko, které zablokovalo plný vstup Bulharska a Rumunska na konci roku 2022. Později Vídeň souhlasila aspoň s omezeným členstvím obou zemí. Dlouhodobě se přitom obávala přílivu žadatelů o azyl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Palestinští teroristé propustili další tři izraelská rukojmí

Palestinské teroristické hnutí Hamás předalo ve městě Chán Júnis představitelům Červeného kříže další tři izraelská rukojmí. Červený kříž trojici mužů automobily převáží do koridoru, který je pod kontrolou izraelské armády. Izrael by měl propustit z vězení 369 Palestinců.
09:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Observatoř změnila informace o ženě, jejíž jméno nese. Odporovaly Trumpovu dekretu

Americký prezident Donald Trump krátce po uvedení do úřadu zakázal programy rovnosti, rozmanitosti a inkluze. Důsledky cítí i vesmírná agentura NASA a také například nová observatoř Very Rubinové. Vedení této instituce ze stránek smazalo informace spojené s odkazem slavné astronomky, jejíž jméno organizace nese.
před 3 hhodinami

Estonsko pátrá v Baltském moři po podezřelých aktivitách

Estonsko je připraveno zasáhnout proti plavidlům, která představují nebezpečí pro Baltské moře a tamní infrastrukturu. Námořnictvo by mělo zakročit proti nepříteli i v mezinárodních vodách. Tallin tak chce zabránit například dalšímu narušení elektrických kabelů a telekomunikačních spojů.
před 4 hhodinami

Pro Ukrajinu by bylo obtížné přežít bez vojenské podpory USA, řekl Zelenskyj

Pro Ukrajinu by bylo velmi obtížné přežít, pokud by přišla o vojenskou podporu ze strany Spojených států. Řekl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkou televizí NBC. Ten se bude vysílat v neděli v pořadu Meet the Press. Ruský vůdce Vladimir Putin podle Zelenského nechce jednat kvůli ukončení války, ale kvůli příměří, které by zrušilo sankce vůči Rusku a umožnilo jeho armádě přeskupit síly.
06:40Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Polsko řeší násilí migrantských gangů

Polsko čelí vlně násilí ze strany zahraničních gangů, zvláště Gruzínců. Mají na svědomí vykradené banky, vydírání, loupežná přepadení. Nebezpečný a velmi násilný trend je podle polského ministerstva vnitra důsledkem nekontrolovaného přívalu migrantů z postsovětského prostoru.
před 6 hhodinami

Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron, radiace je v normálu

Sarkofág bývalé jaderné elektrárny v Černobylu v noci na pátek zasáhl dron, na místě začalo hořet, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Útok vážně poškodil ochranný plášť kolem reaktoru, řekl hlavní inženýr atomové elektrárny Oleksandr Tytarčuk. Radiace je v normálu, nikdo nebyl zraněn. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl dron, jenž kryt zasáhl, ruský. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to podle ruské státní agentury TASS odmítl.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Konflikt v Kongu eskaluje, povstalci vstoupili do další metropole

Po zdánlivém uklidnění dál eskaluje konflikt v Demokratické republice Kongo. Povstalecká skupina M23 spolu se rwandskou armádou vstoupila do milionového města Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Stalo se tak pár hodin poté, co povstalci ovládli strategicky významné letiště Kavumu. Rebelové minulý týden přitom vyhlásili příměří a odmítli, že by hodlali pochodovat směrem na hlavní město.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Všude hořelo,“ vzpomíná Němka na bombardování Drážďan

V německých Drážďanech si připomněli osmdesáté výročí od spojeneckého bombardování. Právě saská metropole se stala symbolem letecké zkázy druhé světové války. Třídenní americko-britské nálety zápalnými pumami srovnaly se zemí klíčovou dopravní křižovatku a průmyslové centrum. V troskách zahynulo až pětadvacet tisíc lidí.
před 15 hhodinami
Načítání...